Michal Pitucha ke zpřísnění pravidel pro hypotéky

14.06.2018

Česká národní banka opět zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Podle odborníků toto opatření omezí přístup k vlastnímu bydlení hlavně jednotlivcům s nižším příjmem a mladým rodinám s dětmi. Česká tisková kancelář k tématu vydala zprávu, kterou převzalo mnoho významných médií, včetně webu televize Nova. V textu hovoří také ředitel společnosti M&M finance Michal Pitucha.

Pravidla pro poskytování hypoték se mají změnit od října. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Z pohledu ČNB je toto opatření nutné, aby do budoucna ochránilo českou ekonomiku před vážnými problémy.

Vedlejším efektem jsou některé dopady na tuzemský realitní trh. Podle většiny oslovených odborníků totiž nové opatření výrazně sníží možnost pořídit si vlastní bydlení. Naopak vzroste podíl lidí, kteří kupují byt kvůli zisku z nájmů.

To potvrzuje i Michal Pitucha, ředitel společnosti M&M finance, která jen za loňský rok zprostředkovala hypotéky v hodnotě 14,5 miliardy korun. Nové opatření zcela jistě zúží okruh potenciálních kupujících nemovitostí, což bude mít za příčinu zpomalení, či stagnaci růstu cen nemovitostí. Bohužel toto opatření zasáhne především mladé rodiny s relativně nižšími příjmy, které si chtějí pořídit vlastní nemovitost. Pro ně se stane vlastní bydlení těžce dosažitelné,“ konstatuje Pitucha.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají, podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. ČNB se snaží prosadit novelu zákona, která by doporučení přeměnila v povinnost.

„Myslím, že toto opatření ČNB je až příliš úzkostlivé. Nepočítáme-li Prahu, tak jsou ceny nemovitostí v Česku, i přes určitý hypoteční a realitní boom posledních let, stále na relativně nízké úrovni ve vztahu k příjmům. Alespoň ve srovnání s vyspělou Evropou, kde je vlastní bydlení ještě mnohem méně dostupné," dodává k tomu Pitucha.

Kontakt pro novináře:

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Náš tip: Navštivte také náš lifestylový magazín na adrese mm.cafe

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum