Rezervační smlouva

Tazatel: neuvedeno
11.08.2014
Dotaz:

Dobrý den, obracím se na vás se žádostí o radu. Minulý týden jsme s realitní kanceláří podepsali rezervační smlouvu na pronájem bytu, byla podepsána po prohlídce bytu, kde byla i paní majitelka. Až druhý den po podpisu rezervační smlouvy nám na e-mail paní makléřka zaslala nájemní smlouvu.V té bylo ale ustanovení, že se paní majitelka nepřeje, aby nájemce měl v bytě trvalý pobyt. Ten jsme ale ze 2 různých důvodů potřebovali, a předpokládali jsme, že toto nový zákon umožňuje, takže je to automatické. Odmítli jsme proto nájemní smlouvu podepsat, ale realitní kancelář nám odmítá vrátit rezervační poplatek 8.000,- Kč s tím, že odmítnutí bylo z naší strany. Domníváme se, že na vrácení poplatku máme nárok a chceme záležitost předat právní kanceláři. Domníváte se, že je náš nárok oprávněný? Děkuji moc za brzkou odpověď. S pozdravem Jaroslava Kyslíková

Odpovídá: M&M právní poradna Odpověď:

Dobrý den paní Kyslíková, dle mého názoru, takový požadavek pronajímatelky o zákazu přihlásit se k trvalému pobytu v pronajímaném bytě je zakázaným ujednáním dle § 2239 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, jelikož je tato povinnost pro nájemce vzhledem k okolnostem zjevně nepřiměřená. Dle § 10 odst. 2 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel, z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti. Nevidím proto žádný přiměřený důvod, proč zakázat nájemníkovi přihlášení trvalého pobytu. Kdybych byla na Vašem místě, kontaktovala bych opětovně realitní kancelář a domáhala se nájemní smlouvy bez tohoto ujednání s uvedením důvodů, proč je pro Vás důležité přihlásit se k trvalému pobytu. Žádost o vrácení rezervačního poplatku bych ponechala jako poslední alternativu. Věřím, že se Vám předmětnou nemovitost podaří pronajat.

 

Naposledy upraveno: 20.02.2019

Další dotazy z kategorie Právní dotazy

Odvolání daru

24.03.2017

Hezký den přeji, daroval sem půlku rd svobodnému synovi. Pak se oženil a druhu půlku si ode mě odkoupil s tím,  že domek pospravujeme. 2 roky se nezajímá, nepomáhá, všechno spravuji sám, jeho manželka mu zakázala se mnou komunikovat, chovají se jako prasata, teďka mě vyházeli z baráku přesto že vědeli že nemám bydlení, proto chci zrušit darovaci smlouvu na jeho půlku domu. je možné toto udělat a jak postupovat, ským to řešit,  jestli mužu ,nebo není už promlčená doba -děkuji moc za odpověd.

Zřízení věcného břemene

23.08.2016

Dobrý den, před několika lety jsme se sousedy podepsali smlouvu o zřízení věcného břemene, které bylo zřízeno na části jejich parcely za účelem vybudování vodovodní a elektrické přípojky pro rodinný dům, dále za účelem přístupové cesty, s možností přístupu a příjezdu na pozemek spolu všech vlastníků parcely a RD. Problém je v tom, že jsme nedávno zjistili, že jsme smlouvu zapoměli vložit do katastru. Chci se proto zeptat, jestli i přesto je smlouva platná či ne, protože prodáváme dům a za sousedy máme již někoho jiného. Doufám, že nám pomůžete v této nepříjemné situaci. Děkuji

Souhlas k prodeji nemovitosti SJM

17.07.2015

Dobrý den, prodávame ze sestrou byt v osobním vlastnictvi, který jsme zdědili po rodičích. Byt Nespadá proto do SJM. Kupující si bere hypotéku a banka kupujicího po mé ženě vyžaduje souhlas k prodeji nemovitosti. V bytě půl roku nikdo nebydlí. Já i sestra máme své domácnosti a rodiny na jiných adresách. Zajímá mě jestli ma banka podle nového OZ na tento souhlas zákonný nárok.

Věcné břemeno

20.10.2014

Dobrý den, prosím o dotaz mám doživotní bydlení v rodinném domku jako břemeno, jelikož rodina mě opustila syn mi zemřel nemá se kdo mě starat, proto se ptám zda mám nárok na odstupné, koupila bych si byt. S rodinou nevycházím tak se nejde domluvit obývám spodní část domů t.j.kuchyň, jídelna obýv. pokoj hala chodba a půl verandy, půl sklepa a půl zahrady. Nevím jak začít a jak dál. Prosím poraďte už to nezvládám je mi 75 let kolik bych tak mohla /zaokrouhleně dostat/ zda by to stačilo na byt. Odhad domu v roce 2003 byl 1,200.000 kč.

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Poslat nabídku na E-mail

Formulář byl úspěšně odeslán.