Rok 2010 byl ve znamení stagnace, v roce 2011 se očekává růst do pěti procent

16.12.2010

PRAHA, 16. prosince 2010 – Praha, Moravskoslezský kraj a Liberecko patří mezi jediné lokality České republiky, které v letošním roce ještě zaznamenaly dozvuk realitní krize a s ní související propad cen. Ostatní regiony zažily rok ve znamení stagnace. Ta se týkala jak cen bytů v cihle i panelu, tak rodinných domků i pronájmů.

Propad cen při nástupu hospodářské krize v roce 2009 dosáhl v průměru třiceti procent. Rok 2010 už ovšem byl ve znamení stabilizace trhu a ke snížení cen docházelo spíše ojediněle. Lokalitami, v nichž nastal pokles cen – v průměru okolo deseti procent – byly například Praha či větší města v Moravskoslezském a Libereckém kraji. V metropoli byl důvod letošního poklesu opřený o vysoce předražené nemovitosti, které v minulosti klesaly pomalu. Ve zbylých lokalitách šlo o nižší poptávku po nemovitostech v důsledku komplikované situace na trhu práce v daném regionu. V tuto chvíli se ceny ustálily na možném dnu,“ uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. „Pro další pokles cen už není důvod. Na přelomu roku očekáváme v průměru naopak mírný nárůst cen – v horizontu několika, maximálně však pěti procent. Důvod pro růst je zřejmý: dochází k zmírnění velmi přísné úvěrové politiky bankovních domů a ke stabilizaci na trhu práce,“ dodal Miroslav Jonáš.

Jedinou výjimkou v rámci celorepublikové cenové stagnace v realitní branži jsou ceny nově postavených bytů. Během roku 2009 propadly ceny novostaveb o 15 procent. Podle analýzy M&M Reality přitom jako jediná komodita na realitním trhu svého dna nedosáhly. Poptávka se v tuto chvíli zcela míjí s nabídkou. Reálný pokles cen developerských projektů vidí M&M Reality v horizontu 25 procent. O předražené, nekvalitní stavby v neatraktivních lokalitách navíc zájem není a v horizontu několika let ani nebude. Stavby připomínající novodobá panelová sídliště bez infrastruktury za nesmyslné mnohamilionové částky nikoho neoslovují. Cesta je tak pro developery jediná: jít s cenou dolů.

Mírný nárůst cen se dá očekávat u nově postavených rodinných domků. „Očekáváme nastartování nové vlny poptávky u nově postavených rodinných domků. Jde o atraktivní bydlení, kde poptávka ochladla jen kvůli nestabilní situaci na trhu práce – pokud si klienti nejsou jisti zaměstnáním, nechtějí se zadlužovat. Poptávka ovšem nebude tak masivní jako například v roce 2007. Půjde o novostavby do 3,5 milionu korun z kvalitních materiálů, v lokalitách s dobrou dopravní dostupností, mimo satelitní městečka bez nadstandardní infrastruktury. V průběhu zimy očekáváme slevy formou bonusů, v polovině roku 2011 pak navýšení cen zhruba o sedm procent,“ upřesnil Miroslav Jonáš.

Po propadu cen z prvního pololetí 2009 už klesat nebudou ani panelová sídliště. Jejich ceny šly v celostátním průměru od roku 2008 dolů zhruba až o čtyřicet procent. Nyní se dostaly na reálnou hodnotu – propad v případě neatraktivních panelových sídlišť splnil svou roli. Díky tomu se tyto nemovitosti staly pro svou cílovou skupinu opět cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto M&M Reality očekávají stagnaci.

Stagnaci cen očekávají M&M Reality i v případě nájemného. „Aktuálně nabídka převyšuje poptávku a poptávající nemají důvod nabízet více, než je reálná tržní cena. Pronajímatelé si tudíž nemohou dovolit výrazněji zvyšovat ceny. Mnozí sice očekávají od roku 2011 dramatický růst, ale pro něj není žádný racionální důvod. Situace s deregulací nájemného může připomínat stav před vstupem do Evropské unie. Mnozí čekali cenový boom, ke kterému nedošlo. V případě deregulace nájemného a jeho vlivu na výši tržního nájemného to bude úplně stejné,“ uzavřel Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum