Darovací smlouva

Tazatel: Yvetta Veselá
17.06.2014
Dotaz:

Moje maminka převedla Darovací smlouvou svůj byt na mne s tím, že ve smlouvě bylo zřízeno věcné břemeno, tj. může v bytě dožít. Nyní nastala situace, kdy potřebuje celodenní péči, proto si maminku hodlám přestěhovat do mého vlastního bytu v jiném městě, kde bude mít trvalé bydliště a budu se o ni starat až do smrti. Byt, který mi darovala, chci prodat přes realitní kancelář M+M, protože tam už nikdo bydlet nebude. Je však nutné před prodejem byt zbavit věcného břemene. Proto se ptám, zda tuto záležitost musím řešit sama nebo bude řešena v rámci přípravy prodeje realitní kanceláří, která má s tímto zkušenosti. Musím jít na Katastrální úřad? Musí být smlouva o zrušení věcného břemene zpracovaná právníkem, realitní kanceláří nebo ji mám sepsat sama? Děkuji za radu.

Odpovídá: Ing. Miroslav Jonáš Odpověď:

Dobrý den,

samozřejmě, že pokud byt prodáváte přes nás, zrušení věcného břemene je v naší režii. V závislosti na způsobu financování kupujícím jsou 2 možnosti zrušení – pokud financuje úvěrem, tak před podpisem úvěrových smluv. Pokud bude kupovat za hotové, tak zrušíme VB společně s podáním KS na převod vlastnického práva.

Pošlete mi, prosím, kontaktní telefon a město, ozve se Vám náš makléř z nejbližší pobočky.

Naposledy upraveno: 20.02.2019

Další dotazy z kategorie Právní dotazy

Odvolání daru

24.03.2017

Hezký den přeji, daroval sem půlku rd svobodnému synovi. Pak se oženil a druhu půlku si ode mě odkoupil s tím,  že domek pospravujeme. 2 roky se nezajímá, nepomáhá, všechno spravuji sám, jeho manželka mu zakázala se mnou komunikovat, chovají se jako prasata, teďka mě vyházeli z baráku přesto že vědeli že nemám bydlení, proto chci zrušit darovaci smlouvu na jeho půlku domu. je možné toto udělat a jak postupovat, ským to řešit,  jestli mužu ,nebo není už promlčená doba -děkuji moc za odpověd.

Zřízení věcného břemene

23.08.2016

Dobrý den, před několika lety jsme se sousedy podepsali smlouvu o zřízení věcného břemene, které bylo zřízeno na části jejich parcely za účelem vybudování vodovodní a elektrické přípojky pro rodinný dům, dále za účelem přístupové cesty, s možností přístupu a příjezdu na pozemek spolu všech vlastníků parcely a RD. Problém je v tom, že jsme nedávno zjistili, že jsme smlouvu zapoměli vložit do katastru. Chci se proto zeptat, jestli i přesto je smlouva platná či ne, protože prodáváme dům a za sousedy máme již někoho jiného. Doufám, že nám pomůžete v této nepříjemné situaci. Děkuji

Souhlas k prodeji nemovitosti SJM

17.07.2015

Dobrý den, prodávame ze sestrou byt v osobním vlastnictvi, který jsme zdědili po rodičích. Byt Nespadá proto do SJM. Kupující si bere hypotéku a banka kupujicího po mé ženě vyžaduje souhlas k prodeji nemovitosti. V bytě půl roku nikdo nebydlí. Já i sestra máme své domácnosti a rodiny na jiných adresách. Zajímá mě jestli ma banka podle nového OZ na tento souhlas zákonný nárok.

Věcné břemeno

20.10.2014

Dobrý den, prosím o dotaz mám doživotní bydlení v rodinném domku jako břemeno, jelikož rodina mě opustila syn mi zemřel nemá se kdo mě starat, proto se ptám zda mám nárok na odstupné, koupila bych si byt. S rodinou nevycházím tak se nejde domluvit obývám spodní část domů t.j.kuchyň, jídelna obýv. pokoj hala chodba a půl verandy, půl sklepa a půl zahrady. Nevím jak začít a jak dál. Prosím poraďte už to nezvládám je mi 75 let kolik bych tak mohla /zaokrouhleně dostat/ zda by to stačilo na byt. Odhad domu v roce 2003 byl 1,200.000 kč.

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Poslat nabídku na E-mail

Formulář byl úspěšně odeslán.