Ceny novostaveb v regionech klesají

25.10.2018

Koupit si byt v novostavbě bylo ve třetím čtvrtletí letošního roku levnější než ve čtvrtletí druhém. Místy i o statisíce. Platí to ovšem pouze pro kraje mimo Jihomoravského a Prahy. Situaci podrobně zmapovala redaktorka Lidových novin Kateřina Menzelová.

Nový šedesátimetrový byt v Libereckém kraji. Aktuální cena se pohybuje okolo 28 tisíc korun za metr čtvereční, což je o 12 tisíc méně než v dubnu letošního roku. I když je právě tento kraj v rámci celé republiky extrémní, ceny novostaveb začaly mírně klesat celoplošně, výjma dvou největších měst. V průměru se jedná o pokles zhruba o 7 procent. Vyplývá to z aktuální statistiky společnosti Trigema.

Tento trend v článku  Lidových novin potvrzují také makléři společnosti M&M Reality, podle kterých došlo v uplynulém čtvrtletí v regionech mimo Prahu k mírnému poklesu nejen cen bytů v novostavbách, ale rovněž i poptávky. Výjimkou je zmíněný Jihomoravský kraj, kde statistiku ovlivňuje Brno.

„Ceny bytů v Brně ovlivňuje skutečnost, že se ve městě téměř nestaví, přičemž se sem ale stěhuje stále více lidí za prací a studiem. Poptávka po novostavbách značně převyšuje jejich aktuální nabídku. Cokoliv developeři postaví, se téměř okamžitě prodá. Ceny bytů v novostavbách letos nadále rostly a i v příštím roce předpokládám jejich růst, a to zhruba mezi 4 až 6 procenty,“ říká k tomu Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality.

Jiná situace je v Ostravě, kde po značném nárůstu v letech 2015 až 2017 narazily ceny bytů, včetně novostaveb, na svůj strop a začaly stagnovat. Co se týče dalších regionů, záleží vždy na konkrétním trhu. Na malém městě stačí jeden developerský projekt a poměr nabídky a poptávky se změní, takže jedním z cenotvorných faktorů v menších městech je nová developerská výstavba. Příklad lze nalézt třeba v Pardubicích.

„Ve městě se aktuálně staví velké množství nových bytů. Vznikají zde čtyři developerské projekty, které dohromady nabídnou zhruba tisíc bytů. Na relativně malém trhu to způsobí, že začnou zlevňovat starší byty, jejichž majitelé požadují po kupujících přemrštěné částky, a ceny novostaveb budou přinejmenším stagnovat, ne-li mírně klesat,“ popisuje v článku Michal Burian, vedoucí pardubické pobočky společnosti M&M Reality.

Příčinu poklesu zájmu o byty v novostavbách vidí autorka článku mimo jiné v nových opatřeních České národní banky, která některým zájemcům znemožnila financování nákupu nemovitosti hypotékou. Lidé, kterých se opatření týkalo, nakupovali dříve, než začalo platit (tedy před 1. říjnem). To vedlo k aktuálnímu propadu poptávky.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum