Špatná právní úprava exekucí může kupující ožebračit

15.03.2011

PRAHA, 15. března 2011 – Kupujících, kteří nevědomky nakoupili nemovitost v exekuci, přibývá. Díky nepromyšlené právní úpravě tak mohou do písmene naplnit cimrmanovské: Jak chudák do ještě větší bídy přišel. Kvůli nepečlivosti úředníků se řada exekucí objeví v registru až se zpožděním – často i po prodeji nemovitosti, která do exekuce vinou prodávajícího spadla. Exekutor má v takovém případě dvě možnosti řešení situace: Vydat se hledat skutečného dlužníka, který samozřejmě zmizel i se sumou peněz, či zabavit nemovitost, kterou se dluh jistí. V zájmu ochrany věřitele volí ve většině případů druhou variantu před nejistým výsledkem pátrání.

V tuto chvíli má 124 exekučních úřadů v Česku v běhu 2,5 milionu exekucí. Centrální evidence exekucí – CEECR.CZ – je přetížená a to logicky vede k chybovosti. Nezřídka nahlášenou exekuci zveřejní s mnohatýdenním zpožděním. Mimochodem nejhorší trest, který i za několikaměsíční prodlevu a ohrožení naprosto nevinných kupujících hrozí, je kárné napomenutí chybujících exekutorů jejich Exekutorskou komorou. To je skutečně úsměvné,“ uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Realitní kancelář M&M Reality radí volit při nákupu nemovitosti zprostředkování finančně silným partnerem. Kvůli cenám přístupu do Centrálního registru exekucí se totiž komplexní ochrana klienta stává pro finančně slabé partnery nemožnou. Položit realitní kanceláři dotaz na přístup do Centrálního registru exekucí se tak stává velmi praktickou radou, jak nenaletět.

Přístup do CEECR.CZ není rozhodně levný a takzvaní obývákoví makléři, ale ani většina středně velkých realitek rozhodně nemají prostředky kontrolovat přes registr prodávající. Silná realitní kancelář je pro exekutora také jiným partnerem pro vyjednávání než jednotlivec bez právního vzdělání. Pokud k takové situaci dojde a kupující nespolupracoval se seriózní realitní kanceláří, doporučuji okamžitě vyhledat právní pomoc,“ vysvětlil Miroslav Jonáš.

Často diskutovaný problém exekucí a nájemního bydlení naopak Miroslav Jonáš za nijak dramatický nepovažuje. Všechno se dá zcela jednoduše ošetřit kvalitní smlouvou. Navíc exekutoři o movitý majetek kvůli přeplněným skladům a klesajícím zájmům o aukce nejeví zdaleka tak vysoký zájem jako v minulosti.

Stále se z nepochopitelného důvodu diskutuje o tom, zda dovolit či nedovolit nájemníkovi trvalé bydliště – a to především kvůli případným exekutorům. Na druhou stranu se příliš nehovoří o opačné situaci: pokud exekutor přijde na pronajímatele. Zde se nájemník sice může ohánět tím, že majitel bytu se zde nezdržuje, nicméně bychom v případě nájemních smluv doporučovali vždy schovávat ke všem předmětům nabývací doklady – nehledě na fakt, zda jsou či nejsou v záruce,Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality.

Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Byty se staví nejvíc za deset let. Přesto se na mnohé zájemce nedostane

30.09.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně výstavby nových bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek. 

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

26.09.2019

Na zpravodajském serveru ceskapozice.lidovky.cz vyšel článek ohledně družstevních bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích