MF Dnes o zdražování nových i starších bytů

22.01.2018

„Jeden byt v Praze, nebo osm v Ústí“ zní titulek článku v MF Dnes, v němž redaktorka Jana Divinová mapuje zdražování bytů napříč republikou a ve kterém jsou citováni i experti společnosti M&M reality.

Mezi hlavní faktory, které v uplynulém roce podporovaly zdražování, patří dobrá ekonomická situace, nízká míra nezaměstnanosti, růst mezd a snadná dostupnost hypotečních úvěrů. A ve velkých městech sehrály svou roli i další vlivy, jak v článku shrnuje ředitel pobočkové sítě Čechy společnosti M&M reality Pavel Zámečník: „Zatímco z celorepublikového pohledu nemovitosti zdražovaly v reakci na skutečnost, že se daří ekonomice, v Praze a Brně tento jev navíc posilovala nedostatečná nabídka nového bydlení.“

Zvláštní pozornost věnovala redaktorka výraznému zdražování bytů v panelových domech. Ty už jsou v některých českých městech dokonce dražší než byty ve staré cihlové zástavbě. Příkladem je Jablonec nad Nisou. „Pokud jde o rozdíly mezi byty v cihlových a panelových domech, vidím důvody především v podmínkách pro rekonstrukci a financování bytových jednotek. Energetická náročnost a prostorová dispozice starých cihlových domů jsou v Jablonci nevyhovující a náklady na rekonstrukci jsou tím hodně navýšené. To vysvětluje nižší pořizovací ceny,“ uvedla k tomu vedoucí pobočky M&M reality v Jablonci nad Nisou Renáta Beitlová.

Průměrný pětašedesátimetrový byt v paneláku stál na konci loňského roku 1,87 milionu korun, což je o 570 tisíc víc než před třemi lety. „Nejdražší panelové byty můžete koupit v Praze, následuje Jihomoravský, Plzeňský a Středočeský kraj,“ píše Divinová. Podle Pavla Zámečníka by starší byty ale mohly brzy zlevnit. Na jejich cenách se už letos může mírně odrazit zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů a nutnost dofinancovávat nákup nemovitosti z vlastních zdrojů.

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Byty se staví nejvíc za deset let. Přesto se na mnohé zájemce nedostane

30.09.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně výstavby nových bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek. 

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

26.09.2019

Na zpravodajském serveru ceskapozice.lidovky.cz vyšel článek ohledně družstevních bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích