Komentář M&M reality: Výhled na trhu nemovitostí na Moravě? Růst cen ano, prudký však ne

20.02.2017

V roce 2016 lidé zaznamenali realitní boom, který od doby před krizí v roce 2008 neměl obdoby. Napomohly tomu jak rekordně nízké úrokové sazby u hypoték, tak obsáhlá nabídka nemovitostí.

Ceny bytů tak šly logicky velmi rychle nahoru a to na některých místech až o 20 %, jak v Čechách, tak i na Moravě. I když ceny nemovitostí nadále porostou, v roce 2017 již tento trend nebude tak markantní a to především z důvodu nového zákona a zpřísnění pravidel u získávání hypoték.

 „Ceny nemovitostí v roce 2017 ještě porostou, ale už ne takovým tempem, jako v roce 2016. Myslím si, že situace na trhu s nemovitostmi se uklidní. Loni se díky výhodným hypotékám roztrhl pytel s poptávkami a lidé koupili nemovitost, i když věděli, že cena je již vyšší, nicméně hypotéka jim to umožnila. V roce 2017, kdy se hypotéky velmi zpřísní a lidé budou muset sáhnout do našetřených peněz, počet poptávajících klesne, tím pádem prodávající nemusí mít takový ohlas na svou nemovitost a možnost si mezi kupujícími vybírat a tudíž i možnost nasadit vyšší cenu  - tak, jak tomu bylo v roce 2016, řekla Pavlína Vorlická, oblastní manažerka M&M reality.

 Změny budou citelné především ve větších městech, ale dotkne se to všech regionů celé České republiky. Nepředpokládá se nárůst cen nemovitostí vyšší než 5 %, především kvůli nemožnosti poskytnutí 100 % hypotéky a klienti tedy budou tlačit ceny dolů.

Co se týče rodinných domů, podle Tomáše Buška, oblastního manažera M&M reality, se velké změny oproti roku 2016 nečekají a stejně tak i u pozemků. Podle něj půjdou ceny bytů dokonce možná i mírně dolů: „Myslím si, že se tak stane především kvůli hypotečnímu trhu, který se dynamicky mění. Jde hlavně o zvýšení úrokových sazeb, ale svou roli bude mít i nový zákon, kdy klienti bank získávají jistou výhodu a to především při splacení úvěru předčasně i v době fixace s minimální pokutou. Na druhou stranu však dochází k přísnějšímu posuzování bonity klienta a také již banky začínají poskytovat nižší procento úvěru z hodnoty nemovitosti (90, 85 %), kdy chtějí doložit vlastní zdroje klienta na zbývající procentuální doplacení nemovitosti,“ dodal Tomáš Bušek.

 V současné chvíli platí daň z nabytí nemovitých věcí kupující. I to může být důvod, kdy méně lidí kvůli tomu dosáhne na úvěr a tedy opět sníženou poptávku kupujících. „Můj názor je, že to bude řádově o 10 %, ovšem záleží samozřejmě na lokalitě. Místně se může dotknout i domů a pozemků, ale to je opravdu individuální a lokální záležitost,“ dodal Tomáš Bušek.

 

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články