Michal Pitucha ke zpřísnění pravidel pro hypotéky

14.06.2018

Česká národní banka opět zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Podle odborníků toto opatření omezí přístup k vlastnímu bydlení hlavně jednotlivcům s nižším příjmem a mladým rodinám s dětmi. Česká tisková kancelář k tématu vydala zprávu, kterou převzalo mnoho významných médií, včetně webu televize Nova. V textu hovoří také ředitel společnosti M&M finance Michal Pitucha.

Pravidla pro poskytování hypoték se mají změnit od října. Dluh žadatele o hypotéku by nově neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Z pohledu ČNB je toto opatření nutné, aby do budoucna ochránilo českou ekonomiku před vážnými problémy.

Vedlejším efektem jsou některé dopady na tuzemský realitní trh. Podle většiny oslovených odborníků totiž nové opatření výrazně sníží možnost pořídit si vlastní bydlení. Naopak vzroste podíl lidí, kteří kupují byt kvůli zisku z nájmů.

To potvrzuje i Michal Pitucha, ředitel společnosti M&M finance, která jen za loňský rok zprostředkovala hypotéky v hodnotě 14,5 miliardy korun. Nové opatření zcela jistě zúží okruh potenciálních kupujících nemovitostí, což bude mít za příčinu zpomalení, či stagnaci růstu cen nemovitostí. Bohužel toto opatření zasáhne především mladé rodiny s relativně nižšími příjmy, které si chtějí pořídit vlastní nemovitost. Pro ně se stane vlastní bydlení těžce dosažitelné,“ konstatuje Pitucha.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají, podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální bankéři mohli tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. ČNB se snaží prosadit novelu zákona, která by doporučení přeměnila v povinnost.

„Myslím, že toto opatření ČNB je až příliš úzkostlivé. Nepočítáme-li Prahu, tak jsou ceny nemovitostí v Česku, i přes určitý hypoteční a realitní boom posledních let, stále na relativně nízké úrovni ve vztahu k příjmům. Alespoň ve srovnání s vyspělou Evropou, kde je vlastní bydlení ještě mnohem méně dostupné," dodává k tomu Pitucha.

Kontakt pro novináře:

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Náš tip: Navštivte také náš lifestylový magazín na adrese mm.cafe

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články