Roste zájem o malometrážní byty

30.11.2018

V rubrice Názor experta týdeníku Květy tentokrát dostal slovo Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality. Komentoval aktuální trend rostoucího zájmu o malé byty, dokonce i o takzvané malometrážní byty o velikosti okolo 17 metrů čtverečních.

„Sledujeme, že poptávka po menších bytech roste. Důvody jsou jasné, lidé jsou pod tlakem vysokých cen nuceni dělat kompromisy. Nejvíce patrné je to v Praze a také v Brně,“ konstatuje Jan Martina.

Ceny nemovitostí se za poslední tři roky výrazně posunuly. Byt 1+kk o velikosti 28 metrů čtverečních v pražském panelovém domě, který by se před třemi lety prodával za 1,8 milionu, je v tuto chvíli o 700 tisíc dražší.

Byty 2+kk, opět v panelových domech v Praze, o velikosti 44 metrů čtverečních, což je jejich nejčastější rozloha, se dnes běžně prodávají za 3,5 milionů korun, tedy za částku, za kterou se v roce 2015 v panelových domech prodávaly byty 3+kk. V současné době už ale ceny pražských bytů 3+kk s přibližnou rozlohou 70 metrů čtverečních začínají na necelých 5 milionech.

K rostoucím cenám je podle Martiny nutné připočíst hůře dostupné hypoteční úvěry kvůli opatření České národní banky platnému od letošního 1. října. Opatření v sobě zahrnuje dvě složky. Celková hypotéka nesmí přesáhnout devítinásobek ročního příjmu žadatele a splátka 45 % jeho čistého příjmu. Vedle samožadatelů a mladých rodin patří mezi skupiny, kterých se opatření dotklo nejcitelněji, právě zájemci o koupi bytu ve velkých městech, kde jsou nemovitosti nejdražší.

Kupující, kteří chtějí v bytě bydlet, volí kompromis, pokud rovnou raději nejdou do podnájmu. Ti movitější dál nakupují za účelem investice. A obě tyto skupiny se tedy zajímají právě o menší byty.

„Největší zájem v současné době registrujeme o byty 2+kk, ale roste i poptávka po 1+1 a 1+kk. I garsoniéry jsou vhodné jako takzvané startovací byty, i ony pokryjí základní životní potřeby. A mohou být i dobrou investicí,“ pokračuje Jan Martina.

Na poptávku po menších bytech už podle něho reagují developeři. V Praze přibývá i skutečně malometrážních bytů s rozlohou okolo 17 metrů čtverečních, které už plní opravdu pouze základní potřebu ubytování. „Na druhou stranu z praxe víme, že jsou tyto byty dobře obchodovatelné. Neoznačil bych to sice za nějaký silný trend v nové výstavbě, ale do budoucna bych se nedivil, kdyby těchto bytů na trhu ještě přibývalo,“ dodává Martina.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Byty se staví nejvíc za deset let. Přesto se na mnohé zájemce nedostane

30.09.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně výstavby nových bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek. 

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

26.09.2019

Na zpravodajském serveru ceskapozice.lidovky.cz vyšel článek ohledně družstevních bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích