Stará garáž jako investiční příležitost. Ceny rostou i víc než u bytů

31.05.2021

Investiční nemovitostí už nejsou jen byty a domy, ale také garáže. Jejich ceny v řádu stovek tisíc korun představují možnost, jak uložit volné peníze a získat navíc drobný příjem z pronájmu. V některých pražských lokalitách dokonce ceny garáží rostou ještě rychleji než samotného bydlení.


 

Garáž v panelovém domě nedaleko stanice metra Skalka. Cena 990 tisíc korun. „V místě jsou placené parkovací zóny, tudíž lze garáž využít pro parkování svého vozu nebo jako investici k dlouhodobému pronájmu,“ zní inzerát na realitním portálu. Zhruba za poloviční cenu se běžně nabízejí staré řadové garáže v původním stavu. V atraktivních rezidenčních lokalitách s nedostatkem parkovacích míst, jako jsou Vinohrady či Dejvice, vyjde garáž i na dva až tři miliony korun.

„Na pražském trhu je nedostatek garáží či parkovacích stání velmi výrazný. Jako příklad vezměme takové ty typické kóje z doby minulého režimu v oblasti kolem Budějovické v Praze 4. Před čtyřmi lety se garáž prodávala za cenu okolo 250 tisíc korun, loni za dvojnásobek a nyní běžně i za 700 tisíc korun,“ popisuje oblastní manažer M&M Reality Jan Martina.

Garáže na úvěr

Podobně jako u bytů a rodinných domů se někdy díky vysoké poptávce zdražuje ještě v průběhu transakce. „Před pár dny jsme zprostředkovali prodej garáže ve Strašnicích s nabídkovou cenou 680 tisíc korun. Během 24 hodin se ozvalo osm zájemců. Majitel si proto přál cenu navýšit a garáž se nakonec prodala za 730 tisíc korun. Kupující si garáž pořídil jako investiční nemovitost,“ doplňuje Martina. V nových developerských projektech mají podzemní parkovací stání běžně cenovku kolem půl milionu korun. Aktuálně je například v nabídce za 750 tisíc halové stání v podzemní garáži karlínské novostavby.

Ceny bytů jsou rekordně vysoko:

Se stoupajícími cenami nemovitostí pro automobily se objevují také žádosti o jejich úvěrové financování. „Zatím je to spíš okrajová záležitost, ale už se s takovými požadavky setkáváme,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské firmy Golem Finance. Klasickou hypotéku lze sice získat jen na bydlení, ale při dnešních nízkých úrokových sazbách je řešením i neúčelový typ úvěru. „Pokud jde o samostatně stojící garáž, tak se dá financovat například americkou hypotékou, která je sice o něco dražší, ale dnes stále velmi dostupná,“ dodává Ostatek.

Atraktivní parcely

Pozemky, na nichž staré převážně sídlištní garáže stojí, jsou zároveň v hledáčku rezidenčních developerů. Což jejich hodnotu na trhu ještě tlačí vzhůru. Na prodej je teď například pozemek o 477 metrech čtverečních v Dejvicích, na němž stojí 12 chátrajících řadových garáží. Nabídková cena činí 12,9 milionu korun.

„Vzhledem k tomu, jaký je v Praze nedostatek pozemků vhodných pro bytovou výstavbu, by bylo velice vhodné, aby město podobné pozemky s chátrajícími garážemi proměnilo v územním plánu na bytovou výstavbu,“ míní developer Evžen Korec, majitel firmy Ekospol. „Nejen že by zmizela zanedbaná místa hyzdící tvář Prahy, ale také by se o něco zlepšila nyní kritická situace na realitním trhu,“ dodává.

Zdroj: e15.cz - Denisa Holajová

 

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Alice Bendová hraje stále mrchy. Jaké další profesi kromě herectví se věnuje?

26.07.2021

Herečka Alice Bendová se na skok ukázala v nově připravovaném seriálu televize Prima Dvojka na zabití. Odskakování do menších rolí jí rozhodně nevadí a je ráda, že se tak ukáže po boku svých kolegů a na chvíli se zapojí do natáčecího procesu.

Články

O chaty a chalupy lidé soutěží. Realitní kanceláře už téměř nemají co nabízet

22.07.2021

Ceny chat a chalup ve srovnání s loňským rokem vzrostly o třetinu. Podle realitních agentů je to také proto, že se lidé obávají další karantény. Chtějí ji trávit blíž k přírodě. Potvrzuje se také trend takzvaných druhých domovů.

Články

Nenechte si ujít aktuality ze světa nemovitostí s M&M Reality

16.07.2021

Aktuality, rady a tipy... Vše důležité, co se týká nemovitostí, jejich prodeje či nákupu. To vše najdete v rámci 40dílného seriálu "Aktuality ze světa nemovitostí s M&M Reality", které moderuje Alice Bendová.

Články