Lidové noviny: Ceny chat a chalup rostou

24.03.2017

„Určující trend z minulosti – opravím nebo si postavím svépomocí – dnes již ustupuje, naopak aktuálním trendem jsou kvalitně rekonstruované chaty a chalupy,“ potvrzuje posun v přístupu Čechů k rekreačnímu bydlení Michal Kresta, obchodní ředitel pobočkové sítě realitní kanceláře Sting. „Pokud si kupující pořídí nemovitost, která vyžaduje opravy, očekává, že se to projeví v nižší ceně.“

Oblíbené hory

Nejvíce chat a chalup se prodává ve Středočeském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Zájem je také o objekty na horách. „V Krkonoších je velká poptávka po menších rekreačních bytech, původních chalupách, ale i nových horských domech,“ říká Jan Bareš z M&M reality. A dodává: „Nalézt pěknou chalupu v Krkonoších ke koupi na příhodném místě není snadné.“ Obdobná situace je i v Jeseníkách, v Beskydech či v oblasti Hostýnských vrchů. „Pokud jsou chaty v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem,“ tvrdí Kresta. Podle mluvčí Hypoteční banky Marie Mockové je zájem i o horské apartmány, přestože jejich cena je v porovnání s chalupami či chatami podstatně vyšší. Na druhou stranu se dle Bareše dobře prodávají také levné chaty na romantických místech v Povltaví a Posázaví. „Zde se cena pohybuje kolem milionu korun,“ upřesnil. Někteří kupující jsou ale ochotni za objekt, kde budou odpočívat, zaplatit podstatně více. Například za roubenku v Harrachově zaplatil nový majitel téměř sedm milionů korun, rekreační objekt v Jihočeském kraji vyšel na skoro osm milionů korun. „Ze statistik také vychází, že se prodalo více objektů v ceně okolo čtyř milionů korun,“ uvedla Marie Žáčková z RE/MAX Commercial. V takových cenových relacích byly k mání nemovitosti v atraktivních lokalitách, například na Liberecku, v Jihomoravském nebo Olomouckém kraji. Nejdražší aktuální nabídkou v portfoliu realitní kanceláře RE/MAX Profil je exkluzivní nemovitost na Šumavě za téměř 14 milionů korun. Realitní kancelář Sting zase prodala stylově zařízenou zemědělskou usedlost s rozsáhlými pozemky v okolí Českého Krumlova, za niž nový majitel zaplatil šest milionů korun.

Na hypotéku spíš výjimečně

Chaty a chalupy si většinou pořizují lidé ve středním či důchodovém věku a nebývá pro ně problém platit v hotovosti z úspor. Jen menší podíl rekreačních objektů je hrazen z hypotečních úvěrů. „Rekreační objekty si lidé kupují až v době, kdy mají vyřešené vlastní bydlení a chtějí investovat do zkvalitnění svého života a volného času,“ vysvětluje Tomáš Hejda, tiskový mluvčí RE/MAX. Pokud ale někdo potřebuje financovat hypotéčním úvěrem, pak banky požadují, aby objekt měl alespoň evidenční číslo. Stavební spořitelny zase mají podmínku, že objekt musí být zapsán na katastru nemovitostí k trvalému bydlení. „Tím jsou ale některé nemovitosti zcela vyškrtnuty ze seznamu, a prostor pro výběr se snižuje,“ konstatuje Marie Žáčková z RE/MAX Commercial. Z údajů realitní kanceláře Sting nicméně vyplývá, že z celkového počtu prodaných rekreačních nemovitostí pouze desetina slouží jako investice, ve zbývajících 90 procentech si je lidé kupují k vlastnímu využití.

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum