subHeader

Běženci zvedli poptávku po nájmech

11.04.2022

Ukrajinci dočasně využívají i část nemovitostí určených k prodeji ● Nižší kupní síla uprchlíků nejspíš nebude tlačit na růst cen

Sehnat nájemní bydlení bude kvůli migrační vlně z Ukrajiny stále složitější. Poptávka skokově roste. Realitní kanceláře popisují, že zájemců je za poslední týdny několikanásobně více než před rokem. Češi už nejen v Praze, ale i v menších městech tvoří jen menšinu zájemců o nájemní byty.

Poslední údaje říkají, že do Česka přišlo už na 270 tisíc uprchlíků. V inzerátech lze ale najít jen tisíce, maximálně nižší desítky tisíc bytů k pronájmu. Většina trhu je ovšem neveřejná, lidé si o volných bytech říkají mezi sebou, případně je inzerují jen v rámci jednotlivých obcí.

„Nabídka bytů v Praze je téměř vyčerpána a ceny se zvyšují. V naší kanceláři zůstalo jen několik nabídek bytů, u kterých majitelé vysloveně odmítají cizince,“ popisuje Artem Egorov Pozo-Sandoval, šéf realitek Chirš.

„V Česku tuzemským domácnostem ročně pronajmeme zhruba 220 tisíc bytů. Kdyby v průběhu 12 měsíců přišlo do Česka 250 tisíc ukrajinských domácností, které budu hledat nájemní bydlení, poptávka se skokově zdvojnásobí,“ říká šéf Bezrealitky Hendrik Meyer. „To je zcela bezprecedentní situace, zvláště pokud uvážíme, že kvůli zpřísněným hypotékám se nyní do nájmu chystá rekordní množství Čechů,“ dodává.

Návrat turistů i uprchlíci

Na trhu dochází k souběhu několika vlivů, jež poptávku i nájmy tlačí vzhůru. Prvním je důvěra v oživení turistického ruchu, které vede k návratu Airbnb a krátkodobých pronájmů, dalším je návrat studentů do škol a omezení práce z domova. Také rostoucí sazby hypoték a vysoké ceny nemovitostí ženou do nájmu i ty, kdo by si jinak pořídili vlastní bydlení.

Ukrajinci, kteří utíkají před ruskou armádou, ale už trh – hlavně v Praze – ovlivňují zdaleka nejvíc. Část bytů jim Češi nabídli jako humanitární pomoc. Dočasně využívají i část bytů a domů určených k prodeji. Vybírají si ale i mezi komerčními pronájmy. Oslovení realitní makléři popisují, že volají hlavně v Česku žijící Ukrajinci, kteří hledají bydlení pro své příbuzné a známé.

Volných bytů rychle ubývá. Odhady dalšího vývoje se přitom liší. Hlavním rozdílem je očekávání, jak dlouho uprchlická vlna potrvá. Část trhu věří, že se Ukrajinci zdrží krátce a pak se vrátí, ostatní soudí, že válka bude delší, případně že ne všichni se budou chtít vrátit.

„Zatím jsem nezaznamenal žádnou hlubší integrační strategii, která by přiznala, že Česko se pravděpodobně už napořád zvětší o desítky tisíc nových domácností. Velká řada domácností tu bude chtít po pár měsících života zůstat a stát se ukrajinskými Čechy,“ říká šéf realitek Maxima Vladimír Zuzák. „Měli bychom to přijmout jako fakt, protože pragmaticky viděno to je samozřejmě věc, která může Česku spíše pomoci, pokud ji chytneme za správný konec,“ dodává.

Server GarantovanýNájem.cz očekává, že během nadcházejících měsíců se nabídka bytů k pronájmu výrazně omezí. Podle dat portálu Realitymix.cz se v březnu pražské byty pronajímají téměř o 17 procent dráž než před rokem. V Brně a Ostravě je to zhruba o šest procent. A čeká se další růst.

Jediný jev, který růst nájmu brzdí, je vysoká inflace, hlavně růst cen energií. Pokud lidem skokově rostou účty za elektřinu a plyn, je pro majitele bytu obtížné chtít vyšší nájem. „Majitelé bytů jsou nuceni na nájemném slevovat, aby to nájemníci byli schopni uplatit,“ říká makléřka Eva Svobodová z plzeňské pobočky M&M Reality.

Vláda minulý týden schválila příspěvek na ubytování pro uprchlíky ve výši 3000 korun na osobu a maximálně 9000 na domácnost. To by mohlo umožnit nalezení dlouhodobého ubytování pro 35 tisíc domácností uprchlíků, tedy pro zhruba sto tisíc lidí. Vyplývá to ze studie o integraci uprchlíků, na níž se podílely agentura PAQ Research, České priority a řada expertů z různých organizací a institucí. Byt je za těchto okolností uprchlíkům ochotna poskytnout pětina majitelů prázdných nemovitostí. Další lidé by nabízeli i chaty a chalupy. Ty jsou ale zpravidla daleko od škol i zaměstnání.

Hlavně mimo velká města může garantovaná státní podpora výrazně ovlivnit trh. Pro majitele bytů může být výhodnější pronajmout byt za 900 korun ukrajinské ženě s dvěma dětmi než riskovat s českými nájemníky, kteří nemusí platit včas či nemusí být ochotni platit tolik, případně se i několikrát do roka střídají.

Volné byty mizí všude

Dopady je těžké predikovat. Už kvůli zmíněné nejistotě ohledně délky války na Ukrajině.

„Český nájemní trh se už v minulosti mnohokrát ukázal jako velice flexibilní. Situace může vést k tomu, že se do nabídky dostanou nové nemovitosti, které ležely ladem a nevyplatilo se je rekonstruovat. Nyní bude poptávka i po nich,“ nastiňuje možný vývoj Hendrik Meyer. Meyer mírní také obavy ze zdražování. Podle něj nižší kupní síla Ukrajinců nebude tlačit na růst cen. Předpokládá se, že proto zamíří tam, kde je levněji.

„Před vypuknutím konfliktu na Ukrajině bylo na Chomutovsku mnoho volných bytů k pronájmu. Nyní rychle mizí, přičemž ve většině případů si je v posledních dnech pronajímají právě Ukrajinci,“ popisuje makléřka Markéta Sokolová z M&M Reality.

Situace je podobná po celé republice. Na inzeráty volají Ukrajinci nebo Češi, kteří byt poptávají právě pro ně. Vliv má i to, že se majitelé bytů i realitní kanceláře snaží běžencům pomáhat a část bytů se nabízí například pouze za poplatky.

Zatímco u nájemního bydlení se očekává snížení dostupné nabídky a postupný růst cen, dopady na prodeje nemovitostí nejsou jednoznačné. „Dá se předpokládat, že trh s bydlením se v důsledku aktuálního dění co do prodejů zpomalí. Kupující mohou na jedné straně stále chtít investovat volné finance, ale na straně druhé může nejistota budoucího vývoje způsobovat delší dobu potřebnou pro rozhodování o koupi,“ říká Petr Hána, expert na nemovitosti ze společnosti Deloitte.

„Doba prodeje se prodlužuje, podle našich partnerů je to v průměru o deset dnů,“ potvrzuje Monika Lukášová, manažerka z portálu Reality.idnes.cz .

„V naší kanceláři zůstalo jen několik nabídek bytů, u kterých majitelé vysloveně odmítají cizince," říká Artem Egorov Pozo-Sandoval, šéf realitek Chirš.

„Může to vést k tomu, že se do nabídky dostanou nové nemovitosti, které ležely ladem a nevyplatilo se je rekonstruovat," dodává Hendrik Meyer, šéf Bezrealitky.cz

Autor: ROMAN ŠITNER

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Ceny bytů neklesnou, shodují se experti

02.05.2022

Ačkoli úrokové sazby hypoték stále stoupají, nemovitosti se prodávají. Experti neočekávají, že by se ceny v nejbližší době snižovaly.

Články

Kam uložit peníze v nejisté válečné době? Nemovitosti jsou pořád rozumnou volbou

29.04.2022

Česko se potýká s rekordní inflací, která může podle nedávného vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka vystoupat až ke čtrnácti procentům. Do toho přidejte nedořešené dopady pandemie covidu-19 a aktuální situaci kolem války na Ukrajině a máte mix, který vyvolává vše možné, jen ne jistotu. Lidé proto nyní řeší, jak své úspory nejlépe zabezpečit před možným znehodnocením.

Články

Konečná ve Varech. Sankce urychlí odchod Rusů z lázeňského města

25.04.2022

Realitní trh v lázeňském městě zažívá odliv ruských investorů už několik let. Válka a sankce jejich odchod z Karlových Varů urychlí.

Články