MF Dnes o zdražování nových i starších bytů

22.01.2018

„Jeden byt v Praze, nebo osm v Ústí“ zní titulek článku v MF Dnes, v němž redaktorka Jana Divinová mapuje zdražování bytů napříč republikou a ve kterém jsou citováni i experti společnosti M&M reality.

Mezi hlavní faktory, které v uplynulém roce podporovaly zdražování, patří dobrá ekonomická situace, nízká míra nezaměstnanosti, růst mezd a snadná dostupnost hypotečních úvěrů. A ve velkých městech sehrály svou roli i další vlivy, jak v článku shrnuje ředitel pobočkové sítě Čechy společnosti M&M reality Pavel Zámečník: „Zatímco z celorepublikového pohledu nemovitosti zdražovaly v reakci na skutečnost, že se daří ekonomice, v Praze a Brně tento jev navíc posilovala nedostatečná nabídka nového bydlení.“

Zvláštní pozornost věnovala redaktorka výraznému zdražování bytů v panelových domech. Ty už jsou v některých českých městech dokonce dražší než byty ve staré cihlové zástavbě. Příkladem je Jablonec nad Nisou. „Pokud jde o rozdíly mezi byty v cihlových a panelových domech, vidím důvody především v podmínkách pro rekonstrukci a financování bytových jednotek. Energetická náročnost a prostorová dispozice starých cihlových domů jsou v Jablonci nevyhovující a náklady na rekonstrukci jsou tím hodně navýšené. To vysvětluje nižší pořizovací ceny,“ uvedla k tomu vedoucí pobočky M&M reality v Jablonci nad Nisou Renáta Beitlová.

Průměrný pětašedesátimetrový byt v paneláku stál na konci loňského roku 1,87 milionu korun, což je o 570 tisíc víc než před třemi lety. „Nejdražší panelové byty můžete koupit v Praze, následuje Jihomoravský, Plzeňský a Středočeský kraj,“ píše Divinová. Podle Pavla Zámečníka by starší byty ale mohly brzy zlevnit. Na jejich cenách se už letos může mírně odrazit zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů a nutnost dofinancovávat nákup nemovitosti z vlastních zdrojů.

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum