Trh potřebuje kvalitní realitní zákon

20.11.2018

Legislativní rada vlády se opět zabývala návrhem zákona o realitním zprostředkování. Česká tisková kancelář (ČTK) proto k tématu vydala anketu mezi odborníky na tuzemský realitní trh. Ve zprávě zazněl také názor Lukáše Štrajta, vedoucího právního oddělení společnosti M&M Reality.

„Zákon by měl změnit dosavadní volnou živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe," píše ČTK.

Generální ředitel Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka v článku shrnul, že realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad. Podle některých se například nesníží vysoký počet makléřů, který trhu škodí.

„Za slabé stránky lze považovat oblast odborné způsobilosti realitních makléřů. Bylo prezentováno, že se jejich vysoký počet zreguluje, to ovšem aktuální návrh v blízké budoucnosti nenaplňuje,“ potvrzuje vedoucí právního oddělení společnosti M&M Reality Lukáš Štrajt, který by chtěl do zákona zanést například povinnost zavedení kauce nebo základního kapitálu, jenž by realitní kanceláře složily jako záruku

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zákon předkládá, počítá s tím, že v ideálním případě by mohl nabýt účinnosti v polovině příštího roku. Experti se ale shodují na tom, že důležitější než rychlost schválení zákona bude jeho kvalita.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum