1. čtvrtletí 2011: o polovinu stoupla poptávka po rekr. nemovitostech, o čtvrtinu po malých bytech

31.03.2011

PRAHA, 31. března 2011 – V jinak tradičně klidném období počátku roku se realitní situace na českém trhu zajímavě mění. Obrovský zájem začali Češi a Moravané projevovat o rekreační nemovitosti. Poptávka ve srovnání se stejným obdobím loňského roku stoupla o 43 procent, samotné prodeje se zvýšily o 37 procent. Typickým zákazníkem jsou manželé mezi 30 a 45 lety s dětmi, kteří už mají své bydlení a jsou finančně zabezpečení.

Největší nákupy chat a chalup jsou tradičně v jarním období, kdy poptávající chtějí mít svou chatu na léto, a v podzimním období, kdy kupující chce mít svou chatu na zimu. Tady jednoznačně vedou nemovitosti k celoročnímu obývání. Co se týče lokalit, drží prim tradičně Krkonoše a Šumava a do popředí zájmu se dere také Vysočina, která nabírá na atraktivitě mílovými kroky. V závěsu stojí Beskydy a Jeseníky,“ uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Rekreačních nemovitostí se propad cen během realitní krize nijak výrazně nedotkl.
Ceny skutečně realizovaných obchodů zůstaly stabilní, inzertní-nabídkové ceny jsou
zhruba o pětinu vyšší. Samozřejmě kupující mají nyní mnohem širší výběr než dříve a
s koupí nespěchají. Na druhou stranu lukrativní nemovitosti jsou pryč hned, často se
ani nedostanou do veřejné nabídky. Jen interní databáze poptávajících M&M Reality
zahrnuje tisíce poptávajících.

Dnes je naprosto běžný postup, že kupující vyžaduje při nákupu rekreační nemovitosti slevu – doslova v těchto dimenzích: Snížíte-li o 20 procent, kupuji okamžitě. V opačném případě nemám zájem vůbec. Je proto praktické mít s sebou odborníka – nejen kvůli cenám, ale také kvůli častým komplikovaným majetkovým vztahům. Chaty a chalupy jsou často předmětem dědictví a prodej musí být podmíněn souhlasem všech vlastníků,“ varoval Miroslav Jonáš.

Raketově také stoupá poptávka po nejžádanějším typu nemovitostí na realitním trhu – po takzvaných startovacích bytech. Malé byty do 55 metrů čtverečních jsou v centru zájmu stabilně již mnoho desetiletí, meziročně ale M&M Reality registrují zvýšení zájmu o dalších 26 procent. Důvod pro zvýšený zájem je jednoznačný: uvolnění přísné bankovní politiky a stabilizace na trhu práce. Z pronájmů se proto mladé páry stěhují do vlastního bydlení.

„Na startovací byty jsme za Českou republiku v prvním čtvrtletí zprostředkovali úvěry v celkové výši 297 milionů korun. To je o 11,5 procenta více než ve stejném období loňského roku. Ačkoli se hysterie související s obavami z růstu cen nájemného po skončení deregulace nijak nepromítla do skutečných cen pronájmů, zájem o nákup je obrovský,“ potvrdila Zuzana Semonská, ředitelka M&M hypotečního centra.

M&M Reality potvrzují predikci stagnace cen pronájmů během celého letošního roku.
Do konce letošního roku neočekáváme žádné výrazné zdražení nájmů. Aktuálně
nabídka převyšuje poptávku a poptávající nemají důvod nabízet více, než je reálná
tržní cena. Pronajímatelé si tudíž nemohou dovolit výrazněji zvyšovat ceny. Mnozí
sice očekávají od roku 2011 dramatický růst, ale není pro něj žádný racionální důvod.
Situace s deregulací nájemného může připomínat stav před vstupem do Evropské
unie. Mnozí čekali cenový boom, ke kterému nedošlo. V případě deregulace
nájemného a jeho vlivu na výši tržního nájemného to bude úplně stejné
,“ shrnul Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Tisková zpráva ke stažení (DOC)

Kontakt:

Michaela Rulíšková, mediální konzultant M&M Reality
E-mail: [email protected]
GSM: +420 602 62 30 30

O realitní kanceláři M&M Reality

Společnost M&M reality holding, a. s., se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a samozřejmě poskytuje i široké právní a finanční poradenství v oblasti realit. Díky silnému finančnímu zázemí, síti poboček po celé České republice a makléřům vyškoleným odborným školicím programem je schopna prodat jakoukoli nemovitost v bezkonkurenčně krátkém čase.

M&M Reality disponuje více než 1400 makléři v 72 pobočkách v rámci České republiky. Denně nabízí více než 18 tisíc zakázek, ročně prodá přes 14 tisíc nemovitostí. Aktuálně spolupracuje s více než 70 tisíci poptávajícími klienty. V loňském roce zobchodovala nemovitosti v celkové výši přesahující 12,5 miliardy korun. Realitní kancelář pro své klienty samozřejmě zajišťuje komplexní právní servis i finanční poradenství – ve vlastním hypotečním centru, které za rok 2010 zprostředkovalo hypoteční úvěry v objemu přesahujícím 1,5 miliardy korun.
 

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Kam zamíří ceny nemovitostí? Realitní trh 2022 očima expertů

28.12.2021

Ne a ne se zastavit. Tak by se dal shrnout vývoj cen na realitním trhu v posledním desetiletí. Kdo očekával, že v letošním roce už ceny rezidenčních nemovitostí najdou svůj strop, nepochodil. Nadějí tak zůstává rok 2022. Kam ceny nemovitostí zamíří a co je bude ovlivňovat, jsme se zeptali expertů.

Články

Velké realitky trvají na kurzech před makléřskými zkouškami. Vadí jim, že to jinde jde i bez nich

17.12.2021

Deset tisíc českých realitních makléřů musí od ledna prokázat své vzdělání. Jinak nemohou s prací pokračovat. Totéž se týká i nováčků, které ke vstupu do realitního byznysu zlákal boom, jímž celý trh prochází. Potvrzení nutné k výkonu profese, které po makléřích chce realitní zákon, zajistí některé obory vysokých škol, praxe nebo absolvování odborné zkoušky. U posledního způsobu ale zájemci naráží na značně rozdílné podmínky. Jedna z největších kanceláří na trhu Re/Max si budoucí makléře školí sama. Chce, aby prošli třítýdenním kurzem v její RX Akademii, ve které jsou lektory stávající zprostředkovatelé. Bez absolvování kurzu firma nováčky nepošle ke zkoušce, která je pro jejich další práci nezbytná. „Naučil jsem se tam, jak postupovat na schůzce, jak nachystat věci z katastru, jak postupovat se smlouvou. Bez toho by start do praxe byl výrazně těžší,“ říká Petr Motyčka, makléř ze sítě Re/Max Delta, který zaškolení a zkoušku absolvoval ještě před platností zákona. Kancelář ročně pošle ke zkouškám kolem 350 uchazečů, z nichž certifikát dostane asi 80 procent. 

Články

Šéf M&M reality: Žádná cenová bublina u nemovitostí není, dolů to nepůjde

25.11.2021

Největší tuzemská realitní kancelář M&M reality chce všechny své nemovitosti prodávat formou aukce. Podle jejího šéfa Petra Morcinka je to při současné vysoké poptávce na trhu nejspravedlivější způsob a také cesta, jak zvednout prodejní cenu na maximum. „Realitka pracuje pro prodávajícího, jejím posláním je prodat co nejdráž,” říká.

 

 

Články