Víte, jak ušetřit na daních při koupi novostavby?

11.04.2017

Aktuální tip na osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí vám dnes přináší naše makléřka Martina Toušová. Pojďte se společně s ní podívat, jak můžete ušetřit velké peníze:

Při koupi jakékoliv nemovitosti jste povinni odvést daň z nabytí nemovitých věcí. Vyhlídli jste si nemovitost, která je mladší 5 let? Pak můžete být od této daně osvobozeni. Je třeba se na to ale připravit. Pojďme se společně podívat, jak můžete ušetřit nemalou částku.

Jaké jsou podmínky

Osvobozené od daně z nabytí nemovitých věcí jsou kromě samotné novostavby také pozemky, jejichž součástí je stavba rodinného domu. Týká se to však pouze parcely, na které novostavba stojí, nikoliv okolních pozemků, jako je zahrada, nádvoří a podobně.
Další podmínkou je stáří novostavby. První úplatné nabytí nemovitosti musí proběhnout do 5 let od doby, kdy je možné ji užívat. Osvobození platí nejen při koupi novostavby jako takové, ale například při převodu družstevního majetku do osobního vlastnictví nebo při úplatném převodu bytové jednotky, která vznikla stavební úpravou či přístavbou. U všech případů však platí lhůta 5 let od vzniku možnosti užívání.

Dejte si pozor na kupní smlouvu

Abyste na osvobození měli nárok, je třeba tomu přizpůsobit kupní smlouvu. Splňuje-li vaše budoucí nemovitost výše zmíněné požadavky, požádejte o rozdělení kupní ceny v kupní smlouvě na dvě části.
První část kupní ceny bude obsahovat položky osvobozené od daně, tedy samotnou novostavbu a parcelu, jejíž je novostavba součástí. Druhá část již osvobozena nebude a bude obsahovat zbylé pozemky, tedy zahradu a další parcely, které nejsou přímou součástí novostavby.

Kolik ušetříte

Částka, kterou ušetříte, se může pokaždé lišit. Daň z nabytí nemovitosti se vypočítává ze 75% hodnoty její ceny. Můžete se však rozhodnout, zda vám částku vypočítají z kupní ceny či ze směnné hodnoty. To je hodnota, kterou určuje finanční úřad na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti.
V případě, že by vám částka určená finančním úřadem nevyhovovala, můžete využít k porovnání znalecký posudek. Pokud se tak rozhodnete, musíte o to nejdříve požádat finanční úřad a posudek dodat. Náklady na jeho vypracování si pak můžete odečíst od základu daně.

MARTINA TOUŠOVÁ
Potřebujete poradit? Ozvěte se.
Sledujte mě na sociálních sítích Facebook a LinkedIn.

Aktuality

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Největší firemní open air festival již po sedmé!

08.07.2019

Ostrava, 8.7.2019. – Největší realitní kancelář v České republice uspořádala pro své zaměstnance již 7. ročník firemního open air festivalu – M&M Fest 2019. Letošní ročník se nesl v duchu Summer Party a pro všechny zúčastněné bylo připraveno nejedno překvapení. 

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Každou třetí českou zahradu „zdobí“ bazén. Při prodeji nemovitosti to může být výhoda, ale i problém

21.05.2019

Praha, 21. 5. 2019 – Začala hlavní sezóna prodejů zahradních bazénů. V Česku se podle odhadů prodejců nacházejí už na každé třetí zahradě.  Pokud se jedná o pěkný a kvalitní bazén, hodnota domu díky němu vzroste. Existence nešťastně vyhotovené vodní plochy náročné na údržbu ale může znamenat i komplikaci při případném prodeji nemovitosti. Značná část bazénů u rodinných domů totiž pochází z devadesátých let a neodpovídá aktuálním požadavkům kupců.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

S M&M reality na Kryštofy

23.04.2019

Ostrava, 23. 4. 2019 - Velké letní festivaly v roce 2019 můžou zažít desítky lidí očima velkých hudebních hvězd. V úterý 23.4.2019 odstartovala realitní kancelář M&M reality velkou festivalovou soutěž „S M&M reality na Kryštofy“, která potrvá přes celé letní prázdniny.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum