Mohou byty i nadále zdražovat?

15.10.2018

Česko má za sebou období rekordního růstu cen nemovitostí. V některých regionech byl doslova astronomický a výjimkou nebylo ani zdražení o více než 60 či 70 procent za poslední čtyři roky. Jaký ale bude další vývoj? Touto otázkou se zabývalo hlavní téma týdeníku Ekonom.

Redaktor Jan Němec v aktuálním článku upozorňuje na skutečnost, že ve více než polovině okresních měst ceny bytů od roku 2015 vzrostly o dvě pětiny a více. Letos už ale v některých lokalitách narazily na strop. Realitní experti holdingu M&M Reality očekávají jejich stagnaci, nicméně ne celoplošně.  

V největších městech je totiž stále velký převis poptávky nad nabídkou, takže zde se bude jednat spíše o zpomalení růstu cen. „Hektické tempo růstu cen se v příštím roce zpomalí. V metropoli jsou lokality a typy nemovitostí, které už narazily na cenový strop, respektive dosáhly maximálních částek, které jsou kupující ještě ochotni zaplatit. Týká se to méně žádaných okrajových lokalit či panelových sídlišť, kde lze očekávat stagnaci cen,“ popisuje situaci v metropoli Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality. V žádaných pražských lokalitách budou ale podle něho ceny nemovitostí i v příštím roce růst v řádu procent, nebo si přinejmenším udrží svou současnou hodnotu.

Podobná situace je v Brně. „Vzhledem k velmi omezené nabídce, tomu, že se ve městě téměř nestaví, je zde vysoká míra zaměstnanosti a ve srovnání s širším okolím i relativně vysoké mzdy, je poptávka po nemovitostech opravdu silná. Předpokládám proto v příštím roce další růst cen nemovitostí, a to zhruba mezi 4 až 6 procenty,“ říká v článku Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality.

Například Ostrava je na tom ale jinak a růst cen se zastavil už letos. „Po značném nárůstu v letech 2015 až 2017 začaly ceny v Ostravě už letos stagnovat. Ani rok 2019 nepřinese žádný dramatický vývoj," doplňuje v textu vedoucí ostravské pobočky realitní kanceláře M&M Reality Jakub Čepica.

Co se zdražování rezidenčních nemovitostí týče, stalo  se Česko v loňském roce evropským rekordmanem. Podle údajů Eurostatu ve třetím čtvrtletí 2017 ceny bytů vzrostly meziročně o 12,5 procenta. To byl vůbec nejvyšší nárůst v celé Evropské unii. Ani po zpřísnění podmínek pro získání hypotečních úvěrů, které začalo platit na základě doporučení České národní banky začátkem letošního října, nelze očekávat dramatické zlevňování tuzemských nemovitostí. „Nemovitostí je na tuzemském trhu tak velký nedostatek, že není příliš prostor ke korekci cen směrem dolů,“ říká k tomu ředitel společnosti M&M Finance Michal Pitucha.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články