Známe příčiny růstu nájemních cen

26.05.2017

Týdeník Ekonom se v tématu čísla věnoval zdražování nájemního bydlení ve všech regionech. Při hledání příčin skokového navýšení nájmů dvouciferným tempem, oslovil redaktor Jan Němec i našeho experta Jana Martinu. Jaké příčiny zdražení nájemního bydlení redakce týdeníku odhalila?

Příčina první – dlouholetá stagnace

Ze statistik vyplývá, že nájemné v celé republice prakticky stagnovalo od roku 2010. Zatímco ceny zboží a služeb rovnoměrně po zmíněnou dobu stoupaly. Ceny nájmů se tak probudily ze spánku.

Příčina druhá – roste ekonomika

Česká ekonomika zažívá léta růstu. Firmy prosperují a rostou a potřebují nové zaměstnance. Lákají do měst více lidí a ti potřebují někde bydlet. Rostoucí ekonomika láká také více cizinců.

Příčina třetí – zpřísnění hypoték

Jak už jsme psali v článku “Kolik bychom měli mít v prasátku, než si půjdeme pro hypotéku?”, ČNB od dubna omezila dostupnost hypoték. Nejvýhodnější hypotéku tak lze pořídit za podmínky, že dáte z vlastních zdrojů 20 % ceny bytu. V jiných případech se může stát, že měsíční splátka bude vyšší, než nájem, který byste ve stejné lokalitě zaplatili.  

Týdeník Ekonom: Omezení hypoték doporučené ČNB funguje teprve měsíc a půl. Například oblastní ředitel společnosti M&M reality holding pro Prahu Jan Martina upozorňuje, že efekt obtížněji dostupných úvěrů na bydlení se více začne projevovat až s určitým časovým odstupem. „I přes doporučení ČNB se nám daří nacházet pro zájemce o vlastní bydlení řešení,“ tvrdí Martina. Teprve pokud by ČNB zatrhla i „dofinancování“ hypoték jinými úvěry – například ze stavebního spoření – projevil by se propad zájmu o vlastní bydlení v plné míře.

Nejvyšší ceny za nájem platí obyvatelé Prahy. Zde výše zmíněné příčiny doprovází další faktory. Jedním z nich je nedostatek nových bytů. Dalšími příčinami jsou služby krátkodobých pronájmů, kterou je například oblíbené Airbnb, a která prakticky vylidňuje centrum města. A ceny navyšuje i obliba pořizování bytů jako investice. Majitelé se pak snaží svou investici co nejlépe zúročit a dobu její návratnosti co nejvíce zkrátit.

Redakce týdeníku ale nakonec nepředpokládá, že půjde o trvalý stav. Výjimkou může zůstat jen zmíněná situace v Praze.

zdroj

Aktuality , M&M reality v médiích

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články