Konečná ve Varech. Sankce urychlí odchod Rusů z lázeňského města

25.04.2022

Realitní trh v lázeňském městě zažívá odliv ruských investorů už několik let. Válka a sankce jejich odchod z Karlových Varů urychlí.

Karlovarští realitní makléři i politici doufají, že válka na Ukrajině a patrně definitivní odchod Rusů z města pomohou vrátit místní realitní trh do normálu.

Milujete luxus a pohodlí? Nabízíme vám exkluzivní nemovitost v centru lázeňského města. Je vybavená mramorovými výtahy, křišťálovými lustry a luxusním italským nábytkem. Podobně znějících inzerátů lze v katalozích nemovitostí na prodej v Karlových Varech najít desítky.

Už jen pohled na fotografie interiérů bytů, z převážné části situovaných přímo na kolonádě, nenechá nikoho na pochybách, jaké národnosti je majitel. Kýčovitý „barokní“ luxus ukazuje jasně na východ – drtivou většinu předražených rezidencí nabízejí Rusové.

U velké části bytů na prodej ovšem nejde o zbrusu nové inzeráty, které by reagovaly na ruskou agresi na Ukrajině a následující ekonomické sankce. Rusové se snaží nemovitostí v Karlových Varech zbavit už několik let. Válka ale může celý proces urychlit a město doufá, že to povede k narovnání místního zdeformovaného realitního trhu.

Poslední rána

Karlovarský bytový trh by se dal v podstatě rozdělit na dvě víceméně oddělené části. V první z nich jsou nemovitosti mimo centrum města, jež slouží k bydlení „běžným“ lidem. Ceny se u nich pohybují mezi čtyřiceti a padesáti tisíci za metr čtvereční a v posledních letech rostou, byť pomalejším tempem, stejně jako všude v Česku.

Druhou část trhu představují byty a domy v centru Karlových Varů. Většinou jde o nákladně zrekonstruované byty ve starých činžovních domech na kolonádě a v okolí a kromě nepřehlédnutelného nevkusného přepychu se od bydlení pro běžné smrtelníky liší také cenou. Ta v průměru dalece překračuje sto tisíc korun za metr čtvereční a výjimkou nejsou ani rezidence atakující hranici 200 tisíc korun za metr. Jinak řečeno, nemovitosti tu stojí často více než v centru Prahy. Tyto ceny však nerostou – maximálně stagnují, a v některých případech dnes dokonce klesají.

Tam a zpátky

Rusové si severočeské lázeňské město, které na začátku 18. století navštívil i ruský car Petr Veliký, oblíbili už dávno. Největší expanze na místním realitním trhu začala zhruba před dvaceti lety. Ruská ekonomika tehdy vzkvétala a bohatí podnikatelé nakupovali byty či domy ve Varech ve velkém – a prakticky za jakékoli peníze. Další miliony pak šly do rekonstrukcí a nákladného vybavení.

„V dobách ruského zlatého věku v Karlových Varech se mnozí investoři z této země řídili heslem: Chci jenom to nejdražší. A tak si vybavovali své domy a byty nejdražšími obkladačkami, nejdražším nábytkem a dalším zařízením,“ vzpomíná Ivan Žikeš, který v realitách v Karlových Varech dlouhá léta pracoval.

Trend se obrátil v roce 2014 po ruské anexi Krymu. Přestože byly tehdejší sankce oproti těm dnešním v podstatě zanedbatelné, na bohaté Rusy dopadly poměrně výrazně a jednou z reakcí byla i snaha zbavit se zbytných nemovitostí. Problém je, že některé z bytů jsou od té doby v nabídce stále.

„Majitel zaplatil nějakou cenu, často přemrštěnou, do nemovitosti investoval a peníze chce zpátky, aniž by prodělal,“ vysvětluje šéf karlovarské pobočky realitní kanceláře M&M Reality. Sám odhaduje, že prodejné by takové byty mohly být možná jedině s dvoupětinovou nebo i vyšší ztrátou. A do takového obchodu se Rusům dosud nechtělo. Kvůli tomu některé realitní kanceláře tyto předražené „ležáky“ dokonce přestaly nabízet.

Čekání na slevu

Masové a výrazné slevy se podle realitních makléřů zatím nekonají ani kvůli válce, to se ale může změnit. „Je možné, že Rusy situace začne tlačit ke snížení ceny. Ze začátku je nic netlačilo, ale už nyní jsou schopni jednat o tom, jaká je reálná cena. Je možné, že se to postupně trochu pohne,“ odhaduje realitní makléřka Dagmar Jánská.

I pokud se movití Rusové, kteří se nyní ani nemají jak do svých investičních bytů dostat kvůli zrušení vydávání víz, rozhodnou prodat, potíže nekončí. Makléři upozorňují, že kvůli sankcím na banky a také povinnému převodu čtyř pětin valut získaných z byznysu na rubly mají Rusové problém s tím, jak peníze inkasovat.

Karlovarští realitní makléři i politici v každém případě doufají, že válka na Ukrajině a patrně definitivní odchod Rusů z města pomohou vrátit místní realitní trh vymknutý z kloubů do normálu. A že si lázně najdou novou, byť patrně méně bonitní klientelu.

Autor: Jan Němec

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Pozvánka na valnou hromadu

20.10.2023

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 23. listopadu 2023 od 10 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15

Celou pozvánku najdete zde

Články

Pozvánka na valnou hromadu

02.10.2023

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 2. listopadu 2023 od 14 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15

Celou pozvánku najdete zde a přílohu č. 1 zde

Články

Manuál pro majitele: jak bez problému pronajmout byt

05.05.2023

Máte investiční byt, který chcete zhodnotit? Nájemní bydlení je na vzestupu a vypadá to, že by vám zájemci měli doslova sami klepat na dveře. Otázkou za milion ale zůstává, jak vybrat spolehlivého nájemce, ochránit svůj majetek a pronajmout za slušnou cenu? Poradíme vám, na co si dát pozor, než pustíte váš byt na realitní trh a předáte klíče.

Články