Krádeže nemovitostí aneb jak nevletět do sítě podvodníkům

16.04.2014

Krádeže nemovitostí v současné době média skloňují ve všech pádech. Nabízí se ale otázka, je to skutečně tak snadné, abychom přišli o nemovitost? A jakým způsobem se před podvodníky bránit? Odpověď na to má Ing. Miroslav Jonáš, místopředseda představenstva a obchodní ředitel M&M reality holding, a.s.

Základní chybou je vlastní nepozornost a neopatrnost

I když jsou podvodníci stále rafinovanější a drzejší, přijít o nemovitost zase tak snadné není. „V praxi se o ni může připravit ten, kdo například podvodníkovi omylem udělí plnou moc k nakládání s nemovitostí. Může se tak stát například při poskytování úvěru, kdy řada lidí ani neví, co vlastně podepisuje. Krajní možností je zfalšování podpisu na kupní smlouvě či plné moci bez vědomí vlastníka,“ říká Ing. Miroslav Jonáš.

4 preventivní opatření

Před zbytečnými problémy se chraňte předem a dbejte základních bezpečnostních pravidel.

  • Čtěte vše, co podepisujete – zejména úvěrové smlouvy a vícestránkové dokumenty, kde se může cokoliv skrýt.
  • Občanský průkaz nedávejte z ruky – kopírování vašeho OP v bance, úvěrové společnosti nebo u prodejce automobilů můžete odmítnout. Postačit si musí i s prostým opsáním údajů. Nikdy neponechávejte OP jako zástavu!
  • Krádež či ztrátu občanského průkazu okamžitě nahlaste – učiňte tak na obecním či městském úřadu v místě vašeho trvalého bydliště.
  • Alespoň 1x ročně se v katastru nemovitostí ujistěte, že vám nemovitost stále patří.

Zákon chrání nejen původního vlastníka, ale i nového nabyvatele. Existují však zákonné lhůty

Pokud se jako majitel ve veřejném seznamu dozvíte jakoukoliv nepravost, Ing. Miroslav Jonáš radí: „Dožadujte se nápravy v souladu s §985 občanského zákoníku, a to dohodou nebo pokud to není možné soudní cestou. Od doby provedení zápisu ve veřejném seznamu vám běží tříletá zákonná lhůta, kdy se můžete domáhat jeho výmazu. Poté se váš nárok promlčuje, proto doporučuji pravidelnou kontrolu ve veřejném seznamu.

Zdá se vám to absurdní a nespravedlivé? Dle nového občanského zákoníků musí být chráněn též nový nabyvatel, který nemovitost koupil v dobré víře. Vaší povinností je si nemovitost hlídat před zneužitím a v případě nezákonného nakládání neprodleně jednat. Jak ale sám Ing. Miroslav Jonáš potvrzuje, riziko je skutečně malé. Podvodník by si nejprve musel zajistit přebírání vaší pošty, jelikož vyrozumění z katastrálního úřadu přichází celkem dvakrát, a to přímo na adresu majitele nemovitosti.

Aktuality , Nový občanský zákoník

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články