Reklamací nemovitostí přibývá

25.07.2018

Skrytou vadu nemovitosti je ze zákona možné reklamovat až pět let po její koupi. Je ale klíčové jednoznačně dokázat, že skrytá vada existovala již při koupi, ale projevila se až s užíváním domu. Na možná úskalí při reklamacích nemovitostí upozorňuje v článku deníku E15 Lukáš Štrajt z právního oddělení společnosti M&M Reality.

Kupní smlouva, kterou se nemovitost převádí na kupujícího, je dle Štrajtových slov především závazkem obou stran daného obchodu. Strana kupující prohlašuje, že se seznámila s právním a faktickým stavem nemovitosti. „Pro obě strany je nejvýhodnější, když jsou všechny nedostatky odhaleny předem. Z povahy věci je po právní stránce komplikované řešit skryté vady při prodeji nemovitosti, poněvadž nejsou v procesu prodeje nemovitosti zjevné, a pokud se vyskytnou, jsou odhaleny až následně,“ říká k tomu Štrajt.

Pokud se skutečně jedná o skrytou vadu, má kupující právo takovou vadu vytknout vůči prodávajícímu a žádat opravu, slevu z kupní ceny, v opravdu závažných případech odstoupit od smlouvy. „Není-li mu vyhověno, může se obrátit na soud, musí pak ale unést důkazní břemeno,“ pokračuje Štrajt.

Někdy je reklamace nemovitosti prezentována jako cesta, jak si nemovitost zlevnit. Odborníci však varují. „Využívat skryté vady účelově jako taktiku pro získání slevy se vůbec nemusí vyplatit. Protože pouze na samotné oznámení takové vady kupující žádnou slevu zpravidla nedostane. A v případě, že půjde do soudního sporu, mu hrozí, že prohraje. O to víc, když se bude skutečně jednat jen o účelové chování. V případě prohraného soudního sporu na základě znaleckého posudku může takový kupující nakonec ještě platit soudní výlohy,“ upozorňuje v článku Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články