Lidové noviny o cenách rodinných domů

16.11.2018

Pravidelný realitní speciál Lidových novin byl tentokrát zaměřen na vývoj cen rodinných domů. Redaktorka Dana Jakešová zjistila, že se jim nevyhnul trend zdražování, ale procentuální nárůsty byly nižší než u bytů. V tématu samozřejmě nechybí názory odborníků z největší realitní kanceláře v zemi. Vyjadřují se k němu hned tři.

Rodinných domů na prodej je nyní v Česku výrazně méně než bytů, zejména ve velkých městech a jejich okolí. Poptávka tak stále převyšuje nabídku. A to i přes stále rostoucí ceny a zpřísnění hypoték. Nejvíce je to patrné v metropoli. „Průměrná cena rodinného domu v Praze se pohybuje kolem 10 milionů korun, což znamená další v průměru minimálně desetiprocentní nárůst za poslední rok,“ říká v článku Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Také na okraji Brna a v jeho blízkém okolí vzrostly ceny rodinných domů i stavebních pozemků, a to o 10 až 15 procent za posledních dvanáct měsíců. „Trh s pozemky na území Brna kopíruje celkový vývoj prodeje nemovitostí. Navíc je výrazně nepříznivě ovlivněn dosud neschváleným novým územním plánem,“ říká Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality. Přímo ve městě je podle ní téměř nemožné získat pozemek, a když už ano, tak si klienti připlatí.

Ne jinak je tomu na Ostravsku, jak v článku doplňuje Jakub Čepica, vedoucí na pobočce Ostrava–Poruba společnosti M&M Reality. „Ceny v okolí Ostravy meziročně vzrostly zhruba o 15 procent. K žádaným okrajovým lokalitám patří například hranice Poruby či Slezské Ostravy,“ konstatuje.

Nejčastějšími zájemci o koupi domu jsou podle realitních makléřů rodiny s dětmi. Pro tlakem rostoucích cen jsou klienti ochotnější slevit ze svých původních představ a koupí menší dům, případně třeba řadovku namísto solitéru. Rovněž jsou ochotni dojíždět do zaměstnaní z větší vzdálenosti.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Byty se staví nejvíc za deset let. Přesto se na mnohé zájemce nedostane

30.09.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně výstavby nových bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek. 

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

26.09.2019

Na zpravodajském serveru ceskapozice.lidovky.cz vyšel článek ohledně družstevních bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích