Poptávka po nájmech nahrává investorům

26.02.2018

Investiční byty vynášejí o něco méně než dříve, ale stále mohou svým majitelům zhodnocovat vložené peníze o tři i více procent, píše týdeník Ekonom. Aby investice vynášela, je ale potřeba být obezřetnější a dobře počítat při výběru vhodného bytu. V podrobném článku ekonomického časopisu hovoří i Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M Reality.

Týdeník Ekonom spočítal výnosy investic do bytu z průměrných cen bytů a nájmů v Praze a všech dalších krajských městech. Zároveň aktuální výnosy porovnal s těmi, jichž se dalo dosáhnout (opět při průměrných cenách) v roce 2013. Výsledek? I dnes může investiční byt zhodnocovat vložené peníze o tři i více procent ročně. Z ekonomického hlediska tak investice do nemovitosti k pronájmu pořád dává smysl.

„Před několika lety pro úspěšnou koupi investičního bytu platilo jako jedno ze základních pravidel, že by pořizovací cena nemovitosti neměla výrazněji překročit 2,5 milionu korun. Dnes za tuto cenu v Praze není možné pořídit prakticky žádný byt. Ceny nemovitostí – nových a následně i starších – jen za poslední tři roky vzrostly přibližně o 40 procent,“ upozorňuje autor článku Jan Němec. Byt, který se dal pořídit před několika lety za 2,5 milionu, tak dnes běžně vyjde na 3,5 milionu a někdy i více.  

Počáteční investice do bytu určeného k následnému pronájmu tedy značně vzrostla. Jenže směrem vzhůru se vydaly i ceny nájmů. Staví se málo nových bytů, prodejní ceny nemovitostí rostou, centrální banka zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a zvolna už rostou i úrokové sazby hypotečních úvěrů. Lidí, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení, je stále více a značná část z nich míří právě do pronájmů.

„Například panelové byty o výměře 2+kk se před třemi lety pronajímaly běžně za devět tisíc korun bez poplatků. Dnes za ně majitelé dostanou o čtyři až pět tisíc více,“ říká k tomu Jan Martina z M&M Reality.

Co vše by měl investiční byt splňovat, aby splnil svůj účel? Měl by se mimo jiné nacházet v lokalitě, kde místní ceny bytů a obvyklých nájmů slušný výnos investice vůbec umožňují. Další parametry vycházejí z poptávky, která je nejvyšší v místech s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Co se velikosti bytu týče, stále platí, že nejuniverzálnější jsou nemovitosti 2+kk nebo 2+1.

Parametrů je samozřejmě mnohem více a odborníci obecně doporučují obrátit se před koupí investičního bytu na zkušené realitní experty.

Kontakt pro novináře:

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum