Skrytá vada

Tazatel: Bohumír Veselý
27.03.2014
Dotaz:

Dobrý den. Před dvěma lety (únor 2012) jsem koupil nový řadový domek. V březnu 2014 jsem na půdě zjistil, že na trámech jsou stopy (dírky a piliny) po řádění, dle mého laického názoru, červotoče. Podle zjištění odborné specializované firmy se jedná o tesaříka krovového, byl v trámech již v době prodeje, protože tyto nebyly stavební firmou proti těmto škůdcům ošetřeny a na stavbu krovu bylo použita cca 1/2 trámů starých, použitých. Dotaz: jedná se o skrytou vadu, kterou je povinen prodávající (zároveň) stavitel na své náklady odstranit?

Odpovídá: Ing. Miroslav Jonáš Odpověď:

Dobrý den,

k níže uvedenému – skrytá vada se obecně těžko dokazuje. Lhůta pro uplatnění dle starého OZ je dle §622 a násl. 24 měsíců od převzetí.

Ovšem ze zkušeností vím, že silnější pozici má druhá strana. Pokud bych ji právně zastupoval, věřím, že bych na 99% vyhrál. Už třeba jen proto, že bych postavil strategii na tom, že cena odpovídala stáří domu a toto v tom bylo zahrnuto. Jako důkaz bych mj. doložil několik inzerátů z té doby s mnohem dražšími domy. A protože v ČR neexistuje cenová mapa, určitě bych našel zajímavé ceny.

Samozřejmě si můžete nechat udělat znalecký posudek, že toto bylo napadeno již např. 5 let zpátky, ovšem druhá strana si nechá udělat opačný. A Vy ji musíte umožnit přístup do nemovitosti – pokud byste nechtěl, soud to nařídí.

Takže vím, že tato rada je nepopulární, ale zatnul bych zuby a zkousnul to.

Naposledy upraveno: 20.02.2019

Další dotazy z kategorie Časté dotazy

Rezervační smlouva

20.10.2014

Na jak dlouho dáváte rezervační smlouvu při koupi nemovitosti.

Věcné břemeno

01.10.2014

Dobrý den, v roce 1985 jsme vybudovali podzemním kabelem přípojku NN od sloupu NN k chatě - do pojistkové skříně v délce cca 35m. Na vybudování byl zpracován projekt schválený stavebním odborem příslušného MÚ. ČEZ nám na základě toho připojilo elektřinu a dodali elektroměr, takže elektřinu legálně odebíráme již 29 let. Pozemek přes který přípojka vede je ve vlastnictví Pozemkového úřadu a pronajímá jej společnosti s.r.o. jako pastvinu. V současné době zřejmě tento pozemek půjde do veřejné nabídky a my máme obavu, že nový majitel by mohl přípojku poškodit nebo zlikvidovat. Obrátil jsem se na ČEZ aby nám přípojku vytyčil v zájmovém území. ČEZ ale tuto přípojku v evidenci nemá. Na základě toho vydal souhlas s územním řízením, stavebním řízením a se zjednodušeným územním řízením. Prosím o radu, jak postupovat, aby na přípojku bylo zřízeno věcné břemeno a ČEZ trasu vytyčil. Předem mockrát děkuji.

Dědictví

01.10.2014

Dobrý den. Můj manžel zdědil společně se svým bratrem rodinný domek + parcelu. Jeho bratr má 1/6. Manžel má v domku trvalý pobyt a opravuje ho, platí daň z nemovitosti. Pan bratr nepřispívá a trvalý pobyt má v Praze. Pořídili jsme si na zahradu ovce, aby jsme nemuseli sekat trávu. Jemu jsme to oznámili. Nyní ale manželovi vyhrožuje soudem, že jsme to udělali bez jeho dovolení. Má na to právo? A kdo určí, která je jeho šestina. Můžeme mu zakázat chodit do domu, kde je vše manželovo(vybavení). Manžel žije v domě od narození a po smrti matky, před deseti lety dům, spravuje a bratr tam začal jezdit až nyní.

Anuita

24.09.2014

Mám se stěhovat do bytu do OV, vracím zpět byt v nájmu. A družstevníci po mě chtějí, abych zde nechala novou skříň a kuchyň, kterou jsem si celou hradila. Ta stará kuchyň i skříň, už tu stála 38 let a anuita byla splacená už dávno. Mají právo po mě něco chtít? Jak mám prosím postupovat?

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Poslat nabídku na E-mail

Formulář byl úspěšně odeslán.