Realitní rok 2018: Střední třída postrádá dostupné bydlení

13.12.2018

Praha, 12. 12. 2018 – Letošní rok přinesl další růst cen tuzemských nemovitostí. Oproti roku 2017 sice nemovitosti zdražovaly pomaleji i tak ale v některých lokalitách dosáhly částek, za které je mohou nakupovat už jen investoři. Stále častěji se skloňuje slovní spojení „bytová krize“, která se týká hlavně střední a nižší stření třídy. A především ve velkých městech poptávka po bydlení i nadále výrazně převyšuje nabídku.

Malé byty 1+1 o rozloze 28 metrů čtverečních v pražských panelových domech, které se na konci roku 2015 prodávaly za ceny okolo 1,8 milionu korun, jsou v tuto chvíli o 700 tisíc dražší. Kupující za ně tedy běžně platí 2,5 milionu, což ve zmíněním roce 2015 stály byty sice na stejných sídlištích, ale o dispozicích 2+kk a rozloze 44 metrů čtverečních.

Některé pražské nemovitosti v nejžádanějších lokalitách zdražily podle údajů společnosti M&M Reality za poslední tři roky až o neuvěřitelných 75 procent. Většina domů a bytů v metropoli pak alespoň o polovinu. Během roku 2018 se průměrný nárůst cen pražských nemovitostí pohyboval do 10 procent, což sice představuje v porovnání s předchozími lety pomalejší tempo, ale v případě větších bytů a domů to i tak znamená další nárůst cen o statisíce korun.

Makléři společnosti M&M Reality obecně očekávají, že na zpomalení růstu cen v posledních měsících roku 2018, naváže v roce 2019 jejich stagnace. V Praze a Brně je ale stále velký převis poptávky nad nabídkou, takže zde se bude jednat spíše o další mírný růst.

„Ceny pražských nemovitostí jsou nyní abnormálně vysoko. V lokalitách, kde kupní síla obyvatel už v žádném případě nedosáhne na ještě dražší nemovitosti, jako jsou panelová sídliště a periferie, lze v příštím roce očekávat stagnaci, místy možná i velmi mírný pokles cen konkrétních, v tuto chvíli zjevně předražených nemovitostí,“ konstatuje oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M Reality Jan Martina. V žádaných lokalitách, kde je poptávka po nemovitostech silná, je ale podle něho možné předpokládat další mírný nárůst cen nemovitostí. Na pražském trhu zkrátka chybí tisíce bytů.

Ze stejného důvodu se drží vysoko také nemovitosti v Brně. „Vzhledem k velmi omezené nabídce a skutečnosti, že se ve městě téměř nestaví, je zde vysoká míra zaměstnanosti a ve srovnání s širším okolím i relativně vysoké mzdy, je poptávka po nemovitostech opravdu silná. Předpokládám proto v příštím roce další růst cen nemovitostí, a to zhruba mezi 4 až 6 procenty,“ říká Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality. Více budou podle ní zdražovat malé byty, které jsou v tuto chvíli nejžádanější. Ceny velkých bytů budou spíše stagnovat, případně růst o 2 až 3 procenta.

Například Ostrava zažila stagnaci cen nemovitostí už během letošního roku. Co se týče menších měst, záleží vždy na konkrétním trhu. „V atraktivních lokalitách s nedostatečnou nabídkou bydlení mohou ceny i nadále mírně stoupat. Na malém městě stačí jeden developerský projekt a poměr nabídky a poptávky se změní, takže jedním z cenotvorných faktorů v menších městech bude nová developerská výstavba,“ říká Jan Martina.

V příštím roce podle něho také nadále poroste význam družstevní výstavby, která lidem umožní alternativu financování ke stále hůře dostupným hypotečním úvěrům. Lze také očekávat rostoucí zájem obcí o výstavbu obecních bytů.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články