Dobré byty se pronajímají za pár hodin

25.07.2018

Na vlastní bydlení nedosáhne stále více lidí, což má za následek rostoucí zájem o byty k pronájmu. Nájmy prudce podražily, a to ve většině krajských měst. Poptávka po nich převyšuje aktuální nabídku na trhu. O tématu píše týdeník Ekonom.

Redaktor týdeníku Ekonom Jan Němec srovnal průměrné ceny nájmů ve všech pražských částech a také v krajských městech letos a před dvěma lety. Výsledek? V Praze se dvoucifernému růstu cen nevyhnula ani jedna čtvrť. O více než pětinu podražily pronájmy v šesti z nich. Vůbec nejvyšší byl růst cen v Praze 8 (24 procent), naopak nejnižší v Praze 2 (zhruba 11 procent).

Tento vývoj v článku potvrzuje oblastní ředitel společnosti M&M Reality pro Prahu Jan Martina. „V Praze šly ceny nájmů prudce nahoru. Jen za posledních 12 měsíců minimálně o 10 procent, za poslední tři roky pak zhruba o polovinu,“ konstatuje. Za hlavní příčinu zdražování nájemního bydlení označuje především růst prodejních cen bytů. Stále více lidí si vlastní bydlení jednoduše nemůže dovolit.

A netýká se to jen drahých bytů v novostavbách. „V některých pražských lokalitách už ceny nemovitostí překročily možnosti potenciálních kupujících. Jde i o byty na některých panelových sídlištích a další nemovitosti, v jejichž případě je cílovou skupinou střední třída," pokračuje Martina.

Růst cen bytů po celém Česku nicméně není jedinou příčinou horší dostupnosti vlastního bydlení. „Vinou doporučení České národní banky ohledně poskytování hypoték se skupina lidí, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení, ještě rozšiřuje," dodává Martina. Jinými slovy, kvůli zásahu centrálních bankéřů je obtížnější si na nemovitost i půjčit.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Náš tip:  Víte, že nyní můžete ušetřit až 25 % ze svých současných účtů za plyn a elektřinu?

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články