Ekonom: Ceny bytů trhají rekordy, zdražily o desítky procent. Zkrotí je zpřísnění hypoték

03.11.2016

•Levné hypotéky vystřelily zájem o pořízení bydlení na rekordy. •Ceny bydlení jsou blízko vrcholu. •Snížit by je mohly především změny v hypotékách. •Přenesení daně z nabytí nemovitosti na kupujícího naopak koupi bytu prodraží.

Rekordně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů, rekordně nízká nezaměstnanost a optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v příštích letech. A na druhé straně rekordní nedostatek bytů a pomalá výstavba nových komplikovaná byrokratickými překážkami. Výsledek? Rekordně drahé nemovitosti, a byty především. Česko za poslední rok zažilo nebývalý růst cen: výjimkou v některých regionech nebylo podle statistik realitních kanceláří dokonce ani zdražení o desítky procent.

Například v Praze po několikaleté stagnaci vystřelily ceny nových bytů jen za poslední rok zhruba ze 60 tisíc korun za metr čtvereční k hranici 70 tisíc. Výrazně podražily i starší, "secondhandové" byty. Ve většině pražských městských částí už dnes nejsou k dostání levněji než za 60 tisíc za metr. V regionech je bydlení sice dostupnější, i tak ale podle statistik společnosti Deloitte s výjimkou jižních Čech a severní Moravy a Slezska podražily byty všude; v polovině krajů dokonce o více než 10 procent za necelý rok. Vyplatí se tedy dnes koupit byt, nebo ceny budou klesat?

Podle realitních expertů jsou ceny bydlení v Česku blízko svému vrcholu. K částečnému útlumu vysoké poptávky po bytech může vést omezení hypoték kvůli doporučení České národní banky. Ta po finančních institucích požaduje, aby nepůjčovaly lidem na plnou hodnotu nemovitosti. Opatření platí od října a v příštím roce ještě zpřísní. Na hypotéku tak dosáhne méně lidí než dosud. S ohledem na to, že jsou dnes s pomocí úvěru financovány téměř dvě třetiny všech nákupů nemovitostí, může opatření ČNB přehřívající se český realitní trh částečně "zchladit".

Češi v posledních letech propadli touze po vlastním bydlení. Nebývalému zájmu o pořízení bytu nahrávalo více okolností. Tou první byl obecný optimismus: české ekonomice se daří a bez práce je nejméně lidí od hospodářské krize. Ti si tak více věří, že budou mít stálý příjem a dokážou po mnoho let splácet hypoteční úvěr. A právě extrémně levné hypotéky jsou druhým faktorem růstu poptávky. Úrokové sazby hypoték kvůli uvolněné měnové politice centrální banky i boji bank o "hypoteční klienty" klesají mnoho měsíců v řadě. Lákavé sazby pod dvěma procenty mnoho lidí přesvědčily o výhodnosti nákupu.

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články