Televize Seznam.cz o státních půjčkách

16.08.2018

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) začal přijímat žádosti o novou půjčku pro mladé do 36 let. Kvůli složitým podmínkám ji budou lidé nejspíš nejčastěji využívat na rekonstrukce. Tématu se věnuje redaktor portálu Seznam.cz Aleš Černý. V rámci své reportáže mluvil také s Tomášem Hodovalem ze společnosti M&M Finance.

„Ve větších českých městech zdražily v posledních dvou letech byty i o 40 procent. Spolu s tím začala Česká národní banka regulovat parametry hypoték. Ve výsledku se tak pro mnoho mladých rodin, které nemají milionové úspory, stalo vlastní bydlení nedostupným,“ shrnuje situaci na tuzemském realitním trhu redaktor Aleš Černý. I z těchto důvodů se vláda rozhodla rozjet nový dotovaný program - Půjčku pro mladé do 36 let.

Na první pohled se to jeví jako jednoznačně prospěšný tah. Odborníci ale upozorňují na řadu komplikací, které mohou reálné pomoci mladým rodinám zabránit. Jednou z nich je složitá administrativa.

Pak jsou tu omezení ohledně velikosti a ceny nemovitosti, na kterou si lze půjčku vzít. Stát nabízí na byt (maximálně 75 metrů čtverečních) půjčku až 1,2 milionu. Na dům (do 140 metrů čtverečních) si můžou mladé páry půjčit až dva miliony. „Jenže byty nyní ve velkých městech stojí výrazně více. Kombinovat státní půjčku s hypotékou od banky bude přitom obtížné. Stát totiž vyžaduje být první v pořadí u zástavy. A banky nebudou chtít být druhé,“ upozorňuje Aleš Černý.

Dalším omezením je podle portálu Seznam.cz skutečnost, že SFRB vyžaduje v žádosti odhad nemovitosti. To znamená, že žadatel už je nějakým způsobem dohodnutý s prodávajícím. Poté ale musí 60 dní čekat na vyřízení žádosti. To může být na současném realitním trhu, kde je ve velkých městech přetlak poptávky, problém.

„Myslím, že kvůli tomu budou tyto půjčky využitelné na pořízení bydlení spíše na malých městech, kde cena nemovitostí není tak vysoká. Státní půjčka by tak zlevnila financování bytů, které jsou už nyní levné a zpravidla pro zájemce nejsou nedostupné,“  říká k tomu manažer společnosti M&M Finance Tomáš Hodoval.

Celou reportáž si lze pustit zde.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Holding M&M Reality pomáhá lidem v těžké životní situaci k vysněnému bydlení

06.11.2019

PRAHA, 6. 11. 2019 – Společnost M&M Reality je už potřetí v řadě hrdým partnerem projektu TV Nova s názvem Mise nový domov. Ten pomáhá lidem s pohnutým osudem, kteří si mnohdy sáhli i na samé dno, proměnit jejich stávající zcela nevyhovující bydlení v místo jako stvořené pro nový začátek.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

22.10.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně zákona o realitním zprostředkování. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum