Realitní rok 2011: obchody v hotovosti, prodeje horských apartmánů a nezjistitelné ceny kom. objektů

20.12.2011

PRAHA, 20. prosince 2011 – Desetiprocentní pokles cen novostaveb je v průběhu roku 2012 jediným snížením cen, které realitní odborníci ještě v důsledku krize očekávají. Panelové domy budou stejně jako pronájmy pokračovat v dlouhodobé stagnaci. Reálný tříprocentní nárůst cen se dá očekávat u bytů ve staré zástavbě a u starších rodinných domů. U pozemků bude patrné navýšení cen v horizontu až pěti procent.

V roce 2011 došlo k výraznému utlumení krizových efektů. Už v říjnu jsme v obratu překročili cílovou hranici 360 milionů korun, kterou jsme měli pro rok 2011 jako celek. Celkem jde o pětinový nárůst oproti roku 2010. V tuto chvíli se obraty dají srovnat s rokem 2007 či prvními devíti měsíci roku 2008,“ uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. „Co se týče typů bydlení, poptávka se již mnoho let nemění – největší zájem je o startovací byty do 50 metrů čtverečních. Naopak doslovná nula je v poptávce po novostavbách. Ty budou muset jít ještě o deset procent dolů,“ dodal Jonáš.

Podle Jonášových slov je myšlenka navýšení developerských cen v důsledku vyššího DPH za hranicí absurdity. „Cenový rozdíl mezi bytem v novostavbě a starším rodinným domem nemůže přesáhnout deset procent. Pokud se tak stane, poptávka diametrálně klesne. To je elementární důvod, proč developerské projekty leží ladem,“ shrnul Jonáš.

Příčinu optimistických vyhlídek vidí v letošním uvolnění úvěrové politiky bank a stabilizaci na trhu práce. Na druhou stranu další zlevnění hypotečních úvěrů už vidí Miroslav Jonáš jako nereálné. Podle jeho slov jsou však v některých regionech typické obchody v hotovosti. Jde především o region severních Čech a severní Moravy.

Je to způsobeno nejen nižšími cenami než ve zbytku republiky, ale také tím, že tamní obyvatelé často neprojdou úvěrovým screeningem bank. Obvykle proto, že figurují v registrech dlužníků. I to vedlo ke snížení tamních cen v minulosti,“ vysvětlil Jonáš.

Rok 2011 byl dále ještě ve znamení nárůstu nabídky horských penzionů a apartmánů. V meziročním srovnání se počet prodávaných penzionů zvýšil o 23 procent a bude pravděpodobně nadále stoupat. „Majitelé se horských penzionů snaží skutečně zbavovat. Celoroční údržba je neuvěřitelně náročná a v zimě už nevydělají. Navíc se i obtížně stanovuje reálná kupní cena: poptávající by měl vždycky chtít vidět reálné účetní knihy za poslední tři roky zpátky. Kolik je obrat a kolik údržba. A nezapomenout, že jde o prakticky neúvěrovatelnou nemovitost – banky na jejich nákup úvěry poskytovat nechtějí,“ vyjmenoval Miroslav Jonáš.

Poslední pikantností roku 2011 je velký nárůst nabídky komerčních objektů, jako jsou továrny, výrobní haly a podobně. Podle Jonášových slov se prakticky nedají ocenit – jejich hodnotu nelze změřit. „Funkční komerční celek jde těžko ohodnotit. Jeden odhadce cenu stanoví na 30 milionů, druhý na 80. Záleží na prodávajícím, kolik za to chce. Ale i v těchto případech je ochota bank tyto objekty financovat mizivá. A i cena odhadovaná bankou je markantně nižší, než jakou stanovíme my. Banka totiž oceňuje, co se tam bude do budoucna vyrábět, jaké budou výnosy, chce znát účetní výkazy. Jen úvěrování je práce na půl roku – a většinou vše ztroskotá právě na odhadu,“ uzavřel Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články