Tajemství realitního trhu v ČR odkryto!

22.10.2013

Jak zahýbala ekonomická krize s trhem bytů a domů? Ceny nemovitostí na území České republiky se za posledních pět let radikálně změnily. Krize Čechy přiměla kupovat levnější typy bydlení. Oblíbené jsou nemovitosti z druhé ruky, montované domy a dřevostavby. Zájem o secondhandové byty a domy zacloumal s trhem i v době šetření, který díky tomu nezahálí.

Snižování úrokových sazeb pomohlo prodeji

Průměrné ceny bytů 1+1, 1+kk vs úroková sazba hypoték

Průměrné ceny bytů 1+1, 1+kk vs úroková sazba hypoték

S malometrážními byty (1+1, 1+kk) je to jako na houpačce. Pokles úrokové sazby hypoték zpočátku způsobil vysoký nárůst poptávky a tím také cen. Dnes ale lidé přicházejí na to, že při takto výhodných sazbách se vyplatí myslet na budoucnost a pořídit spíše větší byt pro založení rodiny nebo jako investici.

Průměrné ceny bytů 3+1, 3+kk vs úroková sazba hypoték

Průměrné ceny bytů 3+1, 3+kk vs úroková sazba hypoték

Třípokojové byty (3+1, 3+kk) představují levnou variantu rodinného bydlení. Šetří náklady na provoz, jsou pohodlné a oproti domům cenově dostupné. V současné době může navíc rodina ušetřit i tisíce korun ročně za hypotéku. Od roku 2009 úroky poklesly o 2,5 %!

Průměrné ceny rodinných domů vs. úroková sazba hypoték

Průměrné ceny rodinných domů vs. úroková sazba hypoték

Rodinné domy mají stále své příznivce, kromě nejhlubšího propadu v roce 2009 zapříčiněného vysokými úroky a silným vlivem ekonomické recese, se drží na relativně stejné úrovni. Letos ale mnohé kupce odradily povodně i chladné léto, které lidem zkazilo představy o příjemném pobytu na vlastní zahradě.

Průměrné ceny chat a chalup vs úroková sazba hypoték

Průměrné ceny chat a chalup vs úroková sazba hypoték

Všeobecné šetření zasáhlo také rekreační objekty. Lidé si raději vylepšují své stálé domovy a investují peníze tam. Chaty a chalupy nyní nejčastěji kupují za účelem rekonstrukce k běžnému bydlení, ceny jsou skutečně nízké.

Kolik je v ČR nových bytů a domů, jaký je o ně zájem?

Průmerné ceny RD vs množství dokončených domů

Průmerné ceny RD vs množství dokončených domů

Výstavba nových rodinných domů výrazně klesá, protože je tady ještě celá řada neprodaných nemovitostí ze stavebního boomu v minulých letech, které čekají na své kupce. Nové nemovitosti by tak ztrácely na hodnotě.

Průmerné ceny bytů vs množství dokončených bytů

Průmerné ceny bytů vs množství dokončených bytů

Obdobně jako rodinné domy jsou na tom i byty. Nové bytové domy z minulých let stále nebyly obsazeny, a tak nemá smysl, aby se stavební společnosti pouštěly do dalších developerských projektů.

Za kolik chcete prodávat a kolik skutečně dostanete?

Poměr nabídkové a realizované ceny bytů v ČR

Poměr nabídkové a realizované ceny bytů v ČR

V současnosti mají prodávající přemrštěné představy o prodejních cenách svých bytů, které skutečnost převyšují až o 13 %.

Poměr nabídkové a realizované ceny bytů v Praze

Poměr nabídkové a realizované ceny bytů v Praze

Lidé v Praze vědí téměř přesně, kolik byty stojí. Dokáží velice rychle reagovat na změny cen.

Poměr nabídkové a realizované ceny bytů v ČR bez Prahy

Poměr nabídkové a realizované ceny bytů v ČR bez Prahy

Mimo Prahu mají prodávající problém své nemovitosti zlevnit. Proto je dlouhou dobu nemohou prodat. Ceny nadsazují až o 25 %!

Jak zní rada na závěr?

Dobrým časům, kdy byly nemovitosti a hypotéky za hubičku, bude pravděpodobně brzy konec. Máte-li v plánu kupovat nové bydlení, zajistěte si ho již nyní a poraďte se o fixaci úrokové sazby. Na druhou stranu prodávající by mohli ještě chvíli posečkat, později vyděláte více.

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Kam zamíří ceny nemovitostí? Realitní trh 2022 očima expertů

28.12.2021

Ne a ne se zastavit. Tak by se dal shrnout vývoj cen na realitním trhu v posledním desetiletí. Kdo očekával, že v letošním roce už ceny rezidenčních nemovitostí najdou svůj strop, nepochodil. Nadějí tak zůstává rok 2022. Kam ceny nemovitostí zamíří a co je bude ovlivňovat, jsme se zeptali expertů.

Články

Velké realitky trvají na kurzech před makléřskými zkouškami. Vadí jim, že to jinde jde i bez nich

17.12.2021

Deset tisíc českých realitních makléřů musí od ledna prokázat své vzdělání. Jinak nemohou s prací pokračovat. Totéž se týká i nováčků, které ke vstupu do realitního byznysu zlákal boom, jímž celý trh prochází. Potvrzení nutné k výkonu profese, které po makléřích chce realitní zákon, zajistí některé obory vysokých škol, praxe nebo absolvování odborné zkoušky. U posledního způsobu ale zájemci naráží na značně rozdílné podmínky. Jedna z největších kanceláří na trhu Re/Max si budoucí makléře školí sama. Chce, aby prošli třítýdenním kurzem v její RX Akademii, ve které jsou lektory stávající zprostředkovatelé. Bez absolvování kurzu firma nováčky nepošle ke zkoušce, která je pro jejich další práci nezbytná. „Naučil jsem se tam, jak postupovat na schůzce, jak nachystat věci z katastru, jak postupovat se smlouvou. Bez toho by start do praxe byl výrazně těžší,“ říká Petr Motyčka, makléř ze sítě Re/Max Delta, který zaškolení a zkoušku absolvoval ještě před platností zákona. Kancelář ročně pošle ke zkouškám kolem 350 uchazečů, z nichž certifikát dostane asi 80 procent. 

Články

Šéf M&M reality: Žádná cenová bublina u nemovitostí není, dolů to nepůjde

25.11.2021

Největší tuzemská realitní kancelář M&M reality chce všechny své nemovitosti prodávat formou aukce. Podle jejího šéfa Petra Morcinka je to při současné vysoké poptávce na trhu nejspravedlivější způsob a také cesta, jak zvednout prodejní cenu na maximum. „Realitka pracuje pro prodávajícího, jejím posláním je prodat co nejdráž,” říká.

 

 

Články