subHeader

Realitní téma týdne: Znovuzavedení předkupního práva

21.04.2017

Realitním tématem týdne se stalo Předkupní právo pro spoluvlastníky, které je opět součástí občanského zákoníku. Na důsledky jeho znovuzavedení nás upozornil také Lukáš Štrajt z právního oddělení M&M Reality Holdingu. V krátké rozhovoru nám nabízí vysvětlení, co to pro spoluvlastníky znamená:

“Zákonné předkupní právo je tedy opětovně zavedeno do občanského zákoníku, a to s účinností od 1. 1. 2018. V podstatě se tak posouváme v čase o pět let zpět. Stejná situace zde byla do konce roku 2013. V případě prodeje (úplatného i bezplatného) spoluvlastnického podílu je prodávající spoluvlastník povinen nabídnout svůj podíl nejprve ostatním spoluvlastníkům. Cílem má být dle důvodové zprávy k novele občanského zákoníku sjednocování vlastnických vztahů.

V médiích se momentálně řeší, jak to bude například s parkovacím stáním, které mají vlastníci bytů v podílovém spoluvlastnictví?

I na tento případ se předkupní právo vztahuje. Může se tak stát, že při prodeji bytu s parkovacím stáním využije jiný spoluvlastník předkupního práva a parkovací stání si koupí a prodávající tak bude prodávat byt bez parkovacího stání, což jistě sníží jeho hodnotu.

Jak se dá předkupnímu právu vyhnout?

Například aplikací § 1125 NOZ, tj. vzdání se předkupního práva. Více informací si ale nechávám pro naše makléře, kterým celou problematiku právě vysvětluji na sérii školení,“ dodává náš právník Lukáš Štrajt.

Předkupním právem u parkovacích stání se včera po celý den také zabýval Český rozhlas Radiožurnál a jeho redaktorka Barbora Kladivová. Ta si do studia pozvala i oblastního ředitele Jana Martinu.

Ceny samotného garážového stání se třeba v Praze a Brně pohybují nejčastěji mezi 200 a 300 tisíci korun. Byt bez garážového stání ale ztrácí na ceně daleko víc. Podle oblastního ředitele největší tuzemské realitní kanceláře M&M reality Jana Martiny může dát předkupní právo prostor spekulantům: „Kteří budou chtít za podpis vzdání se předkupního práva v uvozovkách odstupné nebo úplatek, ale samozřejmě tato cesta k tomu nahrává," popisuje Martina.

O byty s garážovým stáním, na které se bude vztahovat předkupní právo, bude navíc i menší zájem. Podle Martiny až o 20 procent.

„Klienti, kteří budou mít připravený třeba úvěr, budou potřebovat rychle pořídit nemovitost anebo se budou pouze bát samostatných rizik, tak se rozhodnou pro nemovitost, která právě není zatížená předkupním právem na podílové spoluvlastnictví například na parkovací stání," dodává.

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Pozvánka na valnou hromadu

31.07.2022

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 31. Srpna 2022 od 9 hod. v  sídle advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, se sídlem Praha 1, Jungmannova 745/24, PSČ 11000

Celou pozvánku najdete zde a přílohu č. 1 zde

Články

Pozvánka na valnou hromadu

25.05.2022

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 29. června 2022 od 9 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15.

Celou pozvánku najdete zde.

Články

Ceny bytů neklesnou, shodují se experti

02.05.2022

Ačkoli úrokové sazby hypoték stále stoupají, nemovitosti se prodávají. Experti neočekávají, že by se ceny v nejbližší době snižovaly.

Články