Reklamací nemovitostí přibývá

25.07.2018

Skrytou vadu nemovitosti je ze zákona možné reklamovat až pět let po její koupi. Je ale klíčové jednoznačně dokázat, že skrytá vada existovala již při koupi, ale projevila se až s užíváním domu. Na možná úskalí při reklamacích nemovitostí upozorňuje v článku deníku E15 Lukáš Štrajt z právního oddělení společnosti M&M Reality.

Kupní smlouva, kterou se nemovitost převádí na kupujícího, je dle Štrajtových slov především závazkem obou stran daného obchodu. Strana kupující prohlašuje, že se seznámila s právním a faktickým stavem nemovitosti. „Pro obě strany je nejvýhodnější, když jsou všechny nedostatky odhaleny předem. Z povahy věci je po právní stránce komplikované řešit skryté vady při prodeji nemovitosti, poněvadž nejsou v procesu prodeje nemovitosti zjevné, a pokud se vyskytnou, jsou odhaleny až následně,“ říká k tomu Štrajt.

Pokud se skutečně jedná o skrytou vadu, má kupující právo takovou vadu vytknout vůči prodávajícímu a žádat opravu, slevu z kupní ceny, v opravdu závažných případech odstoupit od smlouvy. „Není-li mu vyhověno, může se obrátit na soud, musí pak ale unést důkazní břemeno,“ pokračuje Štrajt.

Někdy je reklamace nemovitosti prezentována jako cesta, jak si nemovitost zlevnit. Odborníci však varují. „Využívat skryté vady účelově jako taktiku pro získání slevy se vůbec nemusí vyplatit. Protože pouze na samotné oznámení takové vady kupující žádnou slevu zpravidla nedostane. A v případě, že půjde do soudního sporu, mu hrozí, že prohraje. O to víc, když se bude skutečně jednat jen o účelové chování. V případě prohraného soudního sporu na základě znaleckého posudku může takový kupující nakonec ještě platit soudní výlohy,“ upozorňuje v článku Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum