Pes v pronajatém bytě? Případné škody lze pokrýt kaucí, či vyšším nájemným

24.07.2017

Mají lidé platit vyšší nájem, pokud mají v pronajatém bytě domácí mazlíčky? Touto otázkou se zabýval redaktor serveru Lidovky.cz Robert Sattler. V USA se prý jedná o běžnou věc a nájemníci jsou tam zvyklí si za své čtyřnohé přátele připlatit v průměru až 100 dolarů měsíčně. V Česku je ale „nájemné za zvíře“ zatím spíše ojedinělou záležitostí, jak v článku potvrzuje i oblastní ředitel společnosti M&M Reality Jan Martina.

Vlastnictví psa či kočky může lidem značně ztížit hledání pěkného bytu k pronájmu. Mnoho majitelů totiž předem trvá na tom, že v jejich nemovitosti žádný domácí mazlíček bydlet nebude. Od začátku roku 2014, kdy vešel v platnost nový občanský zákoník, už ale není možné tuto podmínku zakotvit v nájemní smlouvě.  Přesněji řečeno napsané to v ní být může, ale případnou pokutu následně nelze soudně vymáhat.

„Nájemce má právo v bytě chovat zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě,“ stojí v občanském zákoníku. Vyhodit nájemce z bytu jen proto, že si pořídil psa, je tak nezákonné. Výjimkou mohou být jedině případy, kdy zvíře výrazně obtěžuje ostatní obyvatele domu, například nepřetržitým štěkáním.

Do smlouvy je ale možné zakomponovat podmínku, že v případě pořízení zvířete bude nájemník platit vyšší nájemné.  „Jestliže smlouvu obě strany podepíšou, tak platí. Pokud by se nájemníkovi zdála zjevně nepřiměřená, tak ji nemusí podepisovat,“ vysvětluje v článku právník Jan Kužel.

Zatímco v USA je prý sólo nájemné za zvíře běžnou praxí, v Česku k němu majitelé bytů přistupují jen sporadicky. „Pronajímatelé z řad našich klientů tuto problematiku zpravidla řeší navýšením kauce, a to až na dvojnásobek,“ říká k tomu Jan Martina.  A dodává, že lidem, kteří potřebují svou nemovitost rychle pronajmout, může značně pomoci, když potenciálním nájemcům domácí mazlíčky povolí. Druhé straně doporučuje zkusit si získat důvěru majitele bytu třeba tím, že se zvíře, pakliže je vychované, zúčastní prohlídky.

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články