Víte, jak ušetřit na daních při koupi novostavby?

11.04.2017

Aktuální tip na osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí vám dnes přináší naše makléřka Martina Toušová. Pojďte se společně s ní podívat, jak můžete ušetřit velké peníze:

Při koupi jakékoliv nemovitosti jste povinni odvést daň z nabytí nemovitých věcí. Vyhlídli jste si nemovitost, která je mladší 5 let? Pak můžete být od této daně osvobozeni. Je třeba se na to ale připravit. Pojďme se společně podívat, jak můžete ušetřit nemalou částku.

Jaké jsou podmínky

Osvobozené od daně z nabytí nemovitých věcí jsou kromě samotné novostavby také pozemky, jejichž součástí je stavba rodinného domu. Týká se to však pouze parcely, na které novostavba stojí, nikoliv okolních pozemků, jako je zahrada, nádvoří a podobně.
Další podmínkou je stáří novostavby. První úplatné nabytí nemovitosti musí proběhnout do 5 let od doby, kdy je možné ji užívat. Osvobození platí nejen při koupi novostavby jako takové, ale například při převodu družstevního majetku do osobního vlastnictví nebo při úplatném převodu bytové jednotky, která vznikla stavební úpravou či přístavbou. U všech případů však platí lhůta 5 let od vzniku možnosti užívání.

Dejte si pozor na kupní smlouvu

Abyste na osvobození měli nárok, je třeba tomu přizpůsobit kupní smlouvu. Splňuje-li vaše budoucí nemovitost výše zmíněné požadavky, požádejte o rozdělení kupní ceny v kupní smlouvě na dvě části.
První část kupní ceny bude obsahovat položky osvobozené od daně, tedy samotnou novostavbu a parcelu, jejíž je novostavba součástí. Druhá část již osvobozena nebude a bude obsahovat zbylé pozemky, tedy zahradu a další parcely, které nejsou přímou součástí novostavby.

Kolik ušetříte

Částka, kterou ušetříte, se může pokaždé lišit. Daň z nabytí nemovitosti se vypočítává ze 75% hodnoty její ceny. Můžete se však rozhodnout, zda vám částku vypočítají z kupní ceny či ze směnné hodnoty. To je hodnota, kterou určuje finanční úřad na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti.
V případě, že by vám částka určená finančním úřadem nevyhovovala, můžete využít k porovnání znalecký posudek. Pokud se tak rozhodnete, musíte o to nejdříve požádat finanční úřad a posudek dodat. Náklady na jeho vypracování si pak můžete odečíst od základu daně.

MARTINA TOUŠOVÁ
Potřebujete poradit? Ozvěte se.
Sledujte mě na sociálních sítích Facebook a LinkedIn.

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články