Kupujete byt? Chtějte potvrzení o bezdlužnosti!

03.05.2017

V dnešní Právní poradně se podíváme na zoubek problému s dluhy při prodeji bytu v objektu společenství vlastníků jednotek nebo v bytových družstvech.

Naši makléři se na právní oddělení M&M Reality Holdingu často obracejí s prosbou o výklad Občanského zákoníku. Zvláště pak v případech, kdy prodávají byt a majitel dluží společenství vlastníků na příspěvcích na správu domu, nejčastěji do tzv. Fondu oprav.

V tomto případě je bohužel pravda, že úprava dluhů, které vznikají při správě domu je v současném Občanském zákoníku velmi neurčitá, možná až nešťastná. Vezměme si typickou situaci – prodej bytu. Jak to teď bude s dluhy, které nadělal současný majitel? Bude je hradit on, nebo kupující? Nyní není ze zmíněného zákona vůbec jasné, zda dluhy automaticky přechází na nového majitele bytové jednotky. Není výjimkou, že majitel byt prodá, dostane od nového majitele řádně zaplaceno, ale dluhy neuhradí. Společenství je pak těžce na původním majiteli vymáhá.

Nejednoznačnosti výkladu zákona by měl být brzy konec. V těchto dnech projednávají dva výbory Parlamentu novelu Občanského zákoníku ve zkrácené lhůtě. Vzhledem k tomu, že to vypadá na shodu napříč politickým spektrem, mohli bychom se do voleb novely dočkat. A ta v současném projednávaném znění říká, že dluhy automaticky přejdou na kupujícího.

Než se novela občanského zákoníku stane skutečností, tak vycházíme z toho, že je bezpodmínečně nutné předávat kupujícímu vyčíslení dluhů prodávajícího na SVJ, tzv. potvrzení o bezdlužnosti. Případné dluhy uvedené ve vyčíslení přechází na kupujícího.

Lukáš Štrajt, právní oddělení M&M Reality Holding 

Aktuality , Nový občanský zákoník

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

M&M Reality Holding se spojuje s Arca Capital a expanduje do dalších zemí

24.04.2020

Největší česká realitní skupina M&M Reality Holding má nového silného partnera, kterým je česko-slovenská finanční skupina Arca Capital. Vedle rozšíření nabídky produktů a služeb mají společně v plánu také expanzi české realitní jedničky na další evropské trhy, a to především na ty nejbližší, tedy slovenský a rakouský. Skupina Arca Capital koupila 47,5% podíl holdingu M&M Reality.

Aktuality,
Pro novináře,
Tiskové centrum

Realitní trh pod tlakem nákazy

06.04.2020

Reportáž České televize na téma Realitní trh v době karantény. 

Odkaz na video zde

Zdroj: Česká televize 

Články

Novela měla zjednodušit orientaci v zákonech, přinesla však nevídaný chaos

30.03.2020

Od ledna platí, že nově přijaté zákony by měly vstupovat účinnost jen dvakrát ročně. To v praxi znamená, že by se novými pravidly museli lidé a firmy řídit vždy jen od 1. ledna a 1. července. Jenže novela, která měla usnadnit orientaci v právním řádu, způsobila chaos.

Články