Úrokové sazby hypoték v pohybu

27.09.2018

Bankovní rada České národní banky(ČNB) opět zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjejí úroky u hypoték, a to o čtvrt procentního bodu na 1,5 procenta. Jedná se už o třetí navýšení během několika měsíců. Česká tisková kancelář (ČTK) oslovila odborníky na tuzemský realitní a hypoteční trh s dotazem, jaké bude mít další navýšení dopady. Mezi nimi i ředitele společnosti M&M Finance Michala Pituchu.

Zvýšení úrokových sazeb ČNB se tentokrát promítne do zvýšení úroků u hypoték výrazněji než v předchozích měsících, protože ty první dvě změny banky do úroků nepromítly. Před říjnovým zpřísněním obecných podmínek pro získání hypotečního úvěru se totiž snažily ještě rychle nalákat nové klienty.

Mírné navýšení úrokových sazeb, které lze tedy v příštích dnech očekávat, nicméně bude mít na realitní trh menší vliv, než právě zmíněné zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, které začíná platit 1. října. Zpřísnění říká, že banky mohou půjčovat jen do devítinásobku ročního příjmu a splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu žadatele. To znemožní části zájemců dosáhnout na hypoteční úvěr, což bude mít na trh větší dopady.

To ve zprávě ČTK potvrzuje potvrzuje také Michal Pitucha. „Z dlouhodobého hlediska jsou hypoteční sazby, které se aktuálně pohybují v průměru kolem 2,5 procenta, stále relativně nízké. Zdravé úrokové sazby se pohybují mezi třemi až čtyřmi procenty. To, že v loňském roce klesly až na 1,5 procenta, je zcela neobvyklé," konstatuje.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články