Rok 2012 odstartoval vysoko nad hranicí letitého rekordu

04.04.2012

PRAHA, 3. dubna 2012 – Stagnace cen nemovitostí a meziroční nárůst poptávky po nich o víc než čtvrtinu. Takové jsou výsledky hodnocení prvního kvartálu 2012 společnosti M&M Reality. Negativní dopady ekonomické krize na obchod s realitami jsou, zdá se, zažehnány. Specialisté z M&M Reality hlásí nejsilnější začátek roku v sedmileté historii svého podnikání.

V lednu až březnu 2012 se hodnota nemovitostí z druhé ruky výrazně nezměnila. Lehce zdražily pouze pozemky, maximálně však o jedno až dvě procenta, a to již tradičně na základě sezonní vlny zájmu.

Mezi cenově nejzajímavější lokality patří dlouhodobě severní Čechy a severní Morava. „Například na Mostecku a Teplicku koupíte za milion čtyři byty a můžete je pronajímat se ziskem vyšším, než když za milion koupíte jeden byt v Pardubicích,“ potvrdil pověst regionu Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. „Letos mě velmi překvapila Vysočina, kde jsme za leden a únor zaznamenali o 57 procent více prodejů než loni touto dobou. A v neposlední řadě nesmím opomenout Ostravsko, kde ač je velké množství volných bytů, tak obchody stále rostou,“ doplnil.

Podle Miroslava Jonáše pomohlo pozitivní situaci na trhu s nemovitostmi ustálení politiky hypotečních bank. „Oproti loňskému roku můžeme klientům vyřizovat půjčky mnohem snadnější a přístupnější cestou. Společnost zaznamenala nárůst poptávky o více než 25 procent a čísla to dokládají: jde o nejlepší leden a únor od vzniku firmy v roce 2005 a také podle březnových výsledků i dalších ukazatelů, které sledujeme, výrazně překročíme letošní plán obratu, který jsme si stanovili o čtvrtinu vyšší než v rekordním loňském roce,“ uvedl Miroslav Jonáš.

Jen rekreační objekty, kterým od března měla začít prodejní sezona, si nejspíš ve srovnání s předešlým rokem nijak nepolepší. Pro stávající klientelu převážně mladých lidí nejsou příliš atraktivní. „Převis nabídky chatových objektů je od roku 2009 stále vysoký a ani letos se nedá očekávat výrazný boom v jejich nákupu. Je třeba si uvědomit, že generace, která nyní odrůstá, si za posledních dvacet let odvykla jezdit každý víkend na chalupu,“ vysvětlil Miroslav Jonáš.

Při pohledu na vývoj trhu s nemovitostmi zaráží odborníky z M&M Reality jediná věc. „Proč pokračují výstavby nových bytů, když desítky tisíc bytů a domů postavených v předchozích dvou třech letech zejí prázdnotou a developeři je stále nabízejí za nesmyslné ceny? Češi opravdu nejsou hloupí a zvlášť krátce po realitní krizi, masivních propadech cen a podobně nebudou nesmyslně utrácet – zvlášť, když kvalita za cenou výrazně pokulhává,“ nadhodil Miroslav Jonáš. Výsledky podnikání M&M Reality z posledních měsíců jasně ilustrují atmosféru na českém trhu a dokládají, jaké bydlení za současných podmínek kupující preferují.

Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články