Ceny bytů v Praze rostly až o desítky procent, uvádí deník Metro

23.06.2017

Ceny bytů se v některých žádaných lokalitách Česka vyšplhaly do závratných výšin. Koupi vlastní nemovitosti tak v tuto chvíli odkládají nejen mladé rodiny, ale i mnozí zástupci takzvané střední třídy. Redaktor deníku Metro Marek Hýř se na toto téma bavil s naším oblastním ředitelem pro Prahu Janem Martinou.

„V posledním půlroce jsme sledovali nárůst cen bytů, a to až o desítky procent. V Praze byl tento nárůst obzvlášť markantní. Důvodem tohoto vývoje byla zejména zvýšená poptávka,“ říká k tomu Martina s tím, že během posledního měsíce se ale situace mění, růst cen se zpomaluje, až zastavuje.

Jedním z faktorů, proč se tak děje, jsou podle něho hůře dostupné hypotéky jakožto důsledek doporučení České národní banky v oblasti hypotečních úvěrů, a tedy zpřísnění podmínek pro jejich poskytování. „Navíc roste skupina lidí, kteří sice na hypotéky bez problémů dosáhnou, ale od nákupu nemovitostí je odrazují právě ty přemrštěné ceny,“ vysvětluje Martina.

Situace na trhu logicky nahrává prodávajícím. „Nemovitost, jejíž cena je nastavena rozumně, se v tomto prostředí může stát pro zájemce o to atraktivnější, přičemž ale její cena bude stále výhodná i pro prodávajícího. Zájemci o koupi nemovitosti by zase měli počítat s tím, že úrokové sazby hypotečních úvěrů do budoucna porostou. Nemusí být tedy v každém případě výhodné s nákupem vyčkávat,“ doplňuje k tomu Martina.

V článku deníku Metro hovoří ještě další expert z našich řad, a sice ředitel společnosti M&M finance Michal Pitucha. Jakožto odborníka na hypoteční úvěry se ho pan redaktor ptal, zda by se podmínky k jejich poskytování neměly ještě zpřísnit.

„Dosavadní regulace hypoték je více než dostatečná a jakákoliv další by byla kontraproduktivní. Regulace byla zapotřebí především u nebankovních úvěrů, mnohem méně u hypoték, které v mnoha ohledech již regulovány byly,“ říká k tomu Pitucha s tím, že  další zpřísnění by výrazně omezilo možnost koupě vlastního bydlení, zvláště pro mladé rodiny. „Rovněž by další regulace mohla přesměrovat část trhu do šedé ekonomiky a lidé by si mohli začít půjčovat jinde za velmi nevýhodných podmínek,“ dodává Pitucha.

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum