MF Dnes o zdražování nových i starších bytů

22.01.2018

„Jeden byt v Praze, nebo osm v Ústí“ zní titulek článku v MF Dnes, v němž redaktorka Jana Divinová mapuje zdražování bytů napříč republikou a ve kterém jsou citováni i experti společnosti M&M reality.

Mezi hlavní faktory, které v uplynulém roce podporovaly zdražování, patří dobrá ekonomická situace, nízká míra nezaměstnanosti, růst mezd a snadná dostupnost hypotečních úvěrů. A ve velkých městech sehrály svou roli i další vlivy, jak v článku shrnuje ředitel pobočkové sítě Čechy společnosti M&M reality Pavel Zámečník: „Zatímco z celorepublikového pohledu nemovitosti zdražovaly v reakci na skutečnost, že se daří ekonomice, v Praze a Brně tento jev navíc posilovala nedostatečná nabídka nového bydlení.“

Zvláštní pozornost věnovala redaktorka výraznému zdražování bytů v panelových domech. Ty už jsou v některých českých městech dokonce dražší než byty ve staré cihlové zástavbě. Příkladem je Jablonec nad Nisou. „Pokud jde o rozdíly mezi byty v cihlových a panelových domech, vidím důvody především v podmínkách pro rekonstrukci a financování bytových jednotek. Energetická náročnost a prostorová dispozice starých cihlových domů jsou v Jablonci nevyhovující a náklady na rekonstrukci jsou tím hodně navýšené. To vysvětluje nižší pořizovací ceny,“ uvedla k tomu vedoucí pobočky M&M reality v Jablonci nad Nisou Renáta Beitlová.

Průměrný pětašedesátimetrový byt v paneláku stál na konci loňského roku 1,87 milionu korun, což je o 570 tisíc víc než před třemi lety. „Nejdražší panelové byty můžete koupit v Praze, následuje Jihomoravský, Plzeňský a Středočeský kraj,“ píše Divinová. Podle Pavla Zámečníka by starší byty ale mohly brzy zlevnit. Na jejich cenách se už letos může mírně odrazit zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů a nutnost dofinancovávat nákup nemovitosti z vlastních zdrojů.

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články