Vysoké ceny a předkupní právo komplikují prodeje bytů

09.03.2018

Redaktorka Českého rozhlasu Barbora Kladivová se zaměřila na skutečnost, že ceny bytů v Česku rostou nejrychleji z celé Evropské unie. Prodeje nemovitostí navíc komplikuje znovuzavedení předkupního práva. Článek, který vyšel na webu iRozhlas.cz, je postaven na statistikách společnosti M&M reality.

Ceny bytů a domů v Česku rostly ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o víc než 12 procent. Trend zdražování táhnou v posledních měsících byty v panelových domech, které už jsou v některých městech dokonce dražší než ty ve staré cihlové zástavbě.

Skokový růst cen panelových bytů v Praze přímo ovlivňuje ceny tohoto bydlení ve městech Středočeského kraje. Příkladem je Nymburk, kde se podle statistik společnosti  M&M reality v letech 2015 a 2016 pohybovaly průměrné ceny bytů v panelových domech okolo 23 tisíc korun za metr čtvereční. Rok 2017 pak přinesl skokový nárůst a průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 32 tisíc korun. Průměrná cena bytu 2+kk ve městě se tak nyní pohybuje okolo 1,7 milionu korun. „V některých lokalitách se meziroční nárůst cen panelových bytů pohyboval i kolem 40 procent,“ říká k tomu Jiří Jelínek, vedoucí pobočky v Nymburce společnosti M&M reality.

Pakliže potenciální kupce neodradí vysoké ceny nemovitostí, mohou ještě narazit na znovuzavedení předkupní právo, které se s prvním lednem vrátilo do občanského zákoníku. To nakazuje před prodejem bytu nabídnout prostory ve spoluvlastnickém podílu ostatním majitelům bytových jednotek. „Předkupní právo přináší komplikace hlavně ve velkých bytových domech, kde můžou být klidně i stovky majitelů - někteří můžou třeba i dlouhodobě žít v cizině. Administrativa navíc přináší i další výdaje,“ píše autorka článku Barbora Kladivová.

„Od začátku roku z titulu předkupního práva na nemovitosti nám odstoupilo v řádech jednotek klientů a to zejména z obav z toho, že se předkupní právo nepodaří vyřešit, že bude vše zdlouhavé, že na to vše navazuje financování bankou, které je komplikované a v případě že by nevyšlo získání předkupního práva, tak by nevěděli jak situaci řešit,“ dodává k tomu oblastní ředitel M&M reality pro Prahu Jan Martina.

Kontakt pro novináře:

Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii
GSM: +420 739 523 465
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články