Stavební spoření – výhoda či nikoliv?

03.02.2010

Série článků od relationship managera M&M hypotečního centra s.r.o. Ing. Aleše Janků se nám rozrůstá o další týkající se stavebního spoření.

Proč je stavební spoření tak vyhledávaným způsobem financování pořízení bydlení?

Jednoznačná výhoda úvěru na bydlení prostřednictvím stavebního spoření je znalost výše splátek po celou dobu splácení, a tudíž i znalost celkových nákladů poskytnutého úvěru na bydlení. Nespornými výhodami jsou možnost kdykoliv předčasně vložit mimořádný vklad nebo úvěr částečně či zcela doplatit bez sankcí ve fázi řádného úvěru, pevně stanovená úroková sazba i výše měsíčních splátek úvěru nebo výše odhadu stanovená stavební spořitelnou, která je zpravidla vyšší než od banky.

Záleží na cílové částce? Na naspořené částce?

Ve své podstatě ano. Výše cílové částky je maximální možná výše úvěru. Cílovou částku však lze kdykoliv u stavebního spoření dle potřeb navýšit, ovšem za předpokladu respektování obchodních podmínek smlouvy stavební spořitelny, které se zpravidla s navýšením cílové částky mění.

Pokud se týká vlastních úspor (naspořené částce na stavebním spoření), lze hovořit o jejich zásadním významu v možnosti získání úvěru s nižší úrokovou sazbou či dosažení určité výše úvěru bez nutnosti zástavy nemovitosti.

Pakliže je smlouva uzavřena nově, příp. na existující smlouvě nejsou naspořeny žádné prostředky, lze k financování bydlení využít překlenovací úvěr.

Co je překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěr je úvěr na bytové potřeby poskytnutý stavební spořitelnou dříve, než vznikne nárok na úvěr ze stavebního spoření.

Ačkoliv stavební spořitelny poskytují několik typů překlenovacích úvěrů, vždy je nezbytné počítat s vyšší úrokovou sazbou v překlenovacím úvěru oproti nižší úrokové sazbě v řádném úvěru ze stavebního spoření.

Jakou roli hraje překlenovací úvěr ve výhodnosti stavebních spoření?

Nezanedbatelnou výhodu překlenovacího úvěru představuje získání úvěru na bydlení bez naspořené částky.
K této formě financování se přistupuje zpravidla v případě, kdy nebyly splněny zákonné podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření.

Je stavební spoření opravdu výhodné pro všechny?

Obdobně jako každý finanční produkt nabízí stavební spoření své výhody, jako i nevýhody. Oproti konkurenčním finančním produktům však stavební spoření nabízí mimořádnou možnost získání úvěru bez zajištění úvěru zástavním právem k nemovitosti.

Není úvěr ze stavebního spoření lepší pouze pro rekonstrukce?

Úvěr ze stavebního spoření lze samozřejmě využít rovněž za účelem rekonstrukce, není však nutné se v jeho bezesporu širokých možnostech využití omezovat pouze na tento záměr.
Úrokové podmínky nejsou účelem užití úvěru ovlivněny.

Tímto způsobem financování lze pokrýt koupi obecního bytu, družstevního bytu či bytu do osobního vlastnictví, dále koupi či výstavbu rodinného domu, nebo mimo jiné rovněž vypořádání jmění manželů, dědictví.

Jaká je optimální situace, abych zvolil stavební spoření jako financování bydlení, kdyby mě nový byt stál cca 2 000 000 Kč?

V optimální situaci při kupní ceně 2 000 000 Kč by bylo naspořeno na smlouvě o stavebním spoření cca 800 000 Kč (za předpokladu splnění dalších, stavební spořitelnou stanovených podmínek). Naplnění podmínek je předpokladem dosažení řádného úvěru od stavební spořitelny, který je jedním z nejlevnějších úvěrů, jaké lze získat.
 

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Ceny bytů letí vzhůru. Rychleji než kdykoliv předtím

20.08.2021

Vlastní bydlení se mnoha lidem vzdaluje. Ceny rezidenčních nemovitostí totiž opět trhají rekordy, napříč celou republikou. A obrat v tomto trendu realitní odborníci neočekávají, jen zpomalení růstu cen. Přesto se stále ještě najdou místa, kde lze byt pořídit za zajímavou cenu.

Články

Alice Bendová hraje stále mrchy. Jaké další profesi kromě herectví se věnuje?

26.07.2021

Herečka Alice Bendová se na skok ukázala v nově připravovaném seriálu televize Prima Dvojka na zabití. Odskakování do menších rolí jí rozhodně nevadí a je ráda, že se tak ukáže po boku svých kolegů a na chvíli se zapojí do natáčecího procesu.

Články

O chaty a chalupy lidé soutěží. Realitní kanceláře už téměř nemají co nabízet

22.07.2021

Ceny chat a chalup ve srovnání s loňským rokem vzrostly o třetinu. Podle realitních agentů je to také proto, že se lidé obávají další karantény. Chtějí ji trávit blíž k přírodě. Potvrzuje se také trend takzvaných druhých domovů.

Články