Reklamací nemovitostí přibývá

25.07.2018

Skrytou vadu nemovitosti je ze zákona možné reklamovat až pět let po její koupi. Je ale klíčové jednoznačně dokázat, že skrytá vada existovala již při koupi, ale projevila se až s užíváním domu. Na možná úskalí při reklamacích nemovitostí upozorňuje v článku deníku E15 Lukáš Štrajt z právního oddělení společnosti M&M Reality.

Kupní smlouva, kterou se nemovitost převádí na kupujícího, je dle Štrajtových slov především závazkem obou stran daného obchodu. Strana kupující prohlašuje, že se seznámila s právním a faktickým stavem nemovitosti. „Pro obě strany je nejvýhodnější, když jsou všechny nedostatky odhaleny předem. Z povahy věci je po právní stránce komplikované řešit skryté vady při prodeji nemovitosti, poněvadž nejsou v procesu prodeje nemovitosti zjevné, a pokud se vyskytnou, jsou odhaleny až následně,“ říká k tomu Štrajt.

Pokud se skutečně jedná o skrytou vadu, má kupující právo takovou vadu vytknout vůči prodávajícímu a žádat opravu, slevu z kupní ceny, v opravdu závažných případech odstoupit od smlouvy. „Není-li mu vyhověno, může se obrátit na soud, musí pak ale unést důkazní břemeno,“ pokračuje Štrajt.

Někdy je reklamace nemovitosti prezentována jako cesta, jak si nemovitost zlevnit. Odborníci však varují. „Využívat skryté vady účelově jako taktiku pro získání slevy se vůbec nemusí vyplatit. Protože pouze na samotné oznámení takové vady kupující žádnou slevu zpravidla nedostane. A v případě, že půjde do soudního sporu, mu hrozí, že prohraje. O to víc, když se bude skutečně jednat jen o účelové chování. V případě prohraného soudního sporu na základě znaleckého posudku může takový kupující nakonec ještě platit soudní výlohy,“ upozorňuje v článku Jan Martina, oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Holding M&M Reality pomáhá lidem v těžké životní situaci k vysněnému bydlení

06.11.2019

PRAHA, 6. 11. 2019 – Společnost M&M Reality je už potřetí v řadě hrdým partnerem projektu TV Nova s názvem Mise nový domov. Ten pomáhá lidem s pohnutým osudem, kteří si mnohdy sáhli i na samé dno, proměnit jejich stávající zcela nevyhovující bydlení v místo jako stvořené pro nový začátek.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

22.10.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně zákona o realitním zprostředkování. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum