Nenašli jste, co hledáte?
Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.
18.04.2013
Praha - Ani v advokátní úschově nemusí být peníze v bezpečí, to zjistili klienti známé realitní kanceláře Reality 21. Advokát Miloš Vlasák, který s kanceláří úzce spolupracoval, nechal ze schovatelských účtů zmizet 63 milionů korun. Poškození si stěžovali realitní kanceláři, která jeho služby nabízela. Jenže ta tvrdí, že za škodu svých klientů nenese žádnou odpovědnost. Advokát poškozeného se pozastavuje i nad tím, že realitka údajně po zjištění klienty na nebezpečí neupozornila. Kauzou se zabýval reportér z Reportérů ČT Lukáš Landa.
Desítky klientů české realitní kanceláře Reality 21, patřící do skupiny Century 21, přišly o peníze při prodeji své nemovitosti. Advokát Miloš Vlasák zpronevěřil celkem 63 milionů korun, které k němu klienti uložili do advokátské úschovy. V srpnu loňského roku se provalilo, že na schovatelských účtech, které měly obsahovat miliony od klientů realitní kanceláře, není ani koruna. Vlasák tak skončil ve vazbě. "Dopustil se toho, čemu říkáme smrtelný hřích advokáta," řekla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.
Velká část z 65 poškozených se spojila a tvrdí, že odpovědnost nenese jen advokát Vlasák, ale i společnost Reality 21. Ta jim totiž slibovala bezpečný prodej nemovitostí. "Já jsem si u nich objednal produkt - Prosím, prodejte bezpečně můj byt. Oni mi sehnali kupce, ale abych dostal peníze, to se nestalo," uvedl poškozený klient Michal Zelenka. Nyní po kanceláři požaduje náhradu alespoň poloviny ztracených peněz.
Majitel kanceláře Reality 21 Petr Kouba však jakoukoliv odpovědnost společnosti za škodu vylučuje, podepsané smlouvy upravují pouze vztah mezi klienty a advokátem. Podle nezávislého advokáta Jana Pavloka jde tedy o klamavou reklamu. Klienti podle svých slov nabyli dojmu, že advokát Vlasák je zaměstnanec realitní kanceláře. Má totiž sídlo na stejné adrese jako realitní kancelář a ta ho také prezentovala na svých internetových stánkách jako pracovníka svého právního oddělení.
Vedení kanceláře tvrdí, že klientům byly nabízeny také další alternativy úschov finančních prostředků - notářské a bankovní. Klienti však toto tvrzení odmítají, žádná alternativa jim prý nabídnuta nebyla. To dokazuje i formulace mailů rozesílaných makléřkou. Dále realitku obviňují, že je nevarovala včas a nezastavila obchody ve chvíli, kdy už o podvodu věděla.
"22. srpna ukončila realitní kancelář spolupráci s advokátem Vlasákem. Den poté dali ten náš případ na katastr nemovitostí, a 3. září tam k němu přišlo na účet 4,5 milionu korun od našeho kupujícího," říká další z poškozených Jiří Novotný. Jeho peníze tak podle něj realitka mohla ochránit jediným včasným telefonátem. Kouba však argumentuje tím, že společnost data převodů neznala, protože nebyla účastníkem smlouvy.
Peníze poškození klienti asi hned tak neuvidí, Vlasák podle informací policie majetek za 63 milionů nemá. A tak šance pro prodávající může být v paradoxním řešení - podělit se o problém s dalšími nevinnými, tedy s těmi, kterým nemovitosti prodali. Ti už jednou zaplatili, jenže právě do úschovy zmíněného advokáta. Soud by tedy mohl posuzovat, zda o peníze přišel kupující či prodávající.
URL| http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domac...ta-zproneveril-penize-klientu-realitky/
PRAHA, 20. září 2012 – Realitní komora podala vyjádření k aktuální kauze okradených klientů Century 21. Důrazně varuje před ukládáním finančních prostředků u advokátů, kteří jakožto fyzické osoby neručí v případě svého selhání žádným majetkem. Existují mnohem bezpečnější způsoby, jak uložit peníze tak, aby byly vyplaceny pouze za předpokladu, že obě smluvní strany dostojí svých závazků. Využít lze přímo depozitní účet v bance s trojí autorizací plateb či v případě spolupráce s velkou realitní kanceláří i jejich úložkovou službu, která je zdarma.
Okradení klienti jedné z etablovaných realitních kanceláří na tuzemském trhu jsou nyní v bezvýchodném stavu. Nemají ani bydlení ani své peníze. Jak je možné, že se toto mohlo stát v době, kdy všechny transakce probíhají v elektronickém prostředí a podléhají důsledným autorizačním procesům v sofistikovaných systémech? Zní to složitěji, než je tomu ve skutečnosti. Pokud spoléháte pouze na lidský faktor, jinak řečeno svěříte své peníze do správy například advokátovi, můžete o ně lehce přijít.
„Událost, která v posledních dnech otřásla realitním světem, má dopad nejen na důvěryhodnost služeb realitní kanceláře Century 21, ale na celý realitní trh,“ konstatuje Milan Zavadil, předseda výkonné rady Realitní komory České republiky.
Hlavním kamenem úrazu mohl být systém franšíz, na jehož principu Century 21 funguje. Disponují pouze minimálním základním kapitálem a nejsou kryty žádnými majetky. Držitel licence přitom nijak právnicky ani ekonomicky za jednotlivé franšízy neodpovídá. Proto se v těchto případech často využívá služeb advokátů jako zástupců třetích stran. Je to nejjednodušší řešení. Bohužel toto nebyl první případ, kdy advokát zneužil důvěry svých klientů a zpronevěřil peníze, které u něj byly vloženy do úschovy. Před více než dvěma lety byl JUDr. Jan Nováček odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za totožný trestný čin, za jaký je teď stíhán JUDr. Miloš Vlasák v souvislosti s kauzou Century 21. Depozita v řádech stovek miliónů korun zpronevěřil i zlínský advokát Milan Holomek, kterého teď čeká trest odnětí svobody. Svěřené peníze jsou však v nenávratnu.
Aby zájemce o koupi nemovitosti vyjednával pouze s etablovanými a důvěryhodnými institucemi, o to se snaží právě Realitní komora České republiky.
„Na zpronevěru se bohužel nevztahuje žádné pojištění. Jedná se o trestný čin a jednotliví poškození proto musí své peníze vymáhat sami, na vlastní pěst. Pokud si chce klient vybrat důvěryhodného partnera na trhu s realitami, může se s důvěrou obrátit na naši instituci. Sdružujeme profesionály v oboru, kteří musí splňovat jasně definované podmínky pro vstup. Mezi nimi je i zajištění maximální bezpečnosti při hotovostních i bezhotovostních operacích s prostředky svých klientů,“ sděluje Milan Zavadil.
AktualityZadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.
05.05.2023
Máte investiční byt, který chcete zhodnotit? Nájemní bydlení je na vzestupu a vypadá to, že by vám zájemci měli doslova sami klepat na dveře. Otázkou za milion ale zůstává, jak vybrat spolehlivého nájemce, ochránit svůj majetek a pronajmout za slušnou cenu? Poradíme vám, na co si dát pozor, než pustíte váš byt na realitní trh a předáte klíče.
14.03.2023
Ceny nemovitostí padají a s nimi velká část realitního trhu. Roste nervozita a napětí. A v tisku se objevují realitkami živené titulky, které se klientům snaží vnutit, že doba je zlá a výhodně prodat není možné. Jenže situace je z mého pohledu jiná. Většina z těch, kteří prodávají se slevou, totiž nevyčerpají většinu možností, jak to dělat jinak a lépe, píše v komentáři pro Newstream Petr Morcinek, majitel realitní společnosti M&M Reality.
12.09.2022
Největší realitní služba M&M Reality majitele Petra Morcinka a realitní skupina EHS investora Marka Rosenbauma spojují síly. Společně zamíří do Evropy pod značkou M&M Real Estate Europe.