Skrytá vada

Tazatel: Bohumír Veselý

Dotaz:

Dobrý den. Před dvěma lety (únor 2012) jsem koupil nový řadový domek. V březnu 2014 jsem na půdě zjistil, že na trámech jsou stopy (dírky a piliny) po řádění, dle mého laického názoru, červotoče. Podle zjištění odborné specializované firmy se jedná o tesaříka krovového, byl v trámech již v době prodeje, protože tyto nebyly stavební firmou proti těmto škůdcům ošetřeny a na stavbu krovu bylo použita cca 1/2 trámů starých, použitých. Dotaz: jedná se o skrytou vadu, kterou je povinen prodávající (zároveň) stavitel na své náklady odstranit?

Odpověď:

Dobrý den,

k níže uvedenému – skrytá vada se obecně těžko dokazuje. Lhůta pro uplatnění dle starého OZ je dle §622 a násl. 24 měsíců od převzetí.

Ovšem ze zkušeností vím, že silnější pozici má druhá strana. Pokud bych ji právně zastupoval, věřím, že bych na 99% vyhrál. Už třeba jen proto, že bych postavil strategii na tom, že cena odpovídala stáří domu a toto v tom bylo zahrnuto. Jako důkaz bych mj. doložil několik inzerátů z té doby s mnohem dražšími domy. A protože v ČR neexistuje cenová mapa, určitě bych našel zajímavé ceny.

Samozřejmě si můžete nechat udělat znalecký posudek, že toto bylo napadeno již např. 5 let zpátky, ovšem druhá strana si nechá udělat opačný. A Vy ji musíte umožnit přístup do nemovitosti – pokud byste nechtěl, soud to nařídí.

Takže vím, že tato rada je nepopulární, ale zatnul bych zuby a zkousnul to.

Odpovídá: Ing. Miroslav Jonáš

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Naposledy upraveno: 27.3.2014
Kategorie: Časté dotazy

Máte dotaz? Napište nám nebo projděte kategorie poradny