Jsme s Vámi, Ukrajino! Ми з тобою, Україно!

Spor v dědictví

Tazatel: neuvedeno
15.09.2014
Dotaz:

Dobrý den,po 4 letech sporů o dědictví jsem spoluvlastnicí 1/3 majetku po svém druhovi. Jedná se o 2 domy, zahrady a poli na vesnici, domy stojí vedle sebe ve vzdálenosti cca 10 metrů, každý se zahradou 1000 m2. Novější dům se zahradou je v současné době prodáván realitní kanceláří. Druhý starý venkovský dům po matce zemřelého se zahradou a poli odmítají spoluvlastníci prodat. Nabídla jsem jim přednostně k prodeji tento starý dům se zahradou a poli - oba odmítli. Chci podat k soudu žalobu na zrušení a vypořádání tohoto domu s příslušenstvím. Mám počkat prodá-li se novější dům - smlouva s realitkou je do ledna 2015, znovu spoluvlastníkům nabídnout přednostně celý svůj díl a poté podat žalobu na celý můj 1/3 podíl nebo ted podat žalobu na starý dům a neprodá-li realitka dům novější podat další žalobu. Jsem důchodkyně se zdravotními problémy a chci spoluvlastnictví co nejdříve ukončit, dohoda není možná. Děkuji Dája

Odpovídá: Vaše M&M právní poradna Odpověď:

Dobrý den paní Roušarová, ke kompletnímu zodpovězení Vaší otázky bychom potřebovali více informací, no dle Vámi podaných informací usuzuji, že chcete prodat svůj spoluvlastnický podíl k nemovitosti o velikosti ideální 1/3. K tomuto podílu mají další spoluvlastníci předkupní právo. Pokud je vyzvěte k uplatnění svého předkupního práva a oni ho nevyužijí, svůj podíl můžete prodat třetí osobě bez jejího svolení, tedy můžete disponovat se svým podílem samostatně. Za účelem vypořádání podílů soudně se se sdělením všech podrobných informací obraťte na advokáta, který po předložení podkladů lépe posoudí situaci.

Naposledy upraveno: 20.02.2019

Další dotazy z kategorie Právní dotazy

Odvolání daru

24.03.2017

Hezký den přeji, daroval sem půlku rd svobodnému synovi. Pak se oženil a druhu půlku si ode mě odkoupil s tím,  že domek pospravujeme. 2 roky se nezajímá, nepomáhá, všechno spravuji sám, jeho manželka mu zakázala se mnou komunikovat, chovají se jako prasata, teďka mě vyházeli z baráku přesto že vědeli že nemám bydlení, proto chci zrušit darovaci smlouvu na jeho půlku domu. je možné toto udělat a jak postupovat, ským to řešit,  jestli mužu ,nebo není už promlčená doba -děkuji moc za odpověd.

Zřízení věcného břemene

23.08.2016

Dobrý den, před několika lety jsme se sousedy podepsali smlouvu o zřízení věcného břemene, které bylo zřízeno na části jejich parcely za účelem vybudování vodovodní a elektrické přípojky pro rodinný dům, dále za účelem přístupové cesty, s možností přístupu a příjezdu na pozemek spolu všech vlastníků parcely a RD. Problém je v tom, že jsme nedávno zjistili, že jsme smlouvu zapoměli vložit do katastru. Chci se proto zeptat, jestli i přesto je smlouva platná či ne, protože prodáváme dům a za sousedy máme již někoho jiného. Doufám, že nám pomůžete v této nepříjemné situaci. Děkuji

Souhlas k prodeji nemovitosti SJM

17.07.2015

Dobrý den, prodávame ze sestrou byt v osobním vlastnictvi, který jsme zdědili po rodičích. Byt Nespadá proto do SJM. Kupující si bere hypotéku a banka kupujicího po mé ženě vyžaduje souhlas k prodeji nemovitosti. V bytě půl roku nikdo nebydlí. Já i sestra máme své domácnosti a rodiny na jiných adresách. Zajímá mě jestli ma banka podle nového OZ na tento souhlas zákonný nárok.

Věcné břemeno

20.10.2014

Dobrý den, prosím o dotaz mám doživotní bydlení v rodinném domku jako břemeno, jelikož rodina mě opustila syn mi zemřel nemá se kdo mě starat, proto se ptám zda mám nárok na odstupné, koupila bych si byt. S rodinou nevycházím tak se nejde domluvit obývám spodní část domů t.j.kuchyň, jídelna obýv. pokoj hala chodba a půl verandy, půl sklepa a půl zahrady. Nevím jak začít a jak dál. Prosím poraďte už to nezvládám je mi 75 let kolik bych tak mohla /zaokrouhleně dostat/ zda by to stačilo na byt. Odhad domu v roce 2003 byl 1,200.000 kč.

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Poslat nabídku na E-mail

Formulář byl úspěšně odeslán.