Deník: Kdo shání byt, má smůlu

17.11.2016

Liberec - Poptávka po bytech v Liberci vysoce převyšuje nabídku.

V Liberci chybí byty. Kdo za něj nemůže dát čtyři miliony, musí hodně slevit ze svých požadavků. Potvrzuje to i příběh mladé rodiny, která se rozhodla přesídlit z dva plus jedna z centra města do většího bytu v okrajové čtvrti.

„Už měsíce koukáme po inzerátech a nemůžeme si vybrat. Máme jasné požadavky, a to je problém. Už v realitce nás varovali, že si buď počkáme, nebo musíme udělat kompromis," postěžovala si Marta Skácelová. „Hledáme tři plus jedna s balkonem. Nevadí nám ani panelák. I tak nemůžeme nic sehnat. Když už se něco objeví, je to drahé," vysvětlila. Na druhou stranu, kdo prodává, problém skutečně nemá. „Náš byt ani nestihli vyvěsit na internet," poznamenala.

Že je v Liberci o byty nouze, potvrdili i realitní makléři. Jeden z nich, který nechce být jmenován, poznamenal, že už téměř nemá, co prodávat.

Podle investiční specialistky z M&M reality Dany Macháčkové je nových bytů skutečně málo, a když už se v nabídce objeví, jsou během pár dnů pryč. „Mnohdy jsou prodány už v době, kdy nejsou dostavěny," potvrdila specialistka, která se na českém realitním trhu pohybuje už deset let.

Podle ní je nedostatek bytů všech velikostí v nižší střední cenové kategorii.

Další výstavba je sice v plánu, je však pomalá a nestíhá pokrýt poptávku. „Zpomalují ji byrokratické překážky a na libereckém trhu se také projevil deficit společnosti, která zde produkovala největší počet bytů," poznamenala specialistka Macháčková k nedávnému krachu společnosti Interma, která v Liberci vystavěla například sídliště v Zeleném Údolí a další tisíce bytů v severních Čechách.

Přestože bytová výstavba v Liberci od loňska vzrostla, za devět měsíců letošního roku předali stavbaři do užívání 567 nových bytů, což bylo o 37 procent víc než před rokem, stále to nestačí. Ceny bytů tak samozřejmě rostou. Za tři plus jedna tak dnes lidé zaplatí i o sto tisíc více než před dvěma lety. Zda se růst cen zastaví, není podle specialistky jisté. „Česká národní banka už podnikla určité kroky," vysvětlila s tím, že se předpokládá hůř dosažitelný úvěr. „Tím by měla poklesnout veliká poptávka po bydlení," pokračovala.

Nedostatek bytů není podle makléřky problém jen Liberce. „V jednotlivých regionech jsou však rozdíly. Liberec patří k bohatším regionům s nízkou nezaměstnaností a s vyšším průměrným platem. To znamená, že si lidé mohou dovolit vyšší hypotéku než jinde," uzavřela makléřka.

Autor: Gabriela Volná Garbová
Zdroj: http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/kdo-shani-byt-ma-smulu-20161115.html

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články