Jsme s Vámi, Ukrajino! Ми з тобою, Україно!

O nájemní byty je velký zájem. I přes astronomické ceny

08.04.2022

Zatímco ještě loni nabízel realitní server sreality.cz běžně kolem dvou desítek bytů k pronájmu na Kutnohorsku, nyní jich je k dispozici pouhých pět. Z toho v Kutné Hoře dva. Další lokality jsou na tom podobně, nebo i hůře.

Například Kolínsko je na tom ještě hůře. Aktuálně jsou dostupné pouze čtyři inzeráty a přímo v Kolíně žádný.

Nedostupné hypotéky

Faktorem, který ovlivňuje současnou situaci na trhu s nájemními byty, je zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, na které nyní dosáhne výrazně méně lidí. To pak logicky znamená zvýšenou poptávku po nájemních bytech.

Podobné je to i v Mladé Boleslavi. „V nabídce máme asi čtyři byty, které cílí na spíše bohatší klientelu. V nich se pohybuje nájem kolem 18 až 20 tisíc korun,“ řekl Jan Lašek z realitní kanceláře K+L.

Zájemce neodrazuje ani vyšší cena. Petr Jáger, vedoucí rakovnické pobočky M&M reality, uvedl, že ceny pronájmu se často blíží Praze. „Za 3+1 je to 15 tisíc plus poplatky, za 1+1 třeba 12 tisíc a poplatky, ale stejně jsou třeba dva týdny po uveřejnění rozebrané,“ popsal.

V Kutné Hoře jsou nyní v nabídce byty, jejichž cena se včetně energií pohybuje kolem 20 tisíc korun za měsíc. Ještě před pár měsíci pro ani ne dvacetitisícové město nemyslitelná částka.

DVĚ TŘETINY ZÁJEMCŮ O BYT JSOU Z UKRAJINY

Sehnat volný byt k pronájmu bylo na Rakovnicku obtížné již dříve, nyní je ovšem hned po uveřejnění inzerce zamluvený. Velká poptávka je ze strany vojáků z místních kasáren, kde vzniká nový útvar. V poslední době se objevuje vzrůstající zájem také ze strany Ukrajinců. „Máme tu hodně požadavků od personálních agentur, které dodávají pracovníky do různých podniků a po situaci na Ukrajině poptávka ještě vzrostla,“ povšiml si Jáger.

Problémem podle něj je, že pronajímatelé nechtějí svůj byt pronajmout lidem ukrajinské národnosti. „Platí to ještě z dob, kdy se na Rakovnicku rozjel byznys s byty, kde se ubytovalo dvanáct Bulharů nebo Ukrajinců, ti pak po městě dělali nepořádek. Proto chtějí spíše Čechy,“ konstatoval.

Do pronájmu bytů Ukrajincům se nehrnou ani majitelé nemovitostí na Kutnohorsku. „Vlastníme několik domů a v bytech máme běžně ukrajinské rodiny. Jde většinou o mladé pracující páry, se kterými nikdy nebyl žádný problém. Teď se ale situace změnila. Už se nám i stalo, že přišli nájem vyjednávat s Čechem, a pak nám v 2+kk bydlelo šest lidí. Chápeme, že je potřeba pomáhat, ale tohle není cesta,“ řekla majitelka nemovitostí, která si nepřála zveřejnit jméno.

Kapitolou sama pro sebe je Praha. Ta je lákavou destinací pro uprchlíky. Jedná se zejména o ty, kteří tuší, že návrat do vlasti je v nedohlednu. „Pohostinnosti lidí, kteří nás ubytovávají u sebe doma, nelze využívat donekonečna, tak mám v úmyslu najít si co nejdřív vlastní bydlení,“ říká paní Myla, vystudovaná architektka, která v polovině března do Česka přijela z Žitomiru.

Podle Petra Višňovského, partnera pražské realitní kanceláře Lexxus, poptávka po nájemních bytech ze strany ukrajinských občanů viditelně roste a dnes už dokonce převládá. „V současnosti tvoří lidé, kteří do Prahy utekli před válkou, až dvě třetiny všech poptávajících,“ sdělil Višňovský.

Marcel Soural z Trigemy k tomu dodal, že ve střednědobém horizontu lze očekávat, že se poptávka po nájemním bydlení v Praze, která ovšem roste už od konce roku 2021, ještě zvýší. „A to jak v souvislosti s válkou na Ukrajině, tak děním na hypotečním trhu a trhu s energiemi,“ poznamenal.

Zdroj: Vltava Labe Media a.s.

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Manuál pro majitele: jak bez problému pronajmout byt

05.05.2023

Máte investiční byt, který chcete zhodnotit? Nájemní bydlení je na vzestupu a vypadá to, že by vám zájemci měli doslova sami klepat na dveře. Otázkou za milion ale zůstává, jak vybrat spolehlivého nájemce, ochránit svůj majetek a pronajmout za slušnou cenu? Poradíme vám, na co si dát pozor, než pustíte váš byt na realitní trh a předáte klíče.

Články

Petr Morcinek: Propad cen nemovitostí je vizitkou neschopných realiťáků

14.03.2023

Ceny nemovitostí padají a s nimi velká část realitního trhu. Roste nervozita a napětí. A v tisku se objevují realitkami živené titulky, které se klientům snaží vnutit, že doba je zlá a výhodně prodat není možné. Jenže situace je z mého pohledu jiná. Většina z těch, kteří prodávají se slevou, totiž nevyčerpají většinu možností, jak to dělat jinak a lépe, píše v komentáři pro Newstream Petr Morcinek, majitel realitní společnosti M&M Reality.

Články

TISKOVÁ ZPRÁVA - M&M REALITY Holding a.s.

12.09.2022

Největší realitní služba M&M Reality majitele Petra Morcinka a realitní skupina EHS investora Marka Rosenbauma spojují síly. Společně zamíří do Evropy pod značkou M&M Real Estate Europe.

  • Spoluprací obou subjektů vzniká realitní uskupení evropského významu, ještě letos se připraví na vstup do Německa a Rakouska
  • Oba subjekty chtějí spolupracovat především na vývoji digitálních nástrojů a stát se na tomto poli světovou jedničkou
  • Cena transakce nebyla zveřejněna

Články