M&M Reality Holding připravuje modulární výstavbu bytových domů

03.12.2019

M&M Reality Holding, ve spolupráci s renomovanými výrobci lehkých ocelových konstrukcí a dalších inovativních stavebních postupů, už několik let připravuje systém modulární výstavby. Vznikat bude v nové tuzemské fabrice a umožní snížit náklady na výstavbu bytového domu zhruba na 15 tisíc korun za metr čtvereční. To umožní výhodně stavět i v menších tuzemských městech, respektive po celé republice.

„Vzhledem k vývoji na tuzemském realitním trhu je více než kdykoliv předtím jasné, že výstavba klasického typu, přesněji řečeno výstavba pomocí tradičních postupů a za použití obvyklých materiálů, se pomalu přestává vyplácet, a to i v největších městech, natož pak ve městech menších,“ říká majitel holdingu Petr Morcinek.

Za posledních 8 měsíců totiž dochází na trhu k zásadním změnám. Stavba bytových domů se prodražuje vlivem rostoucích nákladů. Jednak zdražuje pracovní síla. Pracovníků je navíc zoufalý nedostatek, který bude přetrvávat i nadále, protože příslušné učební obory hlásí minimální počet zájemců a generují stále méně nových posil. Také ceny stavebních materiálů v poslední době značně vzrostly a porostou dále.

Kvůli rekordně vysokým cenám nemovitostí v kombinaci s horší dostupností hypotečních úvěrů pod vlivem opatření České národní banky dává v posledních měsících stále více lidí přednost nájemnímu bydlení před koupí nemovitosti. V tuto chvíli sice poptávka po nových bytech stále ještě převyšuje nabídku, několik posledních měsíců ale soustavně oslabuje a lze očekávat, že developeři mohou mít problémy projekty dokončené v horizontu několika příštích let dobře prodat. 

„Spuštění modulární výstavby bytových domů za užití lehkých ocelových konstrukcí jsme plánovali v dohledné době, ale jednání s nejkvalitnějšími dodavateli a přípravná fáze jsou zdlouhavější, než jsme očekávali. Nicméně víme, že toto je jediná cesta, jak dodávat na trh kvalitní a cenově dostupné byty v množství, které je potřeba, což znamená desetitisíce bytů ročně,“ pokračuje Petr Morcinek. Spojení inovativních technologií snižujících náklady na výstavbu s největší realitní kanceláří v zemi, která dokáže vytipovat vhodné pozemky a následně byty i efektivně prodat, navíc představuje nevídaný obchodní potenciál.

Byty, které holding M&M Reality plánuje postavit napříč celou republikou, budou převážně družstevní. Mezi výhody družstevní výstavby patří to, že zájemce nepotřebuje získat celou částku na byt. Nevyřizuje si hypotéku na celou hodnotu nemovitosti, stačí mu pouze záloha a není nijak prověřován. Družstevní bydlení je tak vzhledem k výše zmíněné zhoršující se dostupnosti hypotečních úvěrů pro některé zájemce jedinou cestou, jak si byt pořídit.

Než bude celý systém modulární výstavby bytových domů připraven ke spuštění, realizuje zatím holding pilotní projekt v Náchodě, jehož první fáze nabídne 50 bytů a její dokončení je plánováno zhruba na červen 2020. Druhá fáze v Náchodě, o 60 bytech, by měla být dokončena v roce 2021. „V tomto případě se jedná o tradiční cihlovo-betonovou výstavbu, která pro nás je a vždycky byla jen okrajovou záležitostí. Náchodský projekt má ale svůj velký význam. Testujeme na něm celý model financování družstevního bydlení a také všech prodejních a finančních procesů. Z tohoto pohledu se jedná o testovací projekt právě pro masivní modulární výstavbu družstevního bydlení, jejíž spuštění se bude odvíjet od rychlosti jednání s dodavateli moderních stavebních technologií,“ přibližuje Petr Morcinek. A dodává, že jednání o nových technologiích a celá přípravná fáze otevřely až převratné možnosti, kterými holding M&M Reality určitě překvapí a následně v tom nejlepším slova smyslu významně ovlivní celý developerský a realitní trh.

Články , Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Pozvánka na valnou hromadu

20.10.2023

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 23. listopadu 2023 od 10 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15

Celou pozvánku najdete zde

Články

Pozvánka na valnou hromadu

02.10.2023

Vážení akcionáři, dovolujeme si Vás pozvat na řádnou valnou hromadu, která se koná dne 2. listopadu 2023 od 14 hod. v Ostravě, ul. Nádražní 535/15

Celou pozvánku najdete zde a přílohu č. 1 zde

Články

Manuál pro majitele: jak bez problému pronajmout byt

05.05.2023

Máte investiční byt, který chcete zhodnotit? Nájemní bydlení je na vzestupu a vypadá to, že by vám zájemci měli doslova sami klepat na dveře. Otázkou za milion ale zůstává, jak vybrat spolehlivého nájemce, ochránit svůj majetek a pronajmout za slušnou cenu? Poradíme vám, na co si dát pozor, než pustíte váš byt na realitní trh a předáte klíče.

Články