Na nájemní byt volá v Praze i 30 zájemců

23.08.2018

"Hypotéky pomalu, ale jistě zdražují. Tento trend už se začíná odrážet ve zpomalování růstu cen bytů hlavně v Praze, která za dva roky zažila jejich enormní, až 40procentní zdražování. Dražší hypotéky na druhou stranu tlačí nahoru ceny nájmů," píše v článku pod titulkem "Dražší hypotéky brzdí ceny bytů" v dnešním Právu redaktor Jindřich Ginter a pokračuje:

Některé byty reálně dokonce i zlevnily, jak je vidět na nabídkách zveřejňovaných na portálu Sreality.cz. Záleží samozřejmě na lokalitě, ale právě na pražském trhu jsou vývojové změny nejvíce patrné.

Například garsonka o velikosti 36 metrů čtverečních s garážovým stáním v Praze-Řepích nedaleko obory Hvězda se do nedávna nabízela za bezmála 3,7 miliónu korun. Nedávno její vlastník, zřejmě ve snaze byt rychleji prodat, cenu snížil na 3,5 miliónu. Snížení cen je patrné i u dalších nabídek. Pokud je člověk skutečně sleduje pár týdnů, vidí, že to není zlevnění „jen naoko“.

Zpomalování růstu cen bytů potvrzuje řada realitních makléřů i developerů. Dražší hypotéky každopádně přinutí lidi častěji volit nájem, a to logicky zvyšuje ceny nájmů, což v článku potvrzuje i oblastní ředitel pro Prahu Jan Martina.

„Za posledních dvanáct měsíců nájmy v hlavním městě zdražily o 10 procent, za poslední tři roky pak zhruba o  polovinu. Vezměme si třeba byt 2+kk o velikosti 43 metrů čtverečních v  panelovém domě. Je-li v  udržovaném stavu či po částečné rekonstrukci, pohybuje se v současné době nájemné v takovém bytě v rozmezí od 13 500 do 14 000 korun. Před rokem to bylo 12 500 a před třemi lety 9000 korun,“ říká Jan Martina z M&M Reality.

Nabídka je podle něho značně omezená a  na jeden inzerát se rychle ozývá až třicet zájemců. Pohled na Sreality.cz to potvrzuje: nabídka nájemních bytů je slabá. „Zájemci jsou nuceni slevit z požadavků, přistoupit na vyšší nájemné či horší lokalitu, i když se nestává, že by byt vůbec nesehnali,“ dodal Martina.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články