subHeader

Kolik bychom měli mít v prasátku, než si půjdeme pro hypotéku?

18.04.2017

Na začátku dubna začalo platit omezení České národní banky, které se týká výše poskytovaných hypoték. Banky by nyní nově neměly klientům půjčit více než 90 % z hodnoty kupované nemovitosti. Nařízení rovněž zužuje poskytovatelům portfolio zájemců o 80–90% hypotéky. Dříve mohli poskytnout takto vysokou půjčku až 40 % zájemcům, nově jich bude jen 15 %.

Co to pro zájemce o hypotéku znamená? Jednoduše musí mít něco našetřeno, a to nejméně 10 % z ceny kupované nemovitosti. Ideálně to ale bude částka o něco vyšší a bude se blížit čtvrtině kupní ceny. Například v Praze byste tak měli mít v prasátku zřejmě téměř milión, v krajských městech pak v průměru půl miliónu korun.

O názor na nové nařízení ČNB jsme požádali naše hypoteční specialisty z divize M&M Finance. Michal Pitucha, výkonný ředitel: “ČNB se obává přehřátí realitního trhu, a proto přichází s opatřeními v podobě omezení LTV* u hypoték. Jejím cílem je zcela zamezit možnosti dofinancování hypoték do 100 % jiným úvěrem. Osobně si myslím, že z dlouhodobého hlediska je správné mít část zdrojů k dispozici.

V současné době lze ještě stále kombinovat hypotéku s jiným úvěrem (nejčastěji stavebním spořením), tudíž zatím lze stále nemovitost ze 100 % profinancovat, pokud na to má klient dostatečnou bonitu.

ČNB přichází s regulací trhu v době kdy poptávka po nemovitostech jednoznačně převyšuje nabídku. Na jednu nemovitost často bývá více kupujících, tudíž věřím, že dopady regulací ČNB nebudou na trh nijak drastické. Okruh potenciálních kupujících se však zúží, což zřejmě zabrzdí růst cen nemovitostí. To ovšem považuji za zdravé.

Je celkem obtížné odhadovat, co nová opatření v podobě omezení LTV* u hypoték způsobí v praxi. Na jedné straně vidíme vysokou poptávku po nemovitostech. Na druhé straně máme stále hodně poptávek po financování nemovitosti 100% hypotékou. Pozitivem je také rekordně nízká nezaměstnanost. Lidé nemají problém se splácením hypoték a je celkově pozitivní ekonomická nálada. Rovněž máme stále nízké úrokové sazby hypoték (pod 2 %), což je pro kupující rozhodně dobrá zpráva.

Realita ukáže, jak zmíněné pozitivní faktory vyváží omezení a regulace ČNB."

Marek Macura, obchodní ředitel: “Na opatření ČNB je vidět, jak se nyní stává plánování financí na vlastní bydlení důležitým. S jak velkým předstihem plánovat a připravovat rodinný rozpočet na koupi nemovitosti? Na tuto otázku by měl umět odpovědět každý profesionál v oblasti financí. Na našich více než 185 pobočkách jsou M&M finanční specialisté připraveni odpovědět na každou vaši otázku. Nebojte se jich zeptat.”

* Co je to LTV? LTV je zkratka pro anglické Loan-to-value neboli půjčka k hodnotě. LTV zjednodušeně znamená, v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí a hodnota nemovitosti. V praxi je LTV vyjádřeno procentuálně např. 50 %, 75% nebo 90 % a jedná se o vyjádření poměru celkové částky, kterou Vám banka půjčí k zástavní ceně nemovitosti.

Fajn přehled, kolik je kde potřeba našetřit na hypotéku přináší ve svém souhrnu Aleš Černý na Idnes.

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Pozvánka na valnou hromadu

31.07.2022

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 31. Srpna 2022 od 9 hod. v  sídle advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, se sídlem Praha 1, Jungmannova 745/24, PSČ 11000

Celou pozvánku najdete zde a přílohu č. 1 zde

Články

Pozvánka na valnou hromadu

25.05.2022

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 29. června 2022 od 9 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15.

Celou pozvánku najdete zde.

Články

Ceny bytů neklesnou, shodují se experti

02.05.2022

Ačkoli úrokové sazby hypoték stále stoupají, nemovitosti se prodávají. Experti neočekávají, že by se ceny v nejbližší době snižovaly.

Články