Ceny bytů v Praze rostly až o desítky procent, uvádí deník Metro

23.06.2017

Ceny bytů se v některých žádaných lokalitách Česka vyšplhaly do závratných výšin. Koupi vlastní nemovitosti tak v tuto chvíli odkládají nejen mladé rodiny, ale i mnozí zástupci takzvané střední třídy. Redaktor deníku Metro Marek Hýř se na toto téma bavil s naším oblastním ředitelem pro Prahu Janem Martinou.

„V posledním půlroce jsme sledovali nárůst cen bytů, a to až o desítky procent. V Praze byl tento nárůst obzvlášť markantní. Důvodem tohoto vývoje byla zejména zvýšená poptávka,“ říká k tomu Martina s tím, že během posledního měsíce se ale situace mění, růst cen se zpomaluje, až zastavuje.

Jedním z faktorů, proč se tak děje, jsou podle něho hůře dostupné hypotéky jakožto důsledek doporučení České národní banky v oblasti hypotečních úvěrů, a tedy zpřísnění podmínek pro jejich poskytování. „Navíc roste skupina lidí, kteří sice na hypotéky bez problémů dosáhnou, ale od nákupu nemovitostí je odrazují právě ty přemrštěné ceny,“ vysvětluje Martina.

Situace na trhu logicky nahrává prodávajícím. „Nemovitost, jejíž cena je nastavena rozumně, se v tomto prostředí může stát pro zájemce o to atraktivnější, přičemž ale její cena bude stále výhodná i pro prodávajícího. Zájemci o koupi nemovitosti by zase měli počítat s tím, že úrokové sazby hypotečních úvěrů do budoucna porostou. Nemusí být tedy v každém případě výhodné s nákupem vyčkávat,“ doplňuje k tomu Martina.

V článku deníku Metro hovoří ještě další expert z našich řad, a sice ředitel společnosti M&M finance Michal Pitucha. Jakožto odborníka na hypoteční úvěry se ho pan redaktor ptal, zda by se podmínky k jejich poskytování neměly ještě zpřísnit.

„Dosavadní regulace hypoték je více než dostatečná a jakákoliv další by byla kontraproduktivní. Regulace byla zapotřebí především u nebankovních úvěrů, mnohem méně u hypoték, které v mnoha ohledech již regulovány byly,“ říká k tomu Pitucha s tím, že  další zpřísnění by výrazně omezilo možnost koupě vlastního bydlení, zvláště pro mladé rodiny. „Rovněž by další regulace mohla přesměrovat část trhu do šedé ekonomiky a lidé by si mohli začít půjčovat jinde za velmi nevýhodných podmínek,“ dodává Pitucha.

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Holding M&M Reality pomáhá lidem v těžké životní situaci k vysněnému bydlení

06.11.2019

PRAHA, 6. 11. 2019 – Společnost M&M Reality je už potřetí v řadě hrdým partnerem projektu TV Nova s názvem Mise nový domov. Ten pomáhá lidem s pohnutým osudem, kteří si mnohdy sáhli i na samé dno, proměnit jejich stávající zcela nevyhovující bydlení v místo jako stvořené pro nový začátek.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

22.10.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně zákona o realitním zprostředkování. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum