Trh potřebuje kvalitní realitní zákon

20.11.2018

Legislativní rada vlády se opět zabývala návrhem zákona o realitním zprostředkování. Česká tisková kancelář (ČTK) proto k tématu vydala anketu mezi odborníky na tuzemský realitní trh. Ve zprávě zazněl také názor Lukáše Štrajta, vedoucího právního oddělení společnosti M&M Reality.

„Zákon by měl změnit dosavadní volnou živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe," píše ČTK.

Generální ředitel Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka v článku shrnul, že realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad. Podle některých se například nesníží vysoký počet makléřů, který trhu škodí.

„Za slabé stránky lze považovat oblast odborné způsobilosti realitních makléřů. Bylo prezentováno, že se jejich vysoký počet zreguluje, to ovšem aktuální návrh v blízké budoucnosti nenaplňuje,“ potvrzuje vedoucí právního oddělení společnosti M&M Reality Lukáš Štrajt, který by chtěl do zákona zanést například povinnost zavedení kauce nebo základního kapitálu, jenž by realitní kanceláře složily jako záruku

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zákon předkládá, počítá s tím, že v ideálním případě by mohl nabýt účinnosti v polovině příštího roku. Experti se ale shodují na tom, že důležitější než rychlost schválení zákona bude jeho kvalita.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Holding M&M Reality pomáhá lidem v těžké životní situaci k vysněnému bydlení

06.11.2019

PRAHA, 6. 11. 2019 – Společnost M&M Reality je už potřetí v řadě hrdým partnerem projektu TV Nova s názvem Mise nový domov. Ten pomáhá lidem s pohnutým osudem, kteří si mnohdy sáhli i na samé dno, proměnit jejich stávající zcela nevyhovující bydlení v místo jako stvořené pro nový začátek.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

22.10.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně zákona o realitním zprostředkování. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum