Roste zájem o malometrážní byty

30.11.2018

V rubrice Názor experta týdeníku Květy tentokrát dostal slovo Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality. Komentoval aktuální trend rostoucího zájmu o malé byty, dokonce i o takzvané malometrážní byty o velikosti okolo 17 metrů čtverečních.

„Sledujeme, že poptávka po menších bytech roste. Důvody jsou jasné, lidé jsou pod tlakem vysokých cen nuceni dělat kompromisy. Nejvíce patrné je to v Praze a také v Brně,“ konstatuje Jan Martina.

Ceny nemovitostí se za poslední tři roky výrazně posunuly. Byt 1+kk o velikosti 28 metrů čtverečních v pražském panelovém domě, který by se před třemi lety prodával za 1,8 milionu, je v tuto chvíli o 700 tisíc dražší.

Byty 2+kk, opět v panelových domech v Praze, o velikosti 44 metrů čtverečních, což je jejich nejčastější rozloha, se dnes běžně prodávají za 3,5 milionů korun, tedy za částku, za kterou se v roce 2015 v panelových domech prodávaly byty 3+kk. V současné době už ale ceny pražských bytů 3+kk s přibližnou rozlohou 70 metrů čtverečních začínají na necelých 5 milionech.

K rostoucím cenám je podle Martiny nutné připočíst hůře dostupné hypoteční úvěry kvůli opatření České národní banky platnému od letošního 1. října. Opatření v sobě zahrnuje dvě složky. Celková hypotéka nesmí přesáhnout devítinásobek ročního příjmu žadatele a splátka 45 % jeho čistého příjmu. Vedle samožadatelů a mladých rodin patří mezi skupiny, kterých se opatření dotklo nejcitelněji, právě zájemci o koupi bytu ve velkých městech, kde jsou nemovitosti nejdražší.

Kupující, kteří chtějí v bytě bydlet, volí kompromis, pokud rovnou raději nejdou do podnájmu. Ti movitější dál nakupují za účelem investice. A obě tyto skupiny se tedy zajímají právě o menší byty.

„Největší zájem v současné době registrujeme o byty 2+kk, ale roste i poptávka po 1+1 a 1+kk. I garsoniéry jsou vhodné jako takzvané startovací byty, i ony pokryjí základní životní potřeby. A mohou být i dobrou investicí,“ pokračuje Jan Martina.

Na poptávku po menších bytech už podle něho reagují developeři. V Praze přibývá i skutečně malometrážních bytů s rozlohou okolo 17 metrů čtverečních, které už plní opravdu pouze základní potřebu ubytování. „Na druhou stranu z praxe víme, že jsou tyto byty dobře obchodovatelné. Neoznačil bych to sice za nějaký silný trend v nové výstavbě, ale do budoucna bych se nedivil, kdyby těchto bytů na trhu ještě přibývalo,“ dodává Martina.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum