subHeader

Nájemní smlouva

Tazatel: Markéta
27.10.2016
Dotaz:

Dobrý den, mám nájemní smlouvu na byt uzavřenou v lednu 2013 na dva roky - tedy do ledna 2015. V bytě ale bydlím stále a majitel nic neřešil. Platím pravidelně a včas. Nyní bych chtěla odejít (mám jiný pronájem). Musím dodržet 3 měsíční výpověď nebo bydlím vlastně bez smlouvy a můžu odejít hned?

Děkuji Vám

Odpovídá: Právní poradna M&M reality Odpověď:

Dobrý den, dle § 2285 občanského zákoníku "Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu." S ohledem na výše uvedené byla Vaše nájemní smlouvy automaticky prodloužena. 

S pozdravem,

 Vaše právní poradna

Naposledy upraveno: 20.02.2019

Další dotazy z kategorie Pronájem nemovitosti

Nájemní smlouva

27.10.2016

Dobrý den, mám nájemní smlouvu na byt uzavřenou v lednu 2013 na dva roky - tedy do ledna 2015. V bytě ale bydlím stále a majitel nic neřešil. Platím pravidelně a včas. Nyní bych chtěla odejít (mám jiný pronájem). Musím dodržet 3 měsíční výpověď nebo bydlím vlastně bez smlouvy a můžu odejít hned?

Děkuji Vám

Nájemní smlouva

26.11.2015

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, pokud bych chtěl kupovat byt v os. vlastnictví v byt. domě. A koupě by byla formou nájmu od majitele. Jaká budu mít práva po dobu splácení. Myslím tím např.daně , fond oprav a práva k užívání společ.částí domu a pozemku. Pokud budu na katastru až po splacení. Děkuji za odpověď.

Ukončení pronájmu

09.07.2015

Dobrý den, bydlíme s dětmi v pronájmu 2 kk a našli jsme si větší byt. Jenže k nastěhování je už v srpnu a nevím jak ukončit nájem v tomto bytě.ve smlouvě je 3 měs. výpov. lhůta a my nechceme o nový pronájem přijít, lze ukončit nájemní smlouvu dříve dohodou?

Ústní dohoda o nájmu

13.11.2014

Dobrý den,chtěla jsem vás požádat o radu s pronájmem bytu. Pronajala jsem byt v mém os. vlastnictví své neteři, která v něm bydlí již tři roky, Po dvou letech přestala platit ve stanovené době, kterou jsme si domluvily a neustále porušuje placení nájmu, někdy nemá zaplacené i dva měsíce, ale potom zaplatí, opět nemá zaplacený za 1 měsíc a já nemám z čeho svůj byt zaplatit, řekla jsem jí at' se vystěhuje a ona byt nechce opustit, nemáme ani písemnou smlouvu o pronájmu bytu, byly jsme dohodnuty jen o pronájmu osobně, daň z pronájmu bytu ale platím. Před měsícem jsem jí písemně předala, aby se do měsíce vystěhovala, ale ona mi řekla, že se nevystěhuje co mám v takovém případě dělat a je tato smlouva mezi námi jen takto domluvená platná? Děkuji za vaši odpověd'.

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Poslat nabídku na E-mail

Formulář byl úspěšně odeslán.