Trh potřebuje kvalitní realitní zákon

20.11.2018

Legislativní rada vlády se opět zabývala návrhem zákona o realitním zprostředkování. Česká tisková kancelář (ČTK) proto k tématu vydala anketu mezi odborníky na tuzemský realitní trh. Ve zprávě zazněl také názor Lukáše Štrajta, vedoucího právního oddělení společnosti M&M Reality.

„Zákon by měl změnit dosavadní volnou živnost na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe," píše ČTK.

Generální ředitel Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka v článku shrnul, že realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad. Podle některých se například nesníží vysoký počet makléřů, který trhu škodí.

„Za slabé stránky lze považovat oblast odborné způsobilosti realitních makléřů. Bylo prezentováno, že se jejich vysoký počet zreguluje, to ovšem aktuální návrh v blízké budoucnosti nenaplňuje,“ potvrzuje vedoucí právního oddělení společnosti M&M Reality Lukáš Štrajt, který by chtěl do zákona zanést například povinnost zavedení kauce nebo základního kapitálu, jenž by realitní kanceláře složily jako záruku

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zákon předkládá, počítá s tím, že v ideálním případě by mohl nabýt účinnosti v polovině příštího roku. Experti se ale shodují na tom, že důležitější než rychlost schválení zákona bude jeho kvalita.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články