Lidové noviny o cenách rodinných domů

16.11.2018

Pravidelný realitní speciál Lidových novin byl tentokrát zaměřen na vývoj cen rodinných domů. Redaktorka Dana Jakešová zjistila, že se jim nevyhnul trend zdražování, ale procentuální nárůsty byly nižší než u bytů. V tématu samozřejmě nechybí názory odborníků z největší realitní kanceláře v zemi. Vyjadřují se k němu hned tři.

Rodinných domů na prodej je nyní v Česku výrazně méně než bytů, zejména ve velkých městech a jejich okolí. Poptávka tak stále převyšuje nabídku. A to i přes stále rostoucí ceny a zpřísnění hypoték. Nejvíce je to patrné v metropoli. „Průměrná cena rodinného domu v Praze se pohybuje kolem 10 milionů korun, což znamená další v průměru minimálně desetiprocentní nárůst za poslední rok,“ říká v článku Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Také na okraji Brna a v jeho blízkém okolí vzrostly ceny rodinných domů i stavebních pozemků, a to o 10 až 15 procent za posledních dvanáct měsíců. „Trh s pozemky na území Brna kopíruje celkový vývoj prodeje nemovitostí. Navíc je výrazně nepříznivě ovlivněn dosud neschváleným novým územním plánem,“ říká Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality. Přímo ve městě je podle ní téměř nemožné získat pozemek, a když už ano, tak si klienti připlatí.

Ne jinak je tomu na Ostravsku, jak v článku doplňuje Jakub Čepica, vedoucí na pobočce Ostrava–Poruba společnosti M&M Reality. „Ceny v okolí Ostravy meziročně vzrostly zhruba o 15 procent. K žádaným okrajovým lokalitám patří například hranice Poruby či Slezské Ostravy,“ konstatuje.

Nejčastějšími zájemci o koupi domu jsou podle realitních makléřů rodiny s dětmi. Pro tlakem rostoucích cen jsou klienti ochotnější slevit ze svých původních představ a koupí menší dům, případně třeba řadovku namísto solitéru. Rovněž jsou ochotni dojíždět do zaměstnaní z větší vzdálenosti.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články