Komentář Pavla Zamečníka k trendům na realitním trhu

23.01.2017

Odpovídá ředitel pobočkové sítě M&M reality holding Pavel Zámečník

U investorů, kteří nakoupí byt na hypotéku, může být tato investice riziková.

Lidé, kteří se rozhodnou investovat své peníze do koupě nemovitosti, mohou nakupovat v hotovosti, nebo na hypotéku.

Investoři s hotovostí, kteří kupují byty na 10 a více let – těm se při výnosu 4 - 6 procent ročně stále vyplatí peníze do nemovitostí ukládat a v delších časových horizontech se již dlouho ukazuje, že ceny vždy o kousek povyrostou a to i přes cenové výkyvy v průběhu hospodářských poklesů, zvýšení úrokových sazeb a podobně. Investoři, kteří hledají krátkodobé zisky s hotovostí, mohou samozřejmě doplatit na pokles cen v následujícím období, který může zapříčinit zpřísnění poskytování úvěrů a případný hospodářský pokles, případně jiná okolnost a pokud by se chtěli následně dostat k penězům, je likvidita daných nemovitostí v období poklesu cen vždy horší a tudíž zde mohou utržený zisk z nájmu lehce prohospodařit v rozdílu ceny nákupní a prodejní. Proto zde bychom doporučili pouze dlouhodobé investice.

Investoři, kteří nakupující na hypotéku – pro ty je taková investice vždy riziková, jelikož změny úrokových sazeb a cenové výkyvy mohou nadělat spoustu škod v případě, že se klient dostane do finančních problémů a může to pro něho znamenat nemalou ztrátu. Zejména pokud se vše sejde v době cenového poklesu. Pokud si však nemovitost pořizují pro své potomky a prozatím hypotéku platí nájemník, je to investice do budoucnosti svých dětí a ta se vždy vyplatí, maximálně budou občas doplácet několik tisíc na rozdílu splátky úvěru a vybraného nájemného.

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články