Z mnoha ateliérů mohou nově vzniknout byty

22.11.2018

V souvislosti s tím, že radní hlavního města vyřadili z Pražských stavebních předpisů požadavek na proslunění, bude nyní možné znovu zkolaudovat některé ateliéry na běžné byty. Tím se zvýší jejich atraktivita pro potenciální kupující a tudíž naroste i jejich hodnota. V článku Hospodářských novin to vysvětluje Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Dokud platil zmíněný požadavek na proslunění, mohla být jednotka v metropoli zkolaudována jako bytová jen v případě, že 1. března po dobu alespoň devadesáti minut dopadaly přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy. Tato podmínka vstoupila v platnost už v roce 1968, podle novely Pražských stavebních předpisů schválené letos v říjnu už ale neplatí. Redaktor Hospodářských novin Jakub Heller se proto zabýval otázkou, zda nyní bude možné prostory, kdysi zkolaudované jako ateliéry, rekolaudovat na bytové jednotky.

„V případech, kdy byl požadavek na proslunění jediným důvodem, proč byl daný prostor zkolaudován jako ateliér, by rekolaudaci na bytovou jednotku nemělo nic bránit,“ říká k tomu Jan Martina.

Cena rekolaudovaného prostoru by podle něho mohla vzrůst o 10 až 20 procent, samozřejmě v závislosti na stavu nemovitosti, lokalitě a poptávce. Cenu zvedá například to, že bytové jednotky lze snadněji než ateliéry financovat hypotečním úvěrem. Rovněž je možné si v nich nahlásit trvalé bydliště, což v ateliérech nelze.

Neznamená to ale, že díky novele vzroste hodnota všech pražských ateliérů. „Tyto prostory často nesplňují i další předpisy a normy k tomu, aby mohly být zkolaudovány jako byty. Bude tedy vždy záležet na konkrétním prostoru a dané situaci. Můžou být i další překážky pro rekolaudaci, než jen proslunění,“ upozorňuje Jan Martina.

Kontakt pro novináře:
Renata Lichtenegerová
PR manažerka pro komunikaci s médii 
GSM: +420 739 523 465 
e-mail: rlichtenegerova@mmreality.cz

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články