Stavební spoření – výhoda či nikoliv?

03.02.2010

Série článků od relationship managera M&M hypotečního centra s.r.o. Ing. Aleše Janků se nám rozrůstá o další týkající se stavebního spoření.

Proč je stavební spoření tak vyhledávaným způsobem financování pořízení bydlení?

Jednoznačná výhoda úvěru na bydlení prostřednictvím stavebního spoření je znalost výše splátek po celou dobu splácení, a tudíž i znalost celkových nákladů poskytnutého úvěru na bydlení. Nespornými výhodami jsou možnost kdykoliv předčasně vložit mimořádný vklad nebo úvěr částečně či zcela doplatit bez sankcí ve fázi řádného úvěru, pevně stanovená úroková sazba i výše měsíčních splátek úvěru nebo výše odhadu stanovená stavební spořitelnou, která je zpravidla vyšší než od banky.

Záleží na cílové částce? Na naspořené částce?

Ve své podstatě ano. Výše cílové částky je maximální možná výše úvěru. Cílovou částku však lze kdykoliv u stavebního spoření dle potřeb navýšit, ovšem za předpokladu respektování obchodních podmínek smlouvy stavební spořitelny, které se zpravidla s navýšením cílové částky mění.

Pokud se týká vlastních úspor (naspořené částce na stavebním spoření), lze hovořit o jejich zásadním významu v možnosti získání úvěru s nižší úrokovou sazbou či dosažení určité výše úvěru bez nutnosti zástavy nemovitosti.

Pakliže je smlouva uzavřena nově, příp. na existující smlouvě nejsou naspořeny žádné prostředky, lze k financování bydlení využít překlenovací úvěr.

Co je překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěr je úvěr na bytové potřeby poskytnutý stavební spořitelnou dříve, než vznikne nárok na úvěr ze stavebního spoření.

Ačkoliv stavební spořitelny poskytují několik typů překlenovacích úvěrů, vždy je nezbytné počítat s vyšší úrokovou sazbou v překlenovacím úvěru oproti nižší úrokové sazbě v řádném úvěru ze stavebního spoření.

Jakou roli hraje překlenovací úvěr ve výhodnosti stavebních spoření?

Nezanedbatelnou výhodu překlenovacího úvěru představuje získání úvěru na bydlení bez naspořené částky.
K této formě financování se přistupuje zpravidla v případě, kdy nebyly splněny zákonné podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření.

Je stavební spoření opravdu výhodné pro všechny?

Obdobně jako každý finanční produkt nabízí stavební spoření své výhody, jako i nevýhody. Oproti konkurenčním finančním produktům však stavební spoření nabízí mimořádnou možnost získání úvěru bez zajištění úvěru zástavním právem k nemovitosti.

Není úvěr ze stavebního spoření lepší pouze pro rekonstrukce?

Úvěr ze stavebního spoření lze samozřejmě využít rovněž za účelem rekonstrukce, není však nutné se v jeho bezesporu širokých možnostech využití omezovat pouze na tento záměr.
Úrokové podmínky nejsou účelem užití úvěru ovlivněny.

Tímto způsobem financování lze pokrýt koupi obecního bytu, družstevního bytu či bytu do osobního vlastnictví, dále koupi či výstavbu rodinného domu, nebo mimo jiné rovněž vypořádání jmění manželů, dědictví.

Jaká je optimální situace, abych zvolil stavební spoření jako financování bydlení, kdyby mě nový byt stál cca 2 000 000 Kč?

V optimální situaci při kupní ceně 2 000 000 Kč by bylo naspořeno na smlouvě o stavebním spoření cca 800 000 Kč (za předpokladu splnění dalších, stavební spořitelnou stanovených podmínek). Naplnění podmínek je předpokladem dosažení řádného úvěru od stavební spořitelny, který je jedním z nejlevnějších úvěrů, jaké lze získat.
 

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Kam zamíří ceny nemovitostí? Realitní trh 2022 očima expertů

28.12.2021

Ne a ne se zastavit. Tak by se dal shrnout vývoj cen na realitním trhu v posledním desetiletí. Kdo očekával, že v letošním roce už ceny rezidenčních nemovitostí najdou svůj strop, nepochodil. Nadějí tak zůstává rok 2022. Kam ceny nemovitostí zamíří a co je bude ovlivňovat, jsme se zeptali expertů.

Články

Velké realitky trvají na kurzech před makléřskými zkouškami. Vadí jim, že to jinde jde i bez nich

17.12.2021

Deset tisíc českých realitních makléřů musí od ledna prokázat své vzdělání. Jinak nemohou s prací pokračovat. Totéž se týká i nováčků, které ke vstupu do realitního byznysu zlákal boom, jímž celý trh prochází. Potvrzení nutné k výkonu profese, které po makléřích chce realitní zákon, zajistí některé obory vysokých škol, praxe nebo absolvování odborné zkoušky. U posledního způsobu ale zájemci naráží na značně rozdílné podmínky. Jedna z největších kanceláří na trhu Re/Max si budoucí makléře školí sama. Chce, aby prošli třítýdenním kurzem v její RX Akademii, ve které jsou lektory stávající zprostředkovatelé. Bez absolvování kurzu firma nováčky nepošle ke zkoušce, která je pro jejich další práci nezbytná. „Naučil jsem se tam, jak postupovat na schůzce, jak nachystat věci z katastru, jak postupovat se smlouvou. Bez toho by start do praxe byl výrazně těžší,“ říká Petr Motyčka, makléř ze sítě Re/Max Delta, který zaškolení a zkoušku absolvoval ještě před platností zákona. Kancelář ročně pošle ke zkouškám kolem 350 uchazečů, z nichž certifikát dostane asi 80 procent. 

Články

Šéf M&M reality: Žádná cenová bublina u nemovitostí není, dolů to nepůjde

25.11.2021

Největší tuzemská realitní kancelář M&M reality chce všechny své nemovitosti prodávat formou aukce. Podle jejího šéfa Petra Morcinka je to při současné vysoké poptávce na trhu nejspravedlivější způsob a také cesta, jak zvednout prodejní cenu na maximum. „Realitka pracuje pro prodávajícího, jejím posláním je prodat co nejdráž,” říká.

 

 

Články