Staré garáže jsou lukrativní zboží, v Praze se prodávají i za půl milionu

09.07.2019

Praha, 9. 7. 2019 - Ceny garáží v Praze se za poslední tři roky až zdvojnásobily. Řeč je přitom o starých kójích poblíž panelových sídlišť, které vyrostly za dob minulého režimu. Poptávka po nich převyšuje nabídku. V podstatě stejná situace je v Brně, ale i ve většině menších měst.

Typické řady garáží v minulosti vznikaly poblíž budovaných městských sídlišť po celé republice. Dodnes zpravidla stojí na městských či obecních pozemcích, v mnohem menší míře pak na pozemcích restituentů či spekulativních vlastníků. Každá kóje má vlastní zamykatelná vrata a navzdory nevábnému vzhledu těchto zón se jedná o velmi lukrativní zboží. Důvodem je problematické parkování ve městech. Část lidí také právě garáží řeší uskladňování věcí, na které není místo v bytech, například jízdních kol či lyžařského vybavení.

Na pražském trhu je nedostatek garáží velmi výrazný. „Téměř každá rodina dnes vlastní dvě auta a k tomu je třeba připočíst zavádění parkovacích zón. Poptávka po garážích a parkovacích stáních v poslední době výrazně roste a s ní i jejich ceny,“ říká k tomu Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality. Jako příklad uvádí staré garáže v oblasti okolo Budějovické ulice na Praze 4. Před třemi lety se jedna taková garáž prodávala za cenu okolo 250 tisíc korun, dnes za ni kupující platí i 500 tisíc korun.

Moderní alternativa ke starým řadám garáží je omezena na nové developerské projekty, které zpravidla nabízejí podzemní parkovací stání. V Praze za ně kupující zaplatí od 200 do 500 tisíc korun, podle toho, kde projekt vyrůstá, zda takzvaně na zelené louce, v původní zástavbě, či dokonce v historickém centru města, kde je komplikované vybudovat podzemní prostory. Nejčastěji se pak cena garážových stání v nových developerských projektech v Praze pohybuje v rozmezí od 300 do 400 tisíc korun

Ani v moravské metropoli není problém prodat garáž v podstatě okamžitě. „V Brně je silná poptávka po garážích, zájem kupců vůbec neupadá, naopak.  Cena starších garáží se v závislosti na velikosti a lokalitě pohybuje v rozmezí od 350 do 450 tisíc korun.  Moderní variantou je pouze vlastní místo ve společné garáži v novém bytovém domě. Ceny těchto parkovacích míst se pohybují okolo 350 tisíc korun,“ popisuje Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky společnosti M&M Reality.

Problematické parkování, nedostatek garáží na prodej a s ním související růst cen sledují také makléři v jiných městech republiky. Například v Plzni se podle Tomáše Hroudy z tamní pobočky společnosti M&M Reality týká problém s parkováním jak centra, tak i všech dalších městských částí a sídlišť. „Parkovacích míst je méně než automobilů. Kdykoliv máme v nabídce garáž za běžnou cenu, což dnes znamená v rozmezí od 200 do 250 tisíc korun, velmi rychle se prodá. Zájem ze strany kupců je opravdu velký,“ konstatuje Hrouda.

Ve stejném duchu hovoří Tomáš Hanauer z pobočky společnosti M&M Reality v Ústí nad Labem, kde se vyjma takzvaných vyloučených lokalit dnes ceny starých garáží pohybují okolo 150 tisíc korun, zhruba o čtvrtinu výš než před třemi lety.

V menších městech, kde obecně neprobíhá masivní výstavba nových developerských projektů, navíc představují až 90 procent veškerých garáží právě ty staré. Jinými slovy přibývá aut, ale krytých míst k pohodlnému parkování nikoliv.

Aktuality , Tiskové centrum

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Češi v rámci rekonstrukcí rádi mění dispozice bytů a dělají je ekologičtějšími

07.10.2019

PRAHA, 7. 10. 2019 – Kompletní rekonstrukce bytu představuje nemalou investici, přičemž ve starých cihlových domech zpravidla vyjde dráž než v panelových. Češi s oblibou mění původní dispozice bytů a usilují rovněž o co nejvýraznější úsporu energií. V současné době se zájemci o rekonstrukci potýkají s extrémní zaneprázdněností stavebních firem.

Články,
Aktuality,
Tiskové centrum

Byty se staví nejvíc za deset let. Přesto se na mnohé zájemce nedostane

30.09.2019

Na zpravodajském serveru idnes.cz vyšel článek ohledně výstavby nových bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek. 

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích

Družstevní byty nabírají „druhý dech“. Krizi bydlení ale nevyléčí

26.09.2019

Na zpravodajském serveru ceskapozice.lidovky.cz vyšel článek ohledně družstevních bytů. Podívejte se jak toto téma komentuje akcionář a majitel společnosti Petr Morcinek.

Články,
Aktuality,
M&M reality v médiích