O chaty a chalupy lidé soutěží. Realitní kanceláře už téměř nemají co nabízet

22.07.2021

Ceny chat a chalup ve srovnání s loňským rokem vzrostly o třetinu. Podle realitních agentů je to také proto, že se lidé obávají další karantény. Chtějí ji trávit blíž k přírodě. Potvrzuje se také trend takzvaných druhých domovů.

Domy k rekreaci byly podle dat z katastrálních úřadů začátkem roku nejlevnější na Pardubicku. Víkendový objekt tam lidé koupili v průměru za 680 tisíc korun. Naopak nejdražší oblastí je Liberecko. Za chalupu tam zájemci zaplatí v průměru dva miliony dvě stě tisíc korun. Od začátku roku do března se prodalo skoro tisíc rekreačních objektů, nejvíc ve Středočeském kraji.

Pro zájemce je podle realitních makléřů klíčové, aby rekreační nemovitost byla v dobré dojezdové vzdálenosti od velkého města. Ideálně do jedné hodiny. „Klienti preferují především klidné lokality, poblíž lesa, luk, rybníka, aby se tam mohli zchladit,“ řekl realitní makléř RE/MAX Milan Vršecký. Na jeden inzerát o prodeji odpoví i desítky lidí, nemovitost má pak nového majitele během několika dnů.

Klientům není co nabídnout, prodají se i ruiny

Enormní zájem je o nemovitosti například v Českém ráji. „Poptávka je obrovská, nemáme prakticky klientům co nabídnout. Ruiny, které stály třeba pět set tisíc, se v současnosti prodají za milion a půl,“ popsala realitní makléřka M&M Reality Jana Sedláčková.

Zájem je o rekreační objekty i v horských střediscích, jako je Harrachov, Vysoké nad Jizerou nebo Bedřichov. Průměrná cena domu v Krkonoších se na jaře pohybovala kolem pěti milionů. Nejlevnější z horských oblastí jsou zatím Krušné hory v oblasti Ústeckého kraje.

O novém majiteli může rozhodnout aukce

Na sociálních sítích lidé kritizují praxi, kdy má o nemovitost zájem více zájemců a dům se proto nakonec draží. „V těch inzerátech by bylo dobré, aby bylo napsané, že nemovitost připadne tomu, kdo dá nejlepší nabídku,“ řekl realitní makléř Bidli Jakub Pýcha. Oslovené realitní kanceláře zájemce o dům na možnost aukce upozorňují.

Podle makléřů vzrostly od podzimu loňského roku ceny nejen chat a chalup, ale všech nemovitostí. „Nárůst je v řádech desítek procent, protože nemovitosti nejsou. Je víc lidí, kteří chtějí kupovat, než těch, kteří prodávají,“ poznamenal Jakub Pýcha.

zdroj: ČT24

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Kam zamíří ceny nemovitostí? Realitní trh 2022 očima expertů

28.12.2021

Ne a ne se zastavit. Tak by se dal shrnout vývoj cen na realitním trhu v posledním desetiletí. Kdo očekával, že v letošním roce už ceny rezidenčních nemovitostí najdou svůj strop, nepochodil. Nadějí tak zůstává rok 2022. Kam ceny nemovitostí zamíří a co je bude ovlivňovat, jsme se zeptali expertů.

Články

Velké realitky trvají na kurzech před makléřskými zkouškami. Vadí jim, že to jinde jde i bez nich

17.12.2021

Deset tisíc českých realitních makléřů musí od ledna prokázat své vzdělání. Jinak nemohou s prací pokračovat. Totéž se týká i nováčků, které ke vstupu do realitního byznysu zlákal boom, jímž celý trh prochází. Potvrzení nutné k výkonu profese, které po makléřích chce realitní zákon, zajistí některé obory vysokých škol, praxe nebo absolvování odborné zkoušky. U posledního způsobu ale zájemci naráží na značně rozdílné podmínky. Jedna z největších kanceláří na trhu Re/Max si budoucí makléře školí sama. Chce, aby prošli třítýdenním kurzem v její RX Akademii, ve které jsou lektory stávající zprostředkovatelé. Bez absolvování kurzu firma nováčky nepošle ke zkoušce, která je pro jejich další práci nezbytná. „Naučil jsem se tam, jak postupovat na schůzce, jak nachystat věci z katastru, jak postupovat se smlouvou. Bez toho by start do praxe byl výrazně těžší,“ říká Petr Motyčka, makléř ze sítě Re/Max Delta, který zaškolení a zkoušku absolvoval ještě před platností zákona. Kancelář ročně pošle ke zkouškám kolem 350 uchazečů, z nichž certifikát dostane asi 80 procent. 

Články

Šéf M&M reality: Žádná cenová bublina u nemovitostí není, dolů to nepůjde

25.11.2021

Největší tuzemská realitní kancelář M&M reality chce všechny své nemovitosti prodávat formou aukce. Podle jejího šéfa Petra Morcinka je to při současné vysoké poptávce na trhu nejspravedlivější způsob a také cesta, jak zvednout prodejní cenu na maximum. „Realitka pracuje pro prodávajícího, jejím posláním je prodat co nejdráž,” říká.

 

 

Články