Televize Seznam.cz o státních půjčkách

16.08.2018

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) začal přijímat žádosti o novou půjčku pro mladé do 36 let. Kvůli složitým podmínkám ji budou lidé nejspíš nejčastěji využívat na rekonstrukce. Tématu se věnuje redaktor portálu Seznam.cz Aleš Černý. V rámci své reportáže mluvil také s Tomášem Hodovalem ze společnosti M&M Finance.

„Ve větších českých městech zdražily v posledních dvou letech byty i o 40 procent. Spolu s tím začala Česká národní banka regulovat parametry hypoték. Ve výsledku se tak pro mnoho mladých rodin, které nemají milionové úspory, stalo vlastní bydlení nedostupným,“ shrnuje situaci na tuzemském realitním trhu redaktor Aleš Černý. I z těchto důvodů se vláda rozhodla rozjet nový dotovaný program - Půjčku pro mladé do 36 let.

Na první pohled se to jeví jako jednoznačně prospěšný tah. Odborníci ale upozorňují na řadu komplikací, které mohou reálné pomoci mladým rodinám zabránit. Jednou z nich je složitá administrativa.

Pak jsou tu omezení ohledně velikosti a ceny nemovitosti, na kterou si lze půjčku vzít. Stát nabízí na byt (maximálně 75 metrů čtverečních) půjčku až 1,2 milionu. Na dům (do 140 metrů čtverečních) si můžou mladé páry půjčit až dva miliony. „Jenže byty nyní ve velkých městech stojí výrazně více. Kombinovat státní půjčku s hypotékou od banky bude přitom obtížné. Stát totiž vyžaduje být první v pořadí u zástavy. A banky nebudou chtít být druhé,“ upozorňuje Aleš Černý.

Dalším omezením je podle portálu Seznam.cz skutečnost, že SFRB vyžaduje v žádosti odhad nemovitosti. To znamená, že žadatel už je nějakým způsobem dohodnutý s prodávajícím. Poté ale musí 60 dní čekat na vyřízení žádosti. To může být na současném realitním trhu, kde je ve velkých městech přetlak poptávky, problém.

„Myslím, že kvůli tomu budou tyto půjčky využitelné na pořízení bydlení spíše na malých městech, kde cena nemovitostí není tak vysoká. Státní půjčka by tak zlevnila financování bytů, které jsou už nyní levné a zpravidla pro zájemce nejsou nedostupné,“  říká k tomu manažer společnosti M&M Finance Tomáš Hodoval.

Celou reportáž si lze pustit zde.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum