ČNB: “...v žádném případě nedojde k zpřísnění hypoték”

29.05.2017

Český rozhlas se v článku ve svém zpravodajském portálu zabývá změnou zákona o České národní bance, který může výrazně ztížit situaci na hypotečním trhu. Oblastní ředitel Jan Martina zde podává i pohled M&M Reality Holdingu na vzniklou situaci.

Banky i realitní makléři se chystají na další regulaci hypotečního trhu. Rozpočtový výbor sněmovny totiž předal poslancům k dalšímu projednávání novelu zákona o České národní bance (ČNB). Podle ní by centrální banka mohla závazně určovat, kolik budou muset mít zájemci o hypotéku naspořeno nebo kolik budou moci maximálně splácet vzhledem ke svému příjmu. 

To ale mluvčí Centrální banky Marek Zeman odmítá. „Novela zákona o ČNB žádné číselné hodnoty neobsahuje. Dává jen zmocnění České národní bance závazně stanovit institucím horní hranice úvěrových ukazatelů. Pokud dojdeme k názoru, že rostou systémová rizika spojená s poskytováním hypotečních úvěrů. V případě, že bude novela zákona schválená, v žádném případě nedojde k zpřísnění hypoték,“ tvrdí Zeman.

Oblastní ředitel M&M Reality Holdingu Jan Martina pak připomíná, že ubyde lidí, kteří budou mít naspořeno na hypotéku. „Snažíme se několik měsíců s těmito klienty kontinuálně pracovat a připravujeme je na danou situaci. Taktéž vysvětlujeme situaci i prodávajícím, že je možné, že byť nebudou klesat ceny tak počet klientů a hlavně těch koupěschopných bude řádově menší,“ vysvětluje Martina. 

celý článek

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Byty se staví nejvíc za deset let. Přesto se na mnohé zájemce nedostane

30.09.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně výstavby nových bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek. 

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

26.09.2019

Na zpravodajském serveru ceskapozice.lidovky.cz vyšel článek ohledně družstevních bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích